Daunatorii si bolile trandafirilor

Started by einsteinitza, July 05, 2010, 11:31:28 AM

Previous topic - Next topic

trandafira

Cand v-am spus sa stropiti profilactic n-ati vrut! Stropiti cu tratament de 3 medicamente, nu separat Mospilan, sau Tilt, etc.

flordel

Mai sa fie! Astea s-au specializat si fac tunel!  :o ;D
Trandafira, asa e, ar trebui si eu sa stropesc, dar marturisesc ca mi-e lene, prefer sa astept sa-si faca numarul si gata.  :P

anasstasia

 =)) =)) =))
La mine si sa vreau sa stropesc si nu am cum. Ce-o fi o fi, sa-si faca de cap.... :-\

trandafira

Quote from: flordel on May 10, 2012, 06:21:56 PM
Mai sa fie! Astea s-au specializat si fac tunel!  :o ;D
Trandafira, asa e, ar trebui si eu sa stropesc, dar marturisesc ca mi-e lene, prefer sa astept sa-si faca numarul si gata.  :P

Te rog eu mult, scoala-te in timp util  si stropeste inainte ca soarele sa inceapa sa arda.Cu tratament complet. Ai trandafiri prea frumosi ca sa nu-i aperi.

cristinaf

Da, si eu am preferat sa aman, ca doar n-o dracul chiar atat de negru +ham , si acum a trebuit sa tai pana si din cei plantati in toamna. Asta mi-a pus capac.  >:(

claude

Ika, pentru viespe nu rezolvi nimic cu stropitul, ea oricum apuca sa intepe si sa depuna ouale, chiar daca moare dupa aceea  Deci raul e deja facut, ca si larva moare, dar tot dupa ce haleste din lastar. Asa ca nu are de ce sa-ti para rau ca nu ai stropit...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am un trandafir atacat de ceva nemaivazut ;D
Frunzele tinere se ard, se inegresc, ca si cum am stropit cu ceva solutie, dar n-am stropit cu nimic, se rasucesc si se carbonizeaza.Nu reusesc sa inteleg ce este, stie cineva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Asa s-a intamplat la frunzele salciilor mele. Am crezut ca le-au facut rau solutiile cu care am stropit separat coniferele si trandafirii. Dar cand m-am dus in gradina la fratele meu, el nu a stropit nimic, dar salciile lui sunt la fel de bolnave.

einsteinitza

Arata asa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Exact la fel. Daca afli tu ce s-a intamplat, voi afla si eu.

BoboROM

Quote from: einsteinitza on May 11, 2012, 08:02:20 AM
Arata asa


Asa arata si la mine. Trebuie sa cercetezi atent dupa intepaturi in partea de jos la 10-15 cm.

BoboROM

Quote from: claude on May 10, 2012, 10:10:50 PM
Ika, pentru viespe nu rezolvi nimic cu stropitul, ea oricum apuca sa intepe si sa depuna ouale, chiar daca moare dupa aceea  Deci raul e deja facut, ca si larva moare, dar tot dupa ce haleste din lastar. Asa ca nu are de ce sa-ti para rau ca nu ai stropit...

Numai cu stropitul rezolvi. Daca nu, patesti ca mine care anul trecut am pierdut 60% din lastari si anul asta 90-95%. Si din an in an va fi mai greu.

Parerea mea este ca daca stropesti de 3 ori, din 10 in 10 zile, actioneaza si ca repusiv ca nu le miroase a bine, dar si daca sa zicem inteapa, larva/oul de 1 mm moare imediat dupa prima inghititura  ;D , nu apuca sa faca galeria de 2-3 mm diametru si 10-15 cm lungime care de fapt afecteaza lastarul.

dancoman

ATENTIE,am gasit boboci gata sa infloreasca care pe tije aveau doar o mica gaurica,iar in interior chiar langa boboc o frumusete de larva!!!(si nu putini!!...)I-am trimis ,,la esafod,,imediat!!!

flordel

Banuiesc ca floarea a iesit cu mijlocul asa distrus tot de la nemernica asta de viespe. :-\
Asa o fi? Este Scent of Woman, miroase superb.

trandafira

Q. E. D. ! Asta e! Eu am stropit trandafirii, asa incat n-au mai avut succes la roze si s-au dus la salcii, ca pe acelea chiar nu m-am gandit sa le stropesc!

einsteinitza

Nu au intepaturi, am verificat, am acelasi lucru si la caprifoi, la Belgica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Auzi, n-o fi de la ploaia aia ciudata de acum vreo 2 saptamani cand a plouat cu pamant galben si Dumnezeu mai stie cu ce? ???

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Recunoaste cineva aceasta boala, daca e o boala  ???  Frunzele prezinta pete albe, fenomenul e prezent in fiecare an la un trandafir neidentificat cu o singura inflorire, presupus vechi

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Pufa

Asa patesc cu cel de Damasc. Am inteles ca nu trebuie stropit cu ingrasamant si de asta se fac frunzele asa.

einsteinitza

Este un daunator. De fapt este cauzat de larvele unei viesppi, Endelomyia aethiops. E doar o problema de estetica. Larva respectiva se hraneste cu clorofila din frunze, care raman in zona respectiva transparente.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Eu am patit ceva asemanator, era un chestie gen paduche verde de frunze, dar era alburiu si plat aproape lipit de frunza. Vezi pe spatele frunzelor.

einsteinitza

E un fel de viermisor alb galbui mic si ca un fel de limax cu cap maro roscat, dar mic.
Aici o poza elocventa
http://www.flickr.com/photos/stylurus/528577434/
Si viespea e usor de recunoscut, precis ai vazut-o prin gradina.Din cate stiu ataca si perii, dar poate gresesc, nu mai stiu sigur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


O stiu si pe asta dar nu este ea. Asta decupeaza frunza pe deasupra sau pe sub frunza. Chestia aia alba aplatizata ca un paduche inteapa pe sub frunza.

einsteinitza

Da, dar aia face punctulete dese multe , si apare ca o pudra alba, cand te uiti mai atent vezi ca lipseste punctual clorofila.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro