Daunatorii si bolile trandafirilor

Started by einsteinitza, July 05, 2010, 11:31:28 AM

Previous topic - Next topic

Dalia

Da-da-da, Anasstasia! Despre astia vorbesc. Nu stiu cum se face, dar pana anul asta nu am prea vazut asa ceva. Sau cel putin intr-un asa numar incat sa-mi atraga atentia. Cred ca apar periodic sau in functie de vreme, ca altfel nu-mi explic. Si se pare ca asta e anul lor, din pacate.

anasstasia

Sa inteleg ca inca sint....
Este gindacul paros. Nici eu nu am mai vazut aceasta insecta pina acum, insa experienta mea este inca limitata...Am citit ca sint ani "de invazie".
http://www.pesticide.ro/ghidul-daunatorilor/epicometis-hirta-poda-tropinota-hirta-gandacul-paros

anasstasia

Cred ca este un an de invazie. Eu am vazut ca au atacat in special trandafirii galbeni, cred ca prefera aceasta culoare.

claude

Da, si la mine au aparut, rontzaiau la de toate, iberis, florile pomilor, irisi, cum ii prindeam cum ii asasinam  ;D  La mine n-au fost capriciosi la culoare, s-au bagat peste tot, prima a fost Zephirine Drouhin  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Speram sa nu-i mai vad. Mi-e scirba/frica de ei si nu m-am descurcat cu asasinatul lor. Nu stiam cum sa-i scot dintre petale.  >:(

Dalia

Da, sunt tare nesuferiti. Dupa ce am scapat de invazia de carabusi, acum a mai aparut si gandacul asta. Cu alte cuvinte: din lac in put.  =))

einsteinitza

Eu nu am din astia, am insa  din cei verzi curcubeu. Sic, ai mei sunt mai frumosi! ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Pe la noi au aparut niste agarici verzi cu buline rosii si unii negrii cu buline albe. Stiti cu ce as putea sa dau? ma intereseaza si o substanta impotriva omizilor ca si alea au aparut. Le-am gasit pe trandafiri.

einsteinitza

Vezi ce sunt "agaricii" ca s-ar putea sa fie folositori!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Nu stiu ce sunt sau daca sunt folositori, dar put ingrozitor.

BoboROM


Daca sunt mici de 3 mm si rotunzi, sunt pui de plosnite in crestere  ;D

flordel

Voi aveti omizi?
Astea au napadit de curand pe arborii mei. Si anul trecut am avut o groaza, ajunsesera sa-mi manance si pe campsis radicans.

claude

Mie in schimb imi mananca ceva frunzele tinere la trandafiri din varful lastarilor si nu reusesc sa prind faptasul.Ia uitati modul in care haleste:

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


claude

Oare ce nu le place la mine la rugose?  >:(  CA am doi si amandoi sunt galbejiti si vai de mama lor, cel mai mare nu tine macesele, se usuca, drajonii noi la scurt timp dupa rasarire se ingalbenesc...iar celalalt, intr-o alta zona a gradinii, face la fel, clorotic si amarat. Culmea e ca nici o hortensie nu are semne de cloroza si alea doar sunt acidofile inraite  ???

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu, n-am dat cu nici o chimicala ca stiu de la tine ca nu le plac  :-\   Doar zeama de urzici diluata am pus la radacina dar doar la unul dintre ei si cel netratat cu urzici manifesta aceleasi simptome. Acum astept sa vad ce se va intampla cu Bland Double de Coubert, adus din Italia si plantat acum 2 saptamani  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cum sunt frunzele, galbene cu nervuri verzi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, galbene cu nervuri verzi, de-aia am si zis ca sunt clorotici, dar la unul dintre ei frunzele au inceput sa se decoloreze de-a dreptul spre alb, inclusiv nervurile  :-\   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Ia uite Es, cum arata rugosa bolnava, de aproape

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, sunt urati, probabil fix acolo ai o zona mai proasta. Niste pamant de conifere si apa cu otet ar trebi sa rezolve problema. Eu am plantat intre ei un pin, sa faca aciditate si sa tina de vantrile de pe apa....nu stiu daca la tine merge, dar pamantl de conifere e perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

O sa cumpar pamant de conifere.
Am incercat de toate, pe langa faptul ca ii ud doar cu apa de ploaie, ca cea din fantana e calcaroasa...am pus apa cu otet, chelati de fier, zat de cafea, ca citeam ca ajuta la acidificarea solului  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Cred ca trebuie tratament foliar cu chelati de fier, ala are efect imediat. Aceeasi problema o am si eu la mai multi trandafiri, 2 hortensii si kerria. Chestia este ca nu stiu de unde sa cumpar deocamdata.

claude

Aha, mersi Flor, o sa incerc si asa...
Chelati de fier avea Gomez de vanzare la un moment dat, chiar aici pe forum,eu de la el am cumparat, contacteaza-l, poate mai are 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Multumesc, dar n-am mai avut rabdare si-am luat un ingrasamant foliar complex care are un continut mai ridicat de fier si-am stropit cu ala.
Sa vedem ce rezultat va avea.