CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Eu n-am clematite, dar pot sa-ti recomand un excelent site, realizat de-a dreptul profesionist de o pasionata a lor:
http://clematite.e-monsite.com/
Daca l-am mai recomandat pe aici... nu-i nimic  ;D ramane tot cel mai bun  ;)

paraschivvvv

Clematita este o frumoasa floare de gradina tip liana mascand ziduri si spatii de curiosi; au culori de la alb la galben, la mov si rosu si chiar albastru cu flori simple sau duble si unele specii cu 2 perioade de inflorireSe pot vedea cateva din aceste frumuseti pe paraschivvvv photos and album on webshots sau pe w.w.w.flickr.com paraschivvvv.Sunt trei tipuri de clematite dupa modul de  crestere :unele se scurteaza imediat dupa inflorire,altele nu se scurteaza si marea majoritate se scurteaza dupa trecerea inghetului;Inmultirea se poate face prin marcotaj-cel mai uisor sau brin butasi-mai greu si chiar prin seminte care trebuie sa fie coapte si imediat dupa recoltare plantate

gentiana

Nene Paraschiv orice parere ajuta cand e de un om care se pricepe la flori e de 2 ori  mai buna
splendide flori,le admir si pot doar sa spun ca mi-as dori sa am si io unele(desi ma cam dau afara din cateva case si sunt vesnic amenitata ca voi ajunge sa dorm in fata usii


Codruta

Ce simpaticuta e asa in zapada  :)

myky

mie imi e asa o mila de ea, dar e in gradina si nu am cum sa o mai aduc in casa.

Codruta

Ale mele stau peste iarna afara si fara nici un fel de protectie.

myky

si ale mele, dar se presupune ca dorm, asta nu vrea sa se culce ( sau nu a vrut pana acum, dar cred ca zapada asta a
convins-o)

Nicol Caloian

Chiar daca zapada asta a convins-o, merita toata admiratia pentru curajul ei.

vernil

http://vernil.sunphoto.ro/gradina/YQCPXJQEIDYEDIBXTPJ
Cand a venit ninsoarea, era inca in viata  :D Acum cred ca-i acoperita de zapada ...

Codruta

Vernil, da-ne parola sa putem vedea poza. Ne spune, sau mie cel putin, ca am accesat o poza privata si nu se vede nimic.

vernil

Chiar nu inteleg de ce face asta pe sunphoto, nu are parola. Mai incerc o data.

http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/gradina/Clematite/clematita-1.jpg

Codruta

Acum e bine, se poate vedea poza.

georgette

Frumoase si mai ales curajoase!Fericite stapanele... ;) :-* :-*

penelopa

La mine în curte nămeţii au acoperit tot  >:( ...... doar un vârf de clematită uscată se mai vede.  :(
Te urăsc, iarnăăăăă!  :(

myky

Quote from: penelopa on December 20, 2009, 08:30:09 AM
La mine în curte nămeţii au acoperit tot  >:( ...... doar un vârf de clematită uscată se mai vede.  :(
Te urăsc, iarnăăăăă!  :(
nici mie nu-mi place iarna, dar daca nu ai zapada, nu ai nici plante, vrei sa traiesti in desert :D

gabriela jalba

spuneau la meteo ca e cea mai mare cantitate de zapada cazuta in ultimii 7 ani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

lasa sa se faca graul, si sa aiba pamantul apa la primavara

ozimandias

Spuneti-mi si mie va rog ce trebuie facut la clematite? A mea are aproape trei metri inaltime, bineinteles, uscata si probabil inghetata.
Anul trecut a avut grija catelul si a rupt-o la 15 cm de sol. Anu' acesta nu... si am lasat-o asa. Sa o tai? Ce sa-i fac? Si mai ales cand?

penelopa

Ozi,  mai pe la sfarsitul lui februarie sau chiar inceputul lunii martie (o sa vezi ca vor aparea mugurii de frunze), tai clematita cam 40-50 cm de sol.
Daca  o lasi asa, netaiata, vor creste multi lastari slabi si va inflori foarte putin sau ............... deloc.

ozimandias

Dupa ce-i apar muguri?
Ok... multumesc.
Abia astept sa o vad iar cu flori.
:D

bella_donna

Am si eu o mare intrebare pentru posesorii de Clematis: chiar exista clematite rosii? Eu am facut 3 achizitii de plante cu ambalajul si descrierea amintita, insa in realitate sunt toate alte culori.
In alta ordine de idei, daca in primavara asta dati de Clematis la oferta si aveti bunavointa de-a cumpara si trimite colete, ma declar amatoare.
Merci.

GetaV

Am si eu 2 "rosii" (rougecardinal si piilu } dar sa nu crezi ca este chiar rosu

gentiana

Vernil daca gasesti sa stii ca ma intereseaza si pe mine
dau si eu o strigare daca gasesc pe undeva ceva interesant

paraschivvvv

Sieberz a declarat anul trecut ca au clematis cu floarea rosie ca focul si mijloc deosebit contrastant;am luat si eu ,s-a prins si sper ca anul acesta sa infloreasca sa vad daca este adevarat sau nu.Surtarea clamtitelor se facve in functie de tipul ei de exemplu viticelele nu se scurteaza ca si unele tipuri de montana;restul se scurteaza la cca 30 cm de la sol,iar altele trebuie scurtate dupa inflorire.Deci de la caz la caz