CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

La mine clematita Montana (roz) era uscată toată  >:(, aşa că am tăiat-o de la bază. Dacă vrea să mai dea ceva, bine, dacă nu, nu!  >:(
O alta, The President, cu flori mari, albatre, la fel ......... tăiat de la bază, dar asta am văzut că dă lastar nou, viguros, din rădăcină.  :)

einsteinitza

Pene, bine ca ai taiat-o pe montana. Am citit undeva ca montana e sensibila la fisurarea ramurilor. Daca o ramura din greseala se indoaie si se rupe putin , pe lungime, intra nu stiu ce boala acolo si omoara intreaga ramura. Asta e principala problema a lor. Am cautat informatii pentru ca anul trecut o montana mare mi s-a uscat pe jumatate si habar n-aveam ce a patit.
Poate asa ai scapat de problema si va da din nou.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: penelopa on March 26, 2010, 10:59:21 PM
La mine clematita Montana (roz) era uscată toată  >:(, aşa că am tăiat-o de la bază. Dacă vrea să mai dea ceva, bine, dacă nu, nu!  >:(
O alta, The President, cu flori mari, albatre, la fel ......... tăiat de la bază, dar asta am văzut că dă lastar nou, viguros, din rădăcină.  :)

Vor lasatari de la baza, Pene, Acum 2 ani am crezut la fel ca tine, ca s-au dus mare parte din clematite, insa au lastarit toate cand au vrut ele. Important este sa nu le sapi la radacina si sa le asiguri pamant cu ingrasamant in fiecare primavara.

sicamin

Azi am gradinarit si pe la clematite si sant toate O.K. Daca citeam mai devreme nu le sapam la radacina ;D ,dar am pus si ceva pamant proaspat la radacina lor. Sper sa fie bine ca au deja muguri mari.

paraschivvvv

La clematite se recomanda  un  tratament prin stropire in fiecare primavara cu Dithane inclusiv pe sol -preventiv,sau cu zeama bordeleza sau pentru frunze o solutie de bicarbonat de sodiu- o lingurita la 1litru apa

penelopa

Deci, pe cai!  :D
Am şi Dithane şi zeamă bordeleză. ;)

paraschivvvv

Succes si sa aveti clematite frumoase!

adrianam

Si eu am gasit clematita montana pusa la munte, uscata si fara sa se vada vre-un mugure de la baza, dar acolo inca mai sunt brume.
Am citit ca montanele nu prea rezista la geruri si prefera pozitiile mai adapostite pe timpul iernii. Iar daca o prinde o iarna mai geroasa, moare partea aeriana si dau din nou lastari noi primavara. Dar inflorirea in anul respectiv este ratata.
Asa ca ne ramane sa speram ca au rezistat si vor lastari cat de curand.

myosotis

Pentru ce se stropesc ? Stiam ca nu prea sunt atacate de boli.

penelopa

Nu văzuşi, Myo, ce a zis Es? .... că astea montane se îmbolnăvesc de nu ştiu  şi le crapă tulpina.
Chiar am constatat chestia  asta când am tăiat-o: toate tulpinile erau crăpate  pe toată lungimea lor. :(

einsteinitza

Da, dar nu stiu cu ce se stropesc si daca are leac. Am sa caut sa vad unde am citit, cred ca la Thorncroft.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Eu n-am apucat sa tund in toamna clematitele  :-\.. daca le tund acum o fi bine? Le -ati tuns vreodata in primavara, au mai inflorit?Se vad frunzulite la  toate nodurile si nu sunt mai inalte de 2m-2,5 m!

Fleurf

Si eu tot primavara tund clematitele. Saptamana viitoare intra la tuns si ele si trandafirii. Probabil ca am sa le fac si o stropire sa fie tacamul complet  :D

stefana

Din teoria pe care o stiu (eh cata teorie stiu ::) practic am terminat una pe balcon :( ) si clematitele astea sunt pe grupe: A, B si C. De care sunt ale tale? Cele din grupele B si C se taie in martie sever, lasandu-se doar doi muguri (Hertha dixit pe site-ul specializat :) ).

gentiana

Georgette ,dar daca nu le tunzi ce are?
eu nu le-am tuns niciodata pe ale mele (doar le ingrop  sa marcoteze alte clematis) si sunt foarte infloritoare

georgette

Ei..cam acelas lucru ma intreb si eu Gentiana!Daca nu le tund ce se intampla?! am vazut ca toata lumea le tunde  in general  toamna..ma gandeam ca nu vor inflori daca nu le tund!
Stefana..nu stiu din care grupa am..sa caut sa vad daca mai am numele lor,daca nu,vom incerca o identificare dupa poza de anul trecut!
asta ar fi una...  http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_gradina_2009/GYRKLBXJARQSIGWRLYS  cica ar fi Piilu..
iar aici e la a doua inflorire..

gentiana

stai linistita ca infloresc
sau cel putin ale mele asa au facut pana acum

gentiana

Georgette,cea violacee de pe pagina forumului e multiblue sigur
cealalta e pillu probabil

einsteinitza

La clematite Herta stie sigur. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Georgette, asa face Piilu, are flori duble si simple, la aceeasi inflorire. De obicei, infloreste de 2 ori pe an. Important este sa aibe pamant proaspat in fiecare an iar radacinile sa fie protejate de alte plante, sa nu fie vazute de soare.

GetaV

Eu le tund numai cand ma impiedica cu ceva  si de obicei primavara Tangutica o tund toamna ,ca infloreste pe lastarii tineri ,iar cele care infloresc de 2 ori ,le tai dupa prima inflorire .

gabi_gabriella

La mine , tangutica dispare cu totul peste iarna
Cea clasica mov, o tund in fiecare primavara pana l 30-40 cm de sol si da puternic
REstul , sunt tinere si anul asta le-am tuns puternic sa se mai intremeze , ca erau cam anemice
Piilu infloreste primavara pe ramurile de anul trecut si toamna pe noile ramuri 

gentiana

 :( eu doar le marcotez si le tai daca cumva sunt tulpini uscate
tangutica e cea galbena?
am vazut modelul clopotel cu patru petale ,dar scria numai clematis pe ea si fara nume
imi tot face cu okiul,ce ziceti sa imi iau?


GetaV

Nu ti-am zis ca-ti dau eu ? O scot in curand ,o despart si o imparti cu Vernil