CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

eu ce fac acum o acopar cu policarbonat de 10 grosime
solaru era acoperit cu folie de plastic de aia pt solar

einsteinitza

A, deci folie de solar ??? In capul meu era ceva dungat, ma gandeam ca are tesatura de intarire , de-aia am intrebat.Aia cu folia de solar o stiu.Ce dimensiuni are ? Ai doar structura de lemn? Ce cresti in el? Ai si o fundatie la stalpi? Poti pune o poza te rog?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: geodezia on May 26, 2010, 12:11:03 PM
Gentiana ,cum procedezi la marcotaj : pui in pamint lastarul  si primavara tai legatura dintre lastar mama si pui sau cum? mie la cea alba mi-a iesit puiutul singur singurel

Marcotajul se face numai dupa ce trec florile. Trebuie sa fie o tulpina mai lunga. Calculezi ca partea care o inmultesti (puiul rezultat) trebuie sa aibe minim 2 noduri afara si alte 2 noduri ingropate in pamant. Bucata de tulpina care o ingropi o razuiesti putin, si neaparat o acoperi cu pamant bun, chiar sa faci un semn in acel loc, ca nu cumva sa uiti de el.

turturica

... si mai completez, legi varful care iese afara de un bat, de " semnul " ala

einsteinitza

Inteleg Turturico, ca ai patit sa pierzi semnul? Ca mie asa mi s-a intamplat, si de obicei omul invata din experienta. Eu am si uitat ca am pus la marcotat  ::) ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu sap un santulet si ingrop firul de clematita(nu numar nici un ochi ) si las doar varful afara
Toamna ingrop toate firele de clematita care sunt la baza fara deosebire
Ce se prinde se prinde
As ingropa toata clematita daca as putea,dar mi-e greu sa desfac vreo 20 de clematite de pe suporti

geodezia

Ferice de tine Gentiana cu 20 ce clema .Am si eu 7 si  tot mi se pare  ca am multe

gentiana

Ma rog fiecare cu opinia proprie

geodezia

Eu am o gradinita mica si de asta am zis ca mi se par multe ca nu am unde le ingramadii .Poate ai spatiu mai mare si esti o fericita sa ai asa frumuseti la genul asta m-am referit .

einsteinitza

Geo, 7 clematite sunt o bucurie mare, eu am patru , am gradina mare, si tot nu ma descurc prea grozav cu ele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Discutand cu vestiti gradinari am ajuns la concluzia ca nicicand nu pot avea suficiente plante.  ;) Mereu mai poate fi adaugat ceva si chiar ar trebui adaugat... E ca dependentza - daca n-o fi insasi dependentza :D :D :D Cu cat sunt mai multe plante, cu atat par mai putine... Trebuie sa incerci o doza mai mare sau sa schimbi sortimentatia pentru a obtine acelasi efect :D :D Cam ceea ce patesc eu trecand de la gloxinii la hibi, apoi la fuchsii, clematite si alte topicuri inflorate :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Es ar trebui
Clematitelor le place la munte si mai racoare
La Rucar  fiecare casa avea cel putin 2 violet ,daca nu cumva aveau si albe
Bunicii mei aveau in fata casei vreo 3 si erau superbe
In mod ciudat  in combinatie cu climberi rosii
Imi plac ,sunt frumoase si nu-s deloc pretentioase

geodezia

Eu o am mica in fata casei cam 7 m pe 5-6 m si mai una in spatele casii cam 5/5m da acolo am si pomi .Asta in curtea casii prima curte ca in a doua curte am hambarul cu porumbi e nu mare ca in Ardeal asa mai mic ca in Oltenia si in a 3-a curte am sera si gradinita cu capsuni si cotetele de porci .iar peste drum am gradina a mare .Plantele le tin in ghivecele mari .Crini sraacii iar s-a culcat prostul de Spirache pe ei si mi ia rupt acum trebuie sa ii scot sa ii pun in vase .Afurisit de ciine pusesem crini prin trandafiri MA va  vine sa credeti s-a pus pe un trandafir Osiria  de la bakker ,un crin si o canna galbena si s-a tavalit de mi le-a rupt pe toate .Imi vine sa dau cu el de topti peretii .Ce are domnule cu crini si cu brugmansiile nu stiu

gentiana

Nu stiu cum o fi la altii,dar la mine e sigur dependenta
Clematitele cresc pe bat,pe langa gard deci ai avea loc si cu crini la picioarele lor

geodezia

Aha Gentiana  sa nu crezi ca nu am incercat .printre clema am pus si gladoile si crini si afurisitul s-a dus pe locul cu crini si mi i-a terfelit .pur si simplu nu stiu ce are cu crinii si brugmansiile

einsteinitza

De-alea normale, albastru inchis sunt in toate curtile.De-astea noi nici n-am vazut in Slanic.Mama are la casa ei una uriasa, doua etaje, si o tulpina groasa, din multi lastari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ma de care Slanic vorbiti voi de Prahova sau Moldova?

einsteinitza

Prahova.Acolo am eu gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Acolo aveau niste prieteni casa .Familia Dragan .Dumitru zis Relu si pe mama dinsului o chema Didona a murit Tin minte ca stateau linga lacul ala cu apa sarata undeva in spate asa pe deal Doar saream gardul la lac ,cred ca era si o scoala .Doamne ce frumos mai era .Mai sunt brazii aia frumosi de la gara asa catre Ploiesti ca erau asa frumosi si vara si iarna mai ales iarna erau ca din poveste cu zapada multa pe ei .Am inteles ca hruba aia unde au filmat cu Florin Piersic sa surpat acum multi ani de ploi . Si am intrat si in salina ca ziceau sa stau acolo ca ma fac bine cu astmul .Ee povesti de adormit copii cu astmul asa mori cu el.Ma luasera sa ma urce pe Muntele ala Verde cred ca de sulf era si le-am zis ma voi chiar vreti sa ma omoriti pai cum urcati voi tancul la deal ma ca deabia merge pe drum .Ma da asa frumos ce era .Nu mai stiu acum cum este da era superb acolo la voi . Aveti si conditii ca vara nu e asa cald sufocant ca in orasele mari .Si avea coana Didona tot asa flori frumoase pe linga casa .Da povestea ceva de niste tunele care treceau pe sub case ca le era frica sa nu se darime .Acum dupa moartea dinsei nu mai stiu care a ramas cu casa d-l Relu sau sora dinsului d-na Ani parca numele de familie Dutu .Dinsa e din Bucuresti are amindoi copii unul la medicina si fata la stoma daca nu o fi terminat fata .Da frumos ce sa mai .Era harnica batrina chiar daca statea singura ca de baiatul pe aici pe la noi prin gorj fata prin Bucuresti cind ne duceam de-abia ne vedea .Dca nu rideam cu noru-sa prietena mea cu agava .Ca avea baba o mita neagra .Si pe Lumi (prietena ) o apuca dracii cind vedea mita aia neagra parca vedea pe Scaraotzchi .Si zicea saraca hai fata ce mor cind vad mita asta neagra hai sa ne plimbam .Si ma plimba prin tot Slanicul de veneam rupta de picioare .Ne duceam pe un deal undeva parca la debarcader si faceam baie ca erau umbralute scotea baietii -ca are si ea 2 baieti - cu bisicletele .ma si se facea o zarva ca mai lua si un ciine cu ea o potaie din aia mica de tot de miraia si latra la tot ce trecea dupa noi de mi se parea ca se uita toata lumea dupa noi .Parca eram cu circu .Copii sa nu fuga ciinele sa nu muste sau sa sara in fata masinilor era o turbare .Acum am imbatrinit nevioile ne-au indoit grumazul .Parca era altfel viata la 30 de ani

einsteinitza

E la fel de frumos si acum si te invit sa vii sa vezi cu ochii tai. Brazii sunt si ma incanta si pe mine de fiecare data cand intru in Slanic.
Sa stii ca befectele minei asupra astmului sunt clare, doar ca trebuie sa faci tratament macar trei ani la rand, cate doua saptamani, ca nu-ti ia astmul la o vizita cu mana.
Muntele verde este din tuf dacitic, depunere de la niste vulcani de pe vremuri.
E placut vara, intr-adevar nu te coci ca in Bucursti, unde deja mor de cald, si lacurile sarate sunt mare castig cand vrei sa faci o baie sa te racoresti.
Oricand vrei, poti veni sa vezi locurile, cum au evoluat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

De-acu' tre sa vina si Claudiu cu povestirile lui :D si nu ne mai dam dusi de pe forum  ::).
Geo, citesc pe nerasuflate  :D ca nu prea am timp acum.

geodezia

VEniti veniti timp sa aveti ca uite ce frumos e afara .eu ma sculai de la 4 ca daca e plecat hasband nu am somn fara el si luai in circa pompa de stropit si dadui cu glifortim parca asa  ii zice pe o bucata de gradina de 5/5 m sa fac loc pentru niste varza si niste ardei .ca ami am o tira de pir .

penelopa

Nuş'ce tot lăudaţi clematitele astea că la mine, deşi nu sunt aşa departe de grădina Genţianei,  fac între 1- şi maxim 10 flori de căciulă.  :(
E madam President asta aşa chitroasă că anul trecut a făcut o floare iar anul ăsta, deocamdată, tot o floare. :(

adrianam

Si eu am la gradina de la munte o clematita President care imi face o floare maxim doua pe an.
Are cam 4 ani si este doar un fir cu cateva frunze, nu ii merge bine deloc si nu stiu de ce!

penelopa

Nici la a mea nu ştiu ce-i lipseşte: e la soare, are umbră la rădăcină, se poate căţăra pe pom , am plantat-o mai adânc aşa cum se recomandă .....  ???
Uite-o, aici, acum, în partea dreaptă:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/15397257