CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Ce denumire are Pene ca am si eu una asa Sin alea 7 ale mele asta e mai nasparlie nu creste ca celelalte si mai una pe care am mutat-o in butoi ca recidivase si anul asta nu avea decit primul rinde de frunze .Si are doar aceleasi conditii ca celelalte  lumina umiditate sol si doar un fir cu o floare .barem anul asta a facut-o ca sa o vad ca infloare da anul trecut pas

adrianam

Poate nu are soare suficient?

penelopa

Treaba ei! Mai mult de atât nu-i pot oferi. :(

vernil

Mr.President al meu are 3 ani, anul asta a facut 4 flori - sic  ;D - insa stiu sigur ca are nevoie de pamant bun (de mranita) sau ingrasamant.  Voi va plangeti ca face 2-3 flori ? Pai fitzosul meu de Crystal Fountain, mi-a oferit o floare dupa 3 ani  :D :D :D Dupa ce am crezut ca l-am pierdut definitiv  ;D
Iar Piilu a inceput sa faca niste flori asa micute, zici ca sunt zorele  :D Va trebui sa o separ de cealalata clematita cu care imparte pamantul, m-am lamurit ca vor si spatiu, nu le place la inghesuiala  :D

geodezia

uite ca imi inflori in sfirsit si mie rozalia .da adti-mi un sfat ca mie mi se usuca la ata roz lastarii de anul asta si la anu primavara terbuie sa o tai si sa dea iar de jos .CA mi-ar place sa se catare in sus pe casa da parca are turb nu sta decit la 1 m-1.5 m nu mai mult si am vazut in alte parti ca se catara pe casa in sus .nu i-o placea pamintul ce soarele ei are

adrianam

Si la mine, Piilu a facut flori micute rau de tot.
Eu dau vina ca este in ghiveci, pe care il imparte cu o keria. Si nici  keriei nu ii merge mai bine.
Asa ca la toamna, trebuie sa le gasesc loc in gradina.

geodezia


sicamin

Eu la cea clasica movulie ,i-am facut o scarita sa se urce ,de vreo 2,5 m.Saraca de ia a crescut pana in varful scaritei si inca odata :D Am dirjato in jos (ca mi-a rupea furtuna de tot),iar acum am niste "balarii" pline cu boboci,doar cateva seschise .
Asta a fost prima inflorita
http://media.photobucket.com/image/clematite/mnescun/P4290533.jpg?o=13



einsteinitza

Ce frumoase.Imi place mult aia alba cu petalele mai rotunjite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi mie îmi place aia albă  :) .......  şi aia roz şi, oricare  care nu-i mov.  :D
Am constatat că, la mine, din  4 clematite, 3 sunt mov. :(

geodezia

ma mie imi place ce nu am adica aia rosie de la Sica .O astept la cotitura poate poate dau de ia pe aici prin Tg Jiu pina la toamna ca nu mai am incredere in astie de la bakker si vad ca nici sieberz in respectrea culorilor nu e mai breaz.Asa ca ii astept pri n piata cu ele inflorite ca atunci cind le-o trece perioada de inflorire le lasa eio mai ieftine


Mihai


sicamin

Asta care de obicei era printre primele ,a inflorit ultima. Clasica movulie,care mie mi se pare mai inchisa la culoare ,decat anul trecut.

einsteinitza

Clasica neclasica, e plina de flori si extrem de frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: sicamin on June 06, 2010, 04:56:11 PM
Asta care de obicei era printre primele ,a inflorit ultima. Clasica movulie,care mie mi se pare mai inchisa la culoare ,decat anul trecut.

Sica, are un nume, Jackmanii. Arata splendid!


penelopa


vernil

Wow, uite ca si la Cloanta infloresc clematitele! Si nu oricum, ci cu zecile!  :D

Azi am vazut clematis Multiblue la Brico din Baneasa. Erau numai 14 ron, insa nu m-am putut atinge de nimic de acolo, eram in trecere cu soacra  si cu sora ei  ;D

penelopa

Uite că şi una mov a început să se desfăţoare de când am forţat-o să se cocoaţe în gutui. :D
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/16546157

GetaV

In clipa asta tzacanita mea de birmaneza se catara pe clematita si se uita tendentios la mine :D

penelopa

Nu scoate şi limba la tine? :D

GetaV

Nu ,ca este educata ;D

vernil

Quote from: GetaV on June 20, 2010, 10:44:59 PM
Nu ,ca este educata ;D
Quote from: penelopa on June 20, 2010, 10:36:24 PM
Nu scoate şi limba la tine? :D

Cine sunt educate ? Florile clematitelor ? Iar frunzele scot limba la voi ???  ;D :D

geodezia

foarte frumos avant -gardenul asta rosu  sa fii fericita Ver ca sunt  superbe clematitele tale .SI cred ca asa vor sa creasca catarate deoarece se trag din liane . super frumoase