CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marirogo

Multumesc einsteinitza ! Va trebui sa le pun pe cele de afara intr-un sac de nailon. Poate, poate iese ceva +dns

vernil

Au aparut oferte de clematite la reducere, inclusiv grupa A (cele care infloresc primele, rezistente la frig), dar si din grupa B (cele care infloresc de 2/an).
Ma surprinde foarte placut varietatea Blue Angel, a fost extrem de harnica anul acesta, inflorind de 2 ori, fara ca macar sa ii aplic vreo taiere. Florile sunt mari, au doar 4 petale diafane (bleu-ciel). Chiar si acum, pe frigurile din aceasta toamna, ea s-a ambitionat sa infloreasca.

Uitati aici un link  in romana, extrem de util si detaliat.

http://clematite.e-monsite.com/rubrique,grupa-b-a-d,37662.html

gentiana

Sunt tare curioasa cine are pe aici clematis Pixie?
Ati vazut pe undeva?

myosotis

Deci... stiu ca nu te vei linisti pana nu o vei avea.... dar iti spun : am avut doua. Cu prima, cumparata de la Decoflora acu vreo 3 ani, am convietuit 6 luni. Nu-mi amintesc de ce a decedat. A doua, a vietuit cam un an si jumatate. Recunosc ca am uitat sa o ud in primavara. A avut o cadere nervoasa din care nu si-a mai revenit, oricat m-am straduit. Pe a treia nu as mai cumpara-o. Mi se pare pretentioasa. Cam de unica folosinta.

popgeo

Chiar daca e frig, au mai inflorit:

Clematis: Rebecca si Ducesa of Edinburgh



gentiana

Quote from: myosotis on October 31, 2010, 11:44:41 PM
Deci... stiu ca nu te vei linisti pana nu o vei avea.... dar iti spun : am avut doua. Cu prima, cumparata de la Decoflora acu vreo 3 ani, am convietuit 6 luni. Nu-mi amintesc de ce a decedat. A doua, a vietuit cam un an si jumatate. Recunosc ca am uitat sa o ud in primavara. A avut o cadere nervoasa din care nu si-a mai revenit, oricat m-am straduit. Pe a treia nu as mai cumpara-o. Mi se pare pretentioasa. Cam de unica folosinta.
Am avut-o si eu anul trecut, in 2009!
Din pacate n-am stiut ca nu rezista la mai mult de -10 grade(iarna trecuta am avut -25 grade in curte)
As mai lua una si as musuroi-o si infofoli-o
Eextrem de delicata si infloricioasa,chit ca infloreste o singura data ,primavara
Din pacate n-am mai gasit sa cumpar
Eu de la Decoflora nu mai cumpar nimic,am luat teapa acu vreo 10 ani cu niste flori si i-am taiat de pe lista
Sunt foarte ,foarte scumpi si plantele de la ei mor
Am reusit sa plantez inca 2 clematite,o montana roz(trebuie sa ma uit pe eticheta ) si inca una violet ,parca(daca imi aduc eu aminte bine florile

einsteinitza

Geo, ducesa aia e frumosa foc, o culoare de vis. Si cealalta alba, dar cea ciclam e parca mai perfecta-scuzati pleonasmul +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Cred ca am si eu Rebecca
Trebuie sa umblu la "arhiva"
Recunosc ca a mea nu mai e inflorita
Am cativa boboci la Ville de Lyon(nu cred sa mai apuce sa infloreasca)

adrianam

Am avut si eu Pixie, cam un an si jumatate. Din pacate nu i-am schimbat ghiveciul. In primavara lui 2009 a inflorit frumos, dar in primavara lui 2010 nu a mai rezistat. Dupa ce am analizat-o cu atentie am observat ca avea paduchi testosi.
Nu stiam daca gerul ori paduchii au distrus-o.
Si dupa aceea am descoperit paduchi testosi si pe cele doua magnolii pe care le aveam in ghivece pe balcon. Nici ele nu au supravietuit, pana in vara s-au uscat.
Deci cred ca in cazul lui Pixie a mea au fost de vina testosii.

gentiana

La mine era pusa in gradina si a fost absolut superba cand a inflorit,numai tampenia mea de a nu o infofoli a fost de vina
Anul asta am plan de infofolit clematitele
Acu nu stiu ce sa fac,am un butas de montana intr-un ghiveci,sa ingrop chiveciul si sa-l protejez sau ma chinui cu el in casa si deja n-am loc?

ati

Ei vedeti chiar acest loc am cautat eu cum am un pic de timp ma apuca anmultitul desi Agota ascute cutitul dar ce sa fac asta e.
La mine cu anmultireea din seminte nu prea a mers numai la o singura varianta acum de vreo 8 ani poate si zece este dar nu mai stiu exact ,atunci  stu ca cumparam seminte de mii de .....
Din care numai putine au mai ramas dar una singura a scapat si deja este sa cam acomodat bine pe la mine .
Cum am aflat este de langa lacul Garda ai cam place cu urcatul la mine deja sa catarat si pe copacul de pere care la cam 3 metri este de el
Are niste flori micute ccu 4 petale dar foarte frumoase  caut si ceva poze


Deci cam despre sta ar fii vorba dar as vrea sa anmultesc din toate ce mai am .
Acum de vreo 3 ani daca tin minte bine am tras cateva liane mai grosute si am acoperit cu pamant si la anul sau prins destul de binisor numai am cam uitat de ele asa ca iar as vrea ca as vrea sa fac un fel de trun an spate an gradina ca am variante albastre mov alb roz dar mi ar mai trebui ceva galben si ceva rosu aprins daca are cineva idee de unde sa procur ca am mai cumparat ceva dar din pacate chiar acea nu a rezistat si sa dus  asa ca astept idei de unde o pot procura sau daca are cineva la schimb
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

gentiana

Ati,clematita rosie rosie,eu inca n-am vazut
Sunt diverse nuante de bordo
Eu una am 3  sau 4 nuante (bine inteles ca au nume diferite),una din ele e puioasa
Adica toate firele din partea de jos a manunchiului le-am marcotat si acum sunt o groaza de pui in jur
Din cate stiu eu e "Rouge cardinal"(culoarea mai variaza in functie de sol si lumina)

ati

Draga gentiana
Din Rouge cardinal vad ca exista foarte multe variante  cel  putin asa am vazut pe net sau mai bine zis nuante
Dar eu am vazut undeva si rosu aprin numai nu mai tin minte pe unde oricum daca se poate anscrie la una mititica dar prinsa as  fi si eu amator cand se poate restul o discutam pe privat  ;)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

gentiana

Ati sunt doar din poze
Am intrebat horticultori si de aici si de afara si mi-au zis ca rosu-rosu inca nu exista (apar cand si cand hibrizi dar se trenasforma,culoarea inca nu-i stabila)
Poti incerca sa gasesti

ati

Ei atunci poate si eu asta am patit gentiana draga
Ca am luat ceva hibrizi  si pe poza erau vai de capul meu un rosu minunat si cand colom cam nimic cu cele albe si mov nu am nimic dar sa stii ca nici albastrul nu este  un albastru curat
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

gentiana

Ati una e poza si una e realitatea
De ce crezi ca am 3 grena in curte?
Am luat dupa poza si una in poza parea rosie
Oricum pot sa afirm ca am 4 nuante de bordo,2 lila ,2 albastre,roz cu alb 2
roz vreo 3,alba 1 una violet,1 alb cu roz  si una bleu si vreo 3 mintana care sunt roz deschis,roz intens si batut si una albastru royal
Cele lila desi sunt mama si fica nu au aceeasi nuanta
Am 2 multiblu si iar nu sunt la fel nici ca model si nici la culoare
Deci se poate,inca mai plang dupa clematisul meu Pixie  si caut semitele de la GG de tangutica

vernil

Quote from: ati on November 02, 2010, 11:19:35 PM
Din Rouge cardinal vad ca exista foarte multe variante  cel  putin asa am vazut pe net sau mai bine zis nuante
Dar eu am vazut undeva si rosu aprin numai nu mai tin minte pe unde oricum daca se poate anscrie la una mititica dar prinsa as  fi si eu amator cand se poate restul o discutam pe privat  ;)

Ati, asa arata Rouge Cardinal. In fiecare an, ambele exemplare au inflorit la fel, fara sa-si modifice culoarea. Imaginea reda exact culoarea lui Rouge Cardinal

gentiana

Ce lipsa de imaginatie pe RC......auzi la el la fel in fiecare an.........

einsteinitza

Ce culoare frumoasa, ciclamul asta e superb +apl

Pe site-ul Help me Find unde eu ma lamuresc cu trandafirii, este si o sectiune unde gasitit toate informatiile pentru clematite.
Am dat o cautare pe rosu, si mi-a dat lista.
http://www.helpmefind.com/clematis/plants.php?sbSearch=SEARCH&tab=5
Ce e bine e ca la fiecare daca intrati vedeti poze ale crescatorilor, nu poze comerciale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

M-am uitat pe HMF si pe alte site-uri cu clematis dar rosu-permanent nu mi s-a parut nici una
E adevarat ca fiecare are o viziune diferita despre culori
Am ochit pe un site nemtesc unele roz batute,josefine care-s dementiale,pereche buna la a mea aia lila

einsteinitza

De aceea am pus site-ul, poate Ati sa caute care i se pare cea mai apropiata de rosu, asa cum vrea el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Din pacate ,marea majoritate a siturilor prelucreaza pozele si le "fatuiesc"
La mine nu se deschide HMF
Daca aleg un nume si dau search ,mi-l arata  doar pe ala nu toata lista
Cred ca m-am tembelit
Ma ajuti?

paraschivvvv

Sieberz spune la Avnt Garde ca este culoarea rosie ca forul  la petale in contrast cu interiorul;eu am plantat-o anul trecut dar in primavara nu mi-a inflorit ca sa ma pot pronunta;

einsteinitza

Genti, intra la Advanced search, acolo unde e culoarea alegi red, dupa ce scrie el cu rosu culoarea dai pe butonul din dreapta sus search. Si vezi lista. Iti da toate clematitele rosii, diverse nuante.Vezi ca nu pot alege din nuantele de rosu-cherry,etc, fiindca asta merge doar daca platesti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro