CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Vad ca va pricepeti bine la clematitele astea, eu n-am decat una (care a supravietuit), am cautat astazi eticheta si este Ernest Markham. As mai cumpara poate vreo doua, dar mi-e frica ca nu cunosc soiurile si vad ca sunt multe rau. Ce recomandari aveti pentru mov si sa fie viguroasa? Sa nu moara cu una cu doua...

claude

Penelopa, e clar atunci ca trebuie sa-mi cam iau si eu gandul de la ea... +ham   Si o sa iau C. alpina  ;D

Flordel, in general hibrizii cu flori mari din grupa a 2-a, cei cu doua valuri de inflorire, rezista la clima noastra. De asemenea, C. Jackmanii, cea clasica, ce o vezi pe la curtile taranesti, nu pune nici un fel de probleme

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am avut cativa ani o montana, se umplea de flori, era un vis.Trebuie sa fie prin topicul asta si o poza.Dupa cativa ani s-a rupt de jos, nu inteleg cum, se zice ca face o boala a tijelor in conditii neprielnice.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu cand am simtit ca e parfumata am bagat-o urgent in cos pe-a mea...asta e boala mea, cand vad o floare, imi bag trompa-n ea  ;D  Si nu rezist florilor parfumate  Si azi tot dadeam ture prin gradina si in jurul casei cautand un loc mai protejat unde sa o mut si n-am nici un loc, avand in vedere ca va creste pana pe la 10 m  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Bolile clematitelor sauntciupwerca Oiumce se trateaza cu Dithane;permanganat de potasiu1,5gr/1litrru apa;bicarbonaTt de sodiu 1 lingurita /1l apa;lapte degresat5 parti apa /1 parte lapte sio Ciuperca Aschye clematis(ofilirea varfului sau uscarea frunzelor de la baza)tratament:Zeama bordeleza sau Dithane pe frunze si pe sol

gentiana

Flordel poti sa-ti iei orice clematita,tu esti in oras,intre case si poti oricum proteja la p iarna mai grea ori ce clematita
(vorbesc de clematitele care se gasesc pe piata noastra)
Eu am pierdut in iarna asta o clematita Pixie(din prostia mea ca n-am stiut ca nu rezista la mai mult de -10grade)
Probabil ca teapa asta au luat-o mai multi care au cumparat tipul ala de clematita ,ca oricum  in primavara asta n-am mai gasit-o de cumparat pe nicaieri
In vreo 9-10 ani de cand am gradina si clematite in gradina am pierdut o clematita alba nebatuta(era fragila si s-a insolat) si Pixie din cauza de ger
Am si montane si alpina si cresc foarte bine (astea chiar nu se taie)
Am si hibrizi ,cresc intr-o veselie pe suportii si scaritele lor
Adevarul e ca in afara de marcotarea firelor toamna cand le si musuroiesc si taierile crengilor uscate de primavara,nu prea le bag in seama
Infloresc in legea lor si eu le admir
Imi mai fac bucurii si infloresc de capul lor si la vremea asta
Dupa mine sunt niste plante nemaipomenite care iti decoreaza gradina prin multimea de culori,fara mofturi prea mari
Cele montana am si eu 2 si una din ele (cea bleumarin e parfumata)
Alpina avea niste flori pe trecute cand am luat-o de la reduceri,o sa aflu la anul daca e sau nu parfumata
Dintre hiblizi sunt vreo 2 usor parfumate(cred ca si una din cele bordo,trebuie sa ma lamuresc exact care) si in mod sigur aia alba
Cum la mine sunt amestecate in zonele in care sunt puse inca n-am identificat bine "autorul parfumurilor" dar studiez

adrianam

Montana, din cate am bantuit eu pe net, am vazut doar diferite nuante de alb pana la roz, dar bleumarin sau lila nu am vazut. Probabil nu este montana.

myosotis

Gentiana, nu ai poze cu clematitele ? Nu cred ca e montana, bleumarin. Sunt foarte putine clematite parfumate in comparatie cu multimea soiurilor.

penelopa

Leşinata mea de montana a făcut în primul an vreo 4 flori ....... roz. ;)

claude

Eu m-am gandit sa arunc pe montana mea un cearsaf, ceva, macar pana unde incepe coroana prunului sub care e plantate, poate asa scapa ceva...si la anul sa-i caut un loc mai adapostit.
Si a mea e roz, flori cu 4 petale si un parfum dulce, dulce...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cum va spuneam, sigur nu vine iarna ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Azi ca tot nu mai am ce face prin gradina si ma pregatesc sa intru in hibernare, m-am apucat sa citesc tot topicul la clematite, in primul rand ca sa aflu cine e pseudo Warszawska Nike aia a mea. M-am gandit ca e imposibil sa n-o aiba cineva de pe forum, ca doar am luat-o din Romania si nu sunt chiar asa de multe soiuri care se vand la noi. Si am reusit s-o gasesc  +dns, o are Schnuppe doar ca nici el nu stia sigur cine e . Stefana i-a dat insa un indiciu cum ca ar fi Aphrodite, asa ca o sa-i spun si eu tot Aphrodite la a mea. E un nume foarte dragut pana la urma si la cat e de frumoasa i se si potriveste.
Dupa care am facut ceva sapaturi si am aflat ca Aphrodite asta creste destul de putin, in jur de 1,50 metri deci asa e soiul ei si nu ma pot astepta s-o lungesc pana la 3 metri, cat vreau eu sa urce. Drept care la anul o asteapta mutarea de domiciliu si o sa pun altceva in locul ei.  :)

gentiana

WN e un monstru,creste ca din apa si mai e si puioasa(cel putin asa e a mea)
Daca ai rabdare si esti tentata sa inmultesti una din butasi ,pot sa-ti dau la primavara
WN  sau Ville de lyon ca-s apropiate de culoare si uriase(ti hotarasti)

cristinaf

Au la sieberz in oferta de primavara clematis Florida Sieboldii si tare mi-a mai placut, dar am citit ca nu prea ii place frigul. O are cineva? Poate reusesc sa ma lamuresc daca sa ma mai aventurez intr-o comanda sau mai bine sa stau linistita, pentru ca nu prea as avea chef sa-mi moara dupa prima iarna.

flordel

Nu pare foarte rezistenta la frig, uite aici :http://www.phoenixperennials.com/learn/E-Newsletter-June2008.php
"not as hardy as other clematis"
Si am mai vazut-o data ca zona 7.

adrianam

Zona 7 presupune ca rezista pana la -17 gr.C.
Foarte multe clematite sunt rezistente in zonele 3-4.
Ika cred ca esti in zona 6-7 si pentru a fi sigura ca rezista, ar trebui sa-i protejezi radacina si partea de jos a tulpinii- pana la 30-40 cm de la pamant, cu fan, coceni sau ce ai la indemana.
Si mie imi place dar cred ca mai aman achizitia ei, pana se prind bine trandafirii.

cristinaf

Intr-adevar ca in aceasta iarna nu s-au inregistrat pana acum, in zona noastra, temperaturi mai mici de -15 grade celsius, dar iarna trecuta am avut mai multe zile in care s-a ajuns pana la -25.
La mine ar fi un 6a, cu posibilitatea ca in unele ierni sa ne incadram chiar la 5b.
Inca nu sunt hotarata daca sa o cumpar. Speram sa o aiba cineva in gradina, sa-mi poata spune cum s-a comportat iarna trecuta.

einsteinitza

Ika, de ce sa te chinui? Sunt atatea clematite minunate, chiar ai de unde alege. Pe urma poti avea surpriza unei ierni geroase, si pierzi o planta superba matura, iti vine sa mori cand patesti asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Adevarat ca sunt multe si rezistente la frig, dar nici una ca Florida  ;D Si mie imi place mult, dar nu cred ca rezista in gradina. Ar merge la ghiveci si adapostita iarna. Numai ca asta inseamna munca in plus.

cristinaf

Nu ma vad plimbandu-ma cu ghiveciul de clematite in brate cand in casa, cand afara. Mai bine le admir in poze si plantez una care sa reziste in gradina. Poate ca prin sudul tarii ar avea sanse sa o duca bine afara si iarna, dar la mine nu cred.

einsteinitza

Repet ce spuneam, parerea mea. Natura si mai ales comerciantii de azi ne ofera asa o varietate de plante, daca avem rabdare sa cautam, sa aflam, sa alegem cu rabdare. Nu e oare pacat sa umbli cu ghiveciul dupa tine, sa il scoti, sa ii gasesti loc in casa, sau sa-l infofolesti, sa pui paie, folii, mormane, si alte mizerii peste ele? Eu zic, nu va suparati pe mine, ca gradina trebuie sa fie frumoasa si curata  si iarna, nu cu gauri lasate de ghivece, nu cu pachete urate si ingramadeli de tot felul. Sa poti iarna sa stai sa admiri pasarelele care vin pe zapada, sa vei cum lucesc tot felul de deminte in soare incarcate de chiciura, intr-un cuvant, sa iti faca placere, nu sa fie o zona ca dupa bombardament. Plus ca, gradina trebuie sa se si gospodareasca singura, fara sa arate ca o jungla neingrijita, sa ai ragazul sa stai pe o banca, sa nu tot cari, muti, invelesti, aduni, de cate ori treci sa iti dai seama cate n-ai facut, in loc sa te bucuri de petecul ala. Asa ca, dupa mine, e bine sa alegem ce merge si se descurca armonios, ca sunt milioane de variante magnifice, spatiu sa fie si fonduri ca variante sunt.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Quote from: einsteinitza on January 13, 2011, 10:48:55 AM
... sa ai ragazul sa stai pe o banca, sa nu tot cari, muti, ...
Ai dreptate, dar daca iti plac atatea planteee  >:D si le vrei. Parca tu nu "plimbi" orhideele  :D

einsteinitza

Nu le mai plimb :D :D :D :D Au casa lor acum.
Ma refeream oricum la ghivecele ingropate, nu la cele din jurul casei, care sunt, si la mine, cu gramda. :D :D :D +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Am eu clematis florida, asta e prima ei iarna... o sa vedem cum rezista.
Ca idee daca se creeaza un microclimat, sau se pun linga fundatia casei au shanse ai mari sa treaca iarna cu bine.. in consecintza se merita incercat atita vreme cit le dam un loc protejat natural .
La mine e pusa linga o fundatie....dar nu e fundatia unei case incalzite ci fundatia unui atelier.... totusi cladirea e mare si  are ceva atenuare termica. Ramine  sa va spun cind am confirmarea...

cristinaf

Quote from: geodezia on July 23, 2010, 11:55:15 AM
sunt o fericita mi-a inflroit clematita oentru care m-am certat cu siebeertz-ul si mi-a inflorit ca in poza axum stau si ma uit la ea ca am lasat-o in vas sa vad cum infloreste trebe sa o mut

Geodezia, ce-ti mai face clematita cumparata de la sieberz? Intreb pentru ca asa ma bate gandul sa-mi iau si eu una sau doua, in primavara, dar nu am pana acum experienta cu plantele lor, eu cumparand doar bulbi de la ei.