Phlox

Started by einsteinitza, July 10, 2010, 11:06:27 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Bine ca exista cuprinsul asta de inceput, ca eram sigura ca planta asta are topic, fiindca e frecventa prin gradini.
Vorbesc de phlox paniculata.
Incepe sa infloreasca la mine, imi place ca e foarte parfumata si imi aduce aminte de casa bunicilor
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gty

  e ft frumoasa
  si ca "tiganul "  de unde gasesc si eu asa ceva    +ham 
  sunt din seminte ?

penelopa

Mie îmi place tare mult, Phloxul! De când am venit la curte, am tot căutat dar n-am găsit de cumpărat.
Perseverentă fiind, am găsit la o colegă mov şi la verişoara soţului (în Germania) am găsit roz. Evident că mi-am "tras" şi eu căteva fire din fiecare.
(Fac  poze că sunt înfloriţi acum şi le pun mâine).
Am citit undeva despre Phlox că este atacat de ceva (nu-mi mai aduc aminte de ce anume  ???) de care nu mai are scăpare  :( (am să caut în "notiţele mele  ;)) ....... şi iarăşi mi-aduc aminte că am mai avut o tufă mov (nu mai ştiu de unde) care, după ce a suferit o vară ( frunzele se îngălbeneai şi se uscau iar flori nu a mai făcut), în anul următor nu a mai ieşit nimic. >:(

GetaV

Sufera de fainare, nu-i place sa fie udat pe frunze .Cateva fire acolo se gasesc ,numai sa tipati si sa-mi amintiti prin august

einsteinitza

Pot si eu sa va dau daca vreti, am vreo sase culori, le pozez pe masura ca infloresc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Johana

Si eu am gasit doar roz-movuliu deocamdata, dar nu s-a deschis inca sa vad exact.

penelopa

La mine, cel roz deja a început să se ofilească
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/17775022
iar cel movuliu este încă în plină splendoare
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/17775020

Îmi place parfumul Phloxului şi îmi doresc şi alte culori în grădină. ;)

Ionela

Frumos mai e! Il cunosteam, dar nu stiam ca se numeste Phlox +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

cristinaf

Din gradina bunicii  :)  ...pentru gradina mea micuta, imi pare ca ocupa cam mult spatiu.



Daca cineva isi doreste, sa imi dea de stire.  ;)

penelopa

Ika, nu ne cunoaştem dar, îmi place ăla alb-violet!  ;)

einsteinitza

Si mie, si maine mai pun poze,ca am ajuns si am si altii infloriti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu ii spun tot gradina bunicii desi nu mai locuieste nimeni acolo. Intre timp unele plante au disparut in timp ce altele au ocupat tot mai mult spatiu; e si cazul phlox-ului.
Trimit cu placere daca ma invatati cum sa ambalez plantele; stiu ca trebuie sa le sap cu radacina, dar in rest nu mai am habar pentru ca nu am primit/trimis niciodata prin posta, dar imi imaginez ca ar trebui si putin scurtate, sunt destul de inalte, sau nu?  ??? Si, probabil, trebuie sa mai astept putin sa le treaca floarea ... daca-mi explicati, trimit cu drag si nu-i bai ca nu ne cunoastem.    :)

adrianam

Sunt foarte frumoase amandoua, Ika! Daca s-au inmultit inseamna ca le prieste, si e pacat sa le restructionezi prea mult cresterea.
Poate ca alte planta pe care le-ai dori in gradina nu vor arata asa frumos cu minima ingrijire pe care a necesitat-o phlox-ul.

Eu am o radacina de vre-o trei ani, dar si anul acesta a facut doar o inflorescenta, care s-a parlit foarte repede. As mai incerca si cu alte culori, poate a mea este un soi mai sensibil.

cristinaf

Gradina cu flori a bunicii nu prea mai e ingrijita asa cum a fost, unele varietati de flori au disparut complet, in timp ce altele s-au inradacinat atat de bine incat, chiar daca am luat, aproape ca nici nu s-a cunoscut.
Eu mi-am adus de acolo clematisul, multe zambile si caldaruse si ceva lalele.
Phloxul mov este foarte comun pe la noi, l-am vazut prin multe curti si s-a inmultit bine, ajungand sa ocupe mult spatiu. Cel alb nu se inmulteste chiar atat de mult, e o singura tufa, dar suficient de mare si mai este unul roz bombon, care se incapataneaza sa ramana cu acelasi numar de fire ... e constant. :D
Am mai dat din gradina bunicii flori celor ce si-au dorit si imi face placere sa stiu ca florile pe care le iubea atat, vor ajunge la cineva care sa le ingrijeasca si, in plus, nici nu am certitudinea ca cele care au ramas nu vor sfarsi prin a fi, candva, ierbicidate. Macar asa, ceva va mai supravietui.  :)

costieanuconstantin

sa va uitati pe inserat la florile de flox si o sa vedeti un fluture deosebit, ceva ce aduce a " colibri "

einsteinitza

Care vine si la regina noptii si la petunii. Sunt sfingide, familia este numita asa datorita pozitiei pe care o ia omida cand se simte amenintata, ca de sfinx.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

la mine vin bondari +dns

einsteinitza

Seara??Astia vin seara, chiar inainte de apus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Costi, mâine seară am să-ţi pândesc fluturele! :D În seara asta l-am ratat. :)

Ika, din câte îmi aduc aminte, parcă eşti de undeva de prin Moldova. E cam dificil să ne trimiţi phlox prin colet poştal tocmai la Bucureşti. Poate trece cineva pe la tine prin zonă şi, la o eventuală întâlnire, să îl aducă. Deocamdată, ambele variante sunt imposibile fiindcă nu e bine să umbli acum la phlox. Mai vedem spre toamnă, încolo.  Mulţumim! :-*

GetaV

Seara si noaptea circula mai mult ,alearga pisica toata noaptea dupa ei :D


adrianam

Si la mine pe balcon veneau seara, la petunii. Erau deliciul motanilor mei. Cum prindeau usa deschisa pe balcon, ieseu si nu se lasau pana nu prindeau 1-2. Abia ii luam de acolo.
Anul acesta m-am axat pe muscate si nu i-am mai vazut.

cristinaf

Ma gandeam ca ar fi mai simplu sa amanam pana la primavara, sfarsitul lui martie, atunci cand incepe sa rasara din pamant si poate fi usor sapat, fara a-i deranja radacinile si, datorita dimensiunilor mici ale plantutelor, nici nu are ce sa se rupa la transport.
Eu asa mi-am mutat cam toate florile pe care le am in gradina si nu am avut de ce regreta.

penelopa

Te-ai gândit bine, Ika! ;)

einsteinitza

Si eu pot face acelasi lucru, mai am doua soiuri care acum infloresc, pun poze in cateva zile.Pot trimite in primavara radacini
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro