Dipladenia

Started by diana, July 10, 2010, 11:32:15 PM

Previous topic - Next topic

adrianam

Eu am descoperit abia acum ca mi-a rezistat peste iarna  ;D.
Din pacate nu-mi aduc aminte daca am tinut-o iarna trecuta pe pervazul de la sufragerie sau pe casa scarii.
In primavara am mutat-o intr-un ghiveci mare si am pus-o pe balconul de nord, unde avea maxim doua ore de soare. Nu a inflorit deloc si de aceea nu mi-am dat seama daca este dipladenia sau un jasminum. Se pare ca jasminul s-a uscat si am ramas cu dipladenia care s-a dezvoltat foarte mult!
Am tinut-o afara pana in urma cu o saptamana ( ca pe toate plantele mele) si acum am dus-o pe casa scarii. Astazi m-am uitat cu atentie la frunze si le-am comparat cu cele din poza de anul trecut, sunt la fel!
Sper sa-mi reziste peste iarna, desi jasminul l-am tinut pe casa scarii si se pare ca nu i-a priit.

paraschivvvv

Eu am vazut la cineva o planta cu floti ca a dipladeniei dar care miroseau asa de frumos si D-na care le adusese din Ungaria nu mai stia denumirea;am rugat-o sa-mi dea doi butasi diferiti ca flori si i-am pus sub pet; din cei doi butasi unul s-a prins si l-am mutat in balconul unde este soare pana la pranz si lumina buna ;o sa vad cum se comporta.Eu am avut dipladenia alba ,roz,rosie si galbena,care  una  cate una s-au dus;cauza nu o stiu nici acum.Vreau sa vad in primavara cum infloreste (asta daca rezista in conditiile ce le am).Frunzele sunt ca la dipladenie dar cele ce le-am avut nu miroseau;a avut cineva curiozitatea sa le miroasa? au parfum?

adrianam

Eu stiu ca nu avea parfum.

myosotis

Dipladenia nu are parfum. Cu toate ca e neam cu leandrul si plumeria care sunt parfumate. Am decedat si eu vreo doua dipladenii dupa ce ne-am chinuit reciproc vreo 3 ani  :-\ . Sunt foarte pretentioase la umiditatea atmosferica, caldura, ingrasamant.
Ba in 2007 - 2008, am avut si o Mandevilla "Alice du Pont". Avea tulpinile mai lungi de 1m si era plina de flori. De draga ce mi-a fost am cumparat-o plina de muste albe. Mustele le mai am si acum, dar Mandevilla, nu.

Asta a fost Alice du Pont    

claude

Quote from: penelopa on December 18, 2010, 08:37:14 PM
Hai, hotarati-va unde tinem planta asta iarna  :) ... tocmai mi s-au prins si mie 2 lastari frumosi!! ;)

Pai daca tot ai doi, fiind si lastarei eu zic sa incerci ambele variante. Tine unul la caldura, la o fereastra sudica, sa aiba cat mai multa lumina, asa poate se dezvolta si la anul apuci sa vezi flori.  ;)    Si unul du-l mai la racoare, dar tot cu lumina si udat mai putin.

Spunea Myosotis ca sunt sensibile la ingrasamant...in ce sens? A mea a avut putin, de 2 ori toata vara. Poate sunt sensibile la prea mult ingrasamant?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Nu stiu ce planta este dar frunzele sunt ca la dipladenie;florile la fel ,dar au miros si sunt rosii si roz ce am vazut eu.Sa vad daca si inspre vara o sa mai aiba  plantele si poate va afla ce estepana atunci

penelopa

Dragă Claude, am 2 lăstari dar, amândoi sunt în acelaşi ghiveci  ;D. Nu-i mai despart acum când, unul din ei, a făcit un bobocel. +dns
Fiind proaspăt prinşi, am să-i ţin  la căldură şi lumină bună, în iarna asta.

doina

Butasii primiti de la Adda2000 au decedat , n-au vrut sa faca radacini  :'(

doinabacau

    Superbe flori,cred ca merita toata osteneala,sa va traiasca!

gentiana

Quote from: penelopa on December 20, 2010, 09:50:35 AM
Dragă Claude, am 2 lăstari dar, amândoi sunt în acelaşi ghiveci  ;D. Nu-i mai despart acum când, unul din ei, a făcit un bobocel. +dns
Fiind proaspăt prinşi, am să-i ţin  la căldură şi lumină bună, în iarna asta.
Pene diplele tale ce color au?
Eu am rosie

penelopa

Nu ştiu exact fiindcă n-au înflorit încă...dar, spuneau fetele că ar fi roşie.
Mi s-au prins ambii butaşi şi au început să se înalţe.

ati

Buna  seara
Eu doar azi am reusit sa fac rost de aceasta minunatie din ungaria ca azi am fost dupa annca cateva saci de pamant ca ami lipsea (8) saci de cate 50 litri si acolo am gasit am sa fac o poza maine ca acum sunt cam obosit
Acolo am vazut una de 5 ani  era sa pic ceva fenomenal
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

adrianam

Cred ca era splendida cea de 5 ani, probabil nu prea era scurtata!

doinabacau

          http://doinabacau.sunphoto.ro/Bijuterii_de_aprilie/34357129
     
          http://doinabacau.sunphoto.ro/Bijuterii_de_aprilie/34357234

         Intre timp am obtinut si eu si,cum se mai numeste si iasomie braziliana,ma asteptam sa fie  parfumata ,dar nici gand. O doamna  care-mi e foarte draga  imi spune ca ea ii simte mirosul delicat,totusi.

adrianam

Sa te bucure cu flori, Doinabacau!

doina

Felicitari Doina, sa fie plina cu flori toata vara  :-bd

doinabacau

      Sa dea Domnul sa ne bucuram ,in liniste si pace,fiecare dintre nioi,de ceea ce avem! Sunteti amabile,dar felicitarile nu sunt pentru mine, nu au nici doua luni petrecute aici,sa vedem cum m-oi descurca!Deocamdata le plantasem in vase largi,suspendate,ma gandisem ca ar fi ideal sa curga lastarii grei de flori,apoi mi-am dat seama ca mandevilla doreste umiditate in atmosfera,iar noi suntem plecati deseori,vara,la tara.Asa ca le-am replantat,in ghivece marisoare,am puc niste cioburi de lut,si voi pune apa sa aiba cum se forma vapori. Deocamdata par vesele.

doinabacau

        Si... nu as zice ca le merge foarte bine! Cred ca am pus apa cam multisoara,s-au ingalbenit cateva frunze. Au si lastari noi,una are boboci,le pulverizez uneori,le si umbresc ,atunci cand soarele pare prea fierbinte...Intre timp am mai gasit un puiut roz si sper sa fie bine.as dori,va rog,sa vorbiti despre ale dv, mai ales daca le detineti de mai multa vreme,va multumesc!

doina

La incepitul lunii mai am cumparat aceasta dipladenie ( as fi preferat sa faca flori rosii dar numai asa am gasit ) 
am lasat-o cam 2 saptamani in ghiveciul in care am cumparat-o si cred ca nu prea i-a placut .
De curand i-am schimbat substratul dar am pus-o in acelasi ghiveci pentru ca multe radacini s-au rupt la transplantat si scosul 'panzei' de pe pastilele de turba in care a fost inradacinata .
Acum ii merge bine , a inceput sa creasca si sa faca boboci nou  :-bd

adrianam

Cea de care ziceam eu ca supravietuit peste iarna, nu a facut boboci, prin urmare incep sa ma intreb daca este dipladenia sau nu?
parca are frunzele mai mici fata de ce am vazut acum la vanzare, dar alta planta nu-mi aduc aminte sa fi cumparat! ???

doinabacau

          E superba,Doina,eu am gasit una roz,la PLUS, micuta si neudata,era ultima ,am mutat-o  intr-un ghiveci cu ceva mai mult pamant si a inceput a creste,parca are un micut bobocel !
Dar ma nelinisteste cea rosie, fiindca au inceput a se usca  doua-trei frunze,de la varf ,spre interior,desi nu sta nici in curent,nici in soare direct si planta creste...

doina

Quote from: doinabacau on June 30, 2011, 01:47:29 PM
Doina,eu am gasit una roz,la PLUS, micuta si neudata,


Si eu em luat-o tot de la 'Plus'

gabriela jalba

Harnicute foc!!!! De mai bine de o luna au inceput sa infloreasca
 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

  Ai multe comori,Gabriela,care-ti lumineaza sufletul,felicitari!

paraschivvvv

Dipladenia are tendinta de a mai pierde din frunze,varfurile se mai usuca dar isi revine cand poate fi scoasa la aer in gradina;eu am avut si alba sai roz ,rosie si galbena ,dar toate pe and au sucombat;acum am ubna dintr-un lastar primit de la cineva ce le luasae din Ungaria si care aveau un parfum discret;anul acesta a facut o floare ,dar din pacate nu am mirosit-o asa ca nu mai pot confirma acest lusru,insa spere sa mai infloreasca si sa vad atunci.