Murul

Started by einsteinitza, August 05, 2010, 09:18:44 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Oare la ce varsta se inlocuiesc ramurile unui mur fara spni, pentru intinerire? Am un mur din asta fara spini si stiu sa il tai anual, dar nu stiu cand aleg ramuri de inlocuire si cate elimin, sau daca o fac vreodata....

Oana, mai intinzi o mana de ajutor?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Zice ca murul intra in rodire dupa 3 ani, si "duce" prodictia 12 ani...Acuma, daca da semne de oboseala, il poti intineri oricand. Ce soi ai? Ca sa-ti zic mai exact...

einsteinitza

Ei, parca nus tii cu plantele de la magazinele mar, se cheama...Thornfree. Nu stiu daca ezista ca soi sau doar denumeste faptul ca nu are spini. Are ramuri foarte lungi, seamana cu un trandafir rambler. :D Lungi, groase, ramnifica lateral, iar lateralele astea le scurtez primavara. Deja e monstruos, cred ca are patru metri cel putin ca intindere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Thornfree e corect! II f viguros, ramuri 4-8 m! si groase si productiv! Evident iti poti permite sa mai inlocuiesti din lastari cu unii noi, fara sa afectezi productia...suporta 6-8 tulpini lungi...loc sa ai!


einsteinitza

Loc am, nu asta-i problema. Ma gandeam care e varsta buna a unei ramuri, de cand incepe declinul.....
Multumesc mult, deci poate sa mai creasca.

Eu nu am o pasiune pentru mure, desi astea sunt frumoase si mari, si muuulte ;D Dar in combinatie cu alte fructe, fac un castron de..fructe de padure-zmeura, josta, coacaze, mure!

Multumesc mult, esti grozava!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

multumesc de aprecieri!

gabi_gabriella

Excelent explicatiile .Multumesc si eu !!  +hug
Am si eu unul de vreo 3 ani, si pana acum nu prea l-am taiat ca nu am stiut cum .Dar anul asta ii fac freza :)
Si am si 4 pusi in primavara asta . Sa vad cum vor evolua. Sunt c a si ai lui ES.

einsteinitza

Ei, si fiindca vad ca iti place mai indraznesc una! :) ;)
Josta cum o tai, ca pe coacaze? Ca deocamdata n-am bagat foarfeca in ele de patru ani.Vad ca se dezvolta mai mult ca agrisul, ca tip de lastarire...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Josta, adica Ribes × nidigrolaria, este un hibrid intre coacaz si agris, adica intre "ribesi". In esenta, ei pot fi condusi tip tufa sau pomisor. Pomisor, mai bine, caci josta nu are tepi si seamana mai mult ca un coacaz.
Despre taieri, am sa-ti spun o parere strict personala, nu e din "carti". Ribesii fac parte mai mult din arboricultura decat din pomicultura. Eu am unul - Ribes aureum, batran, strict de decor, absolut minunat...Ca un bonsai mare!
Astea fiind zise, cel mai bine e ca pe josta sa-l tunzi dupa inflorire, cand au aparut deja fructele mici mici. Atunci, daca este pomisor, ii faci o coroana cat mai rotunjita, sau mai turtita, cum vrei, si in care sa intre lumina destul de mult, dar nu foarte...aerisit. Si, tot atunci vei sti si cat rod ii lasi, deoarece deja vezi fructele.
Eu asa as face...

einsteinitza

A, perfect.
Dar de ce zici ca e mai mult ca un coacaz, la mine , din cate am observat, ramurile se ramifica aproape la 90 de grade, adica nu face laterale care merg tot in sus, ci foarte lateral, ca pomii. Tufa e cumva...goala din cauza asta.
Oricum, asa am sa fac, am sa ii tai dupa inflorire.
Pot face si la piersic si nectarin asa? Eu ii tai dupa cules, dar timpul e scurt in zona mea, si mereu ma rog sa nu vina frigul prea repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Daca-i degarnist, nu-i asa bine...ma gandeam ca l-ai tinut in frau pana acuma...Ei, atunci poti face o taiere mai severa, desigur, vei suferi un pic la productie, ca sa obligi pomul sa "se adune". Dar da, poti s-o faci dupa inflorire. Daca vrei, atunci cand va fi inflorit, trimite-mi o poza si eu ti-o prelucrez cu...taieturi.

einsteinitza

Ti-am spus ca n-am umblat la ei, am incercat sa urmares cum lastares si cum rodesc. Insa parca nu fac laterale prea multe, la asta ma refer,am sa pun poze cu siguranta.
Tin foarte mult la ei si vreau sa fie in forma.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Piersicul si nectarinul e ...un pic mai sensibil. Adica, pot fi agatate fructele f usor...ceea ce nu-i de dorit!
Si la ei ai grija sa nu se degarniseasca, iar coroanele trebuie sa fie...cu volum! Daca tie iti merge bine cu ei taiati dupa cules, e ok asa, daca nu, fa-le taierile acuma, fiindca poti agata fructele f usor dupa ce apar.

hapylica

Quote from: Oana on March 27, 2012, 03:29:51 PM
Zice ca murul intra in rodire dupa 3 ani, si "duce" prodictia 12 ani...Acuma, daca da semne de oboseala, il poti intineri oricand. Ce soi ai? Ca sa-ti zic mai exact...
Eu am pus butasi anul trecut si au rodit in acelasi an! ;) Anul asta am pus iarasi butasi la inradacinat!
Tufa mare eu o tai cam ca la vita de vie,3 ochiuri pentru ramurile  de rod :)

anknic

da, si tata a pus butasi anul trecut in primavara in pamant langa gard si au rodit la sf.verii (a avut si Tobita ce fura...ca le cauta de zicei ca-s din carne :) ), al nostru e mur fara spini.

trandafira


Eu am pus butasi anul trecut si au rodit in acelasi an! ;) Anul asta am pus iarasi butasi la inradacinat!
Tufa mare eu o tai cam ca la vita de vie,3 ochiuri pentru ramurile  de rod :)
[/quote]

Happy, timp de 3 ani nu am taiat murul ( care intre timp s-a inmultit mult) pentru ca nu am stiut prea bine cum sa-l tai. Anul asta a venit un baiat sa ma ajute si l-a taiat. Acum nu vad niciun mugure sau frunza care sa apara pe tulpina. Cum iti dai seama care sunt ramurile de rod?

hapylica

Ramura veche care a rodit este uscata anul asta si se taie.Raman niste coarde lungi de 2-3m care au acum pe multe  ramuri mai subtiri.Acelea sunt ramurile are vor rodi si care se taie la 3 muguri! +dns

trandafira

Aha, am inteles acum si pentru mur, ca la zmeur ma descurc binisor.

claude

Eu n-am grija taierilor de rod ca a inghetat tot, a dat din radacina  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

Quote from: claude on April 23, 2012, 11:32:36 AM
Eu n-am grija taierilor de rod ca a inghetat tot, a dat din radacina  ;D 
Cum sa se usuce? ??? Ce fel de soi ai tu.Pai asa tu mananci mure din 2 in 2 ani =))

claude

Ha ha, n-ar fi rau nici asa, dar asta ar fi al doilea an si nu vad nici anul asta mure  =))  Anul trecut habar n-am de ce nu a facut, a muncit toata vara sa creasca un lastar urias. Pe eticheta scria Smoothstem, asa-l cheama...unul de-ala fara ghimpi  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot