Potentila

Started by einsteinitza, August 07, 2010, 11:38:10 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Potentila este o planta perena cu flori galbene, albe sau rosu protocaliu. Ajunge cam pana la 30cm inaltime, infloreste de la sfarsitul lunii iulie pana toamna tarziu.
La mine e plantata la stancarie si infloreste bogat in fiecare an. Singura problema la galbenul asta este ca se combina destul de greu, e foarte socant si tare.



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Mie îmi place şi planta şi galbenul! ;)
(Am primit un sfat: galbenul este culoarea care mie îmi induce energii pozitive  +dns)

riana

eu o am de cativa ani si are aproape un metru

gentiana

Quote from: penelopa on August 07, 2010, 11:23:58 PM
Mie îmi place şi planta şi galbenul! ;)
(Am primit un sfat: galbenul este culoarea care mie îmi induce energii pozitive  +dns)
pune-o langa o clematita  violet si sa vezi ce super merge

penelopa

Clematiă mov am, îmi mai trebuie Potentila asta galbenă. ;)

gentiana

Nu ti-o promit de ziua ta,dar la primavara te inzestrez cu un puiut
Copacelul meu ca si al Rianei,e mai marisor,ii salta unele crengi spre un 70-80 cm
numai bun sa-i tina clematitei umbra la "picere"

penelopa

La fix! La "picerele" clematitei mov sunt şi căldăruşele tale bătute   ;)   .....  dar nu de soartă. ;D

gentiana

ti-am pus la mine in gradina si modelul asortat la potentila(sper ca nu ma fugaresti sa-ti gasesc si d-ala)

riana

daca vreti sa o inmultiti puneti acum butasi  in gradina. se prind sigur

gentiana


Rux

Timid ,a inflorit si la mine .
Astept sa se faca mare .

Rux

ES  ,alb nu ai ? Iti dau eu ,la primavara.
Anul trecut ,ceea galbena nu a inflorit. Habar nu am de ce . O sa o monitorizez sa vad ce se intampla.

einsteinitza

Da, te rog, multumesc, am realizat zilele trecute ca mai am nevoie de plante cu alb, sa faca legatura intre culori.
Mulrumesc Rux.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


Rux

No,Es ,iaca ce ziceam mai sus.
Uite cum arata acum. Ce facem ?

zamfira

Vai, Rux, ce frumoasa este...si ce potential are. E ca o mireasa!

einsteinitza

O admiram, normal! :-bd +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

O admirati ,dar iti mai trebuie  Es ? Ca sa citesc cum se inmulteste . ;D
Zamfira ,daca vrei zii acum ca-s in mana... si sint dispusa sa o inmultesc . :-bd

zamfira

Pai cum sa nu vreau, dar nu indraznesc. Daca as putea macar sa-ti dau si eu ceva...am rizomi de irisi visiniu cu roz si roz pal (mai deosebiti) si unii care cresc in apa, galbeni si foarte inalti. Si geranium roz. Si butasi din orice. Si Melissa. Si niste garofite superbe (merg pe stancarie). Eu am inmultit potentila cu sticla, inradacineaza foarte usor.

einsteinitza

Da, multumesc, fa-ti mana cu ea daca se poate! Eu am galbena daca vrei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

"Oferta" de mai sus e valabila si pentru tine, Es. Si pentru ceilalti din gasca.

Rux

Ok. O pun la facut pui. Sa vedem ce mana am .