Pastrare peste iarna muscate curgatoare

Started by mihai.valcea, August 27, 2010, 10:52:20 AM

Previous topic - Next topic

mihai.valcea

Salutare,

Am incercat anul acesta sa plantez muscate curgatoare si pana la urma s-a terminat cu bine, sunt frumoase si bogate.

Nu stiu ce sa le fac la iarna, sunt destul de multe si stufoase si nu am cum sa le tin in casa.
Exista vreo metoda de conservare ?
Se pot taia cumva si planta in ghivece mai mici ca apoi sa le pun iarasi in jardiniere ?

multumesc,
Mihai

penelopa

Exact aşa se "conservă" muşcatele astea! :)
Fiind tinere, le scurtezi considerabil iar vârfurile tăiate le poţi pune la prins în minighivece.
Jardinierele cu muşcatele tunse se ţin peste iarnă în încăperi mai reci (18 *C), luminoase iar lăstarii puşi la prins, de preferat, la lumină şi căldură.

Fleurf

Suporta si temperaturi mai mici 5-10 grade cu conditia sa fie udate rar si putin. Trebuie sa aiba lumina peste iarna fiindca altfel mor.

mihai.valcea

Multumesc pentru raspunsuri.

Ca sa vad daca am inteles corect:

1. tai lastari de la muscate si ii pun la prins in ghivece mici, la lumina si caldura (18-20)
2. ce ramane se lasa in jardinierele actuale si se pun la rece (18). Se pot pune in pivnita ?
3. daca le scot cu totul din jardiniere le afecteaza ?

Merci

penelopa

Fiind vorba de muşcate curgătoare (mai sensibile decât cele drepte), sub nicio formă nu se ţin peste iarnă în pivniţă. Au nevoie de lumină şi peste iarnă.
Poţi să le scoţi şi din jardinieră dar le scoţi cu pământ cu tot şi le transferi în ghivece mai mici. Însă te complici. Mai bine păstrezi (dacă ai loc) jardinierele. Eu aşa procedez iar primăvara, mai completez cu pământ proaspăt în jardiniere, după ce scot plantele care n-au rezistat bine peste iarnă şi pun plante noi . După 2 ani, schimb şi pământul şi plantele fiindcă cele vechi îmbătrânesc şi nu mai înfloresc bogat. De aceea e bine să-ţi faci, în fiecare an, plante noi.

mihai.valcea

Multumesc.

Inca o intrebare. Am observat ca in ultimele 2 saptamani li se usuca frunzele iar unele dintre ele se usuca complet. E ceva normal sau are legatura cu udatul si ingrasamantul ?
Eu le pun apa din 2 in 2 zile.

penelopa

Şi eu am păţit la fel anul acesta   :( ........... pentru prima oară în cariera mea de "florăreasă". ;D  Posibil să aibă legătură cu vremea astaa tâmpită.
E bine că le uzi din 2 în 2 zile iar îngrăşământ li se pune - vara-  cam o dată/săptămână.

IONUT

Quote from: mihai.valcea on August 31, 2010, 10:53:00 AM
iar unele dintre ele se usuca complet.
apoi ii bai mare ...ceva nu-i in regula,scoate tu o planta si vezi ce radacini are,de sunt inchise la culoare-maronii-inseamna ca apa le-a prisosit si au decedat
muscatele,mai ales cele curgatoare se simt mai bine cu apa putina,si la Valcea factorii climatici sunt buni pentru cresterea muscatelor,deci vina e a ta...

mihai.valcea

Acum imi dau seama, la una dintre jardiniere care era mai tot timpul uda (nu stiu de unde avea apa) au murit toate, la restul cam 10%.

Carina

Stie cineva pana la ce temperatura rezista muscatele curgatoare afara? Am niste muscate curgatoare foarte frumoase care au prins afara 2 nopti geroase in octombrie (adica pana la -6 grade). M-am speriat si le-am adus in casa, dar au reactionat f prost la schimbare, adica s-au uscat, sau cel putin asa arata. Cand le-am adus erau inca verzi si nu inteleg ce au patit. E posibil sa fi inghetat in cele 2 nopti? Mai e vreo sansa sa-si revina la primavara sau pot sa le arunc?

gentiana

Taie-le scurt si punele intr-o veranda  unde sa aiba cam 5 grade sau intr-o camera neincalzita
Nu stiu daca poti face butasi din partea de sus ,dar merita incercat
Cred ca a fost socul termic cu diferenta mare de temperatura
La mine in gradina au fost doar 0 grade si plantele erau pe o terasa acoperita si acoperite cu folie,cand le-am bagat in casa ,plantele mai semsibile si-au pierdut frunzele
Muscatele insa parca au turbat,acu s-au umplut de frunze si de flori(cand vreau eu sa le tai)

flordel

Daca au fost -6 e posibil sa fi inghetat sau sa fi facut soc termic cand le-ai adus in casa (oricare din cele doua sau ambele). Ce s-a uscat frunza sau tulpina? Daca s-a usact tulpina este adio, daca numai frunzele poate vor supravietui.

gentiana

Daca au inghetat,tulpina ar fi neagra(trebuie taiat tot pana dai de "miez" verde

adrianam

Eu am tinut pana acum atat muscatele curgatoare cat si cele clasice, afara pe balconul acoperit care le-a ferit de brume.
Sunt inca pe balcon si se bucura de zilele calduroase care au venit.
Pe cateva frunze de muscate clasice si pe una curgatoare a cazut bruma dar vad ca nu au patit nimic, cred ca le-a priit faptul ca a doua zi soarele le-a dezghetat bruma si nu au stat foarte mult la temperatura scazuta.
Incerc sa pun cateva poze.

Carina

Am taiat si am tot taiat si tot maro e pe interiorul tulpinei  >:(. Asta inseamna ca au inghetat, nu?
Macar la anu sa-mi fie invatatura de minte, sa ascult prognoza meteo si sa le aduc in casa inainte să fie temperaturi negative.
Dar ca sa inteleg si ce a zis Flordel, e posibil sa le fi omorat eu cand le-am adus in casa? Oare era mai bine daca le lasam afara? Voi dupa ce va luati cand le duceti la iernat, perioada din an (de ex. noiembrie), temperaturi negative, aspectul florilor? Mi-e ciuda de mor

adrianam

Cel mai bine ar fi in octombrie sa le duci intr-un loc acoperitsi daca se poate inchis pe una-doua parti- sa nu le prinda bruma.
Daca pica bruma pe ele- si mai ales pe tulpina, atunci nu prea mai ai sanse sa le salvezi. Daca au acoperis deasupra, nu mai cade bruma pe ele si se pot bucura de soare.
Poze de la sfarsitul lui  octombrie cu muscatele mele:

   
 

Si acum tot asa arata- poate au mai pierdut ceva flori.

gentiana

Carina,ce le-a daunat a fost caldura,daca apucau sa se "dezghete" usor nu o pateau
ai taiat pana la radacina?A mai ramas ceva?
Uneori se salveaza radacina si dau din radacina fire firave de muscate
Eu as zice sa nu le arunci si sa le pui la racoare si ceva lumina(am patit si eu intr-un an in care tata a lasat o jardiniera intr-o veranda inchisa cu geamuri si desi inghetasera,au dat din radacini(erau muscate clasice)
Pendantele si englezestile sunt mai fitoase

penelopa

Şi eu am scăpat muşcatele curgătoare afară, în zilele alea cu - 4-6 grade. Le-am adus în casă abia we trecut.  O parte din ele prezentau porţiuni uscate pe care le-am eliminat.  În mare, au trecut cu bine peste şoc. Doar o jardinieră am eliberat-o (adică, am jumulit muşcatele că erau prea urâte )
Pe celelalte le-am scurtat şi le-am cazat în balconul neîncălzit dar unde nu scade temperatura sub 8-10 grade.

doina

Eu inca mai am afara o muscata curgatoare , este plina de frunze si continua sa faca flori .

Carina

Acuma am vazut ca la unele incep sa dea de la radacina frunzulite verzi, dar doar la cele care au stat pe pervaz si au fost mai protejate. Toate muscatele care au fost in jardinere pe terasa descoperita par complet uscate, probabil s-a pus bruma pe ele sau n-au suportat trecerea prea brusca de afara in casa. Cred ca mai bine le mai lăsam afara, erau verzi cand le-am adus in casa iar acum sunt uscate.
Nu le arunc inca, poate se hotarasc sa invie pana la primavara, dar la anul o sa incerc sa le fac o trecere mai usoara de la ger la cald. Acum ce-i drept le-am adus direct in casa, la 21 grade, macar daca le duceam si eu in beci  +ham.

vikcelmic

Acum incep si la mine sa dea frunze noi la baza. La mine au cazut la sfarsitul lui septembrie de pe pervaz de la etajul I si le-am gasit imprastiate...le-am adunat si pus la loc in jardiniera, le-am adus in casa, dar, de lene am amanat scoaterea afara. Au inceput sa se usuce, le-am curatat de frunze, dar nu m-am indurat sa le tai din lungime ca am zis ca vreau muscate lungi anul viitor. Stau la 8-10 grade; oare sa le ciupesc acum sau la primavara cand le scot afara?

gentiana

Vik,abia si-au revenit dupa soc,daca ai unde sa le tii la racoare lasa-le asa,le ciupesti in primavara
Daca n-au loc,le poti ciupi si face pui noi(desi e mai dificil acum)

cristinaf

Ce frumoase sunt muscatele tale, Adriana!  +apl

Sper sa fie si ale mele asa mari si frumoase la anul. Acum sunt puiuti mici si nu stiu cum ar fi mai bine pentru ele sa le trec iarna, in camera incalzita sau intr-una unde temperatura e in jur de 12-13 grade iarna?

adrianam

Eu le-as tine la 12-13 grade si cu udare moderata- numai cand se usuca pamantul.

cristinaf

Multumesc, Adriana.  :)
Am sa-mi dau de acum peste maini, ca mai am obiceiul sa le scap cam multa apa.