Dolichos lablab

Started by gty, September 11, 2010, 01:14:13 AM

Previous topic - Next topic

victoria222

Din ce am citit despre el, in afara de faptul ca nu ii place sa stea in plin soare, nu are pretentii fata de apa. "Necesita udari constante", ceea ce necesita toate plantele, nu?  :) Dar banuiesc ca nici lui seceta nu-i va prii. Voi vedea anul asta cum e cu Rhodochitonul, si daca-i mofturos, o sa renunt la el. Nu-mi plac plantele mofturoase  ;D

flordel

Haaa... deci vom renunta impreuna ca nici eu nu le caut in coarne... =))

penelopa

Quote from: doinabacau on February 10, 2011, 04:02:02 PM
Quote from: einsteinitza on September 11, 2010, 09:59:41 AM
Intrebasem eu mai demult ce este, sa stii ca mult mai spectaculoase ca florile sunt pastaile, absolut superbe. Eu am vazut-o la tetrasa unui restaurant, si am o pastaie cu seminte, sa vad ce iese din chestia asta.
 
Cu multi ani in urma am avut si eu in gradina,e o specie de zorele,ipomoea lobata.Nu s-au maturizat semintele si nu am mai gasit in comert. Poate aveti mai multa bafta!
Doina are, oarecum, drepatae! Si eu am avut o cataratoare asemanatoare obtinuta din seminte dintr-un plic pe bcare scria "zorele mexicane".
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_alte_chestii_2008/SIBQKNIBSZHDPOSBYQH


penelopa

Nu stiu pe ca naiba am apasat (scriu la lumina TV  ;D) si n-am putut sa va mai spun ce mai aveam de spus. Adicalea: zoreaua aia a inflorit tarziu dupa ce devenise ditamai ciumafaia si n-a apucat sa mai faca semminte. A fost tare frumoasa iar frunzisul era des cu frumze mari.
Imbraca bine gardul.
Am vazut acum seminte (cam scumpe - 19,0 lei plicul) iar pe plic scria"Pana de indian". Am vazut si la Sieberz ... si mai scump, vreo 30 si ceva lei un rasad. :o

doinabacau

   Zorele mexicane am luat si eu atunci,dar anul urmator, pe plicul cu aceeasi denumire erau niste zorele obisnuite,roz,incat am crezut ca retinusem gresit. Denumirea de "lobata",logica,de altfel,am aflat-o  dintr-un album cu poze,acum cateva zile. Iar pretul ,am observat ca depinde societatea care la comercializeaza,dar si de calitatea lor.

einsteinitza

Am citit topicul de la inceput, si Ionut zice ca-i un fel de fasole, nu de mazare.Probabil dupa floare.
Deci, n-are nici in clin nici in maneca cu zoreaua. Doar poate ca sunt amandoua cataratoare ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

      Es,departe de mine gandul de a te supara,iarta-ma,te rog,dar cred ca trebuie sa vedem ce este,nu ce se spune ca este!
      Cat despre fasolea ornamentala,eu am avut cateva bobite anul trecut,din cea cu flori rosii-portocalii,dar,din dorinta de a le vedea repede inflorite,le-am pus in pamantul prea rece si a rasarit doar un fir.A tanjit si el,dar am reusit sa culeg ,in toamna,cateva  boabe si voi fi mai atenta,anul asta. Aici se poate vedea,langa trunchiul unui prun uscat,destul de dezamagit de ignoranta mea:
       
      http://doinabacau.sunphoto.ro/toamna_in_gradina_mea/22346284

einsteinitza

Te rog frumos nu mai incepe cu scuze ca nu ai de ce, fiecare spune ce parere are.  Pentru mine, dar asta e opinia mea, Ionut e o persoana priceputa.
Cum vedem ce este, sau ce se spune ca este, pentru ca aflam citind, deci din ce se spune.
Un site de baza, Floridata.
http://www.floridata.com/ref/D/doli_lab.cfm
Numele in traducere ar fi- fasole zambila, fasole lablab sau fasole bonavista sau fasole egipteana.
Din pozele atasate, dupa mine,pastaia seamana cu cea de fasole, floarea seamana cu cea de fasole, este si urcatoare. In Asia si Africa este si consumata ca hrana.
Uitandu-ma la floare, eu cel putin nu vad nici o asemanare cu zoreaua, poate frunzele sa semene. Cum ai ajuns la asemanarea cu zoreaua?

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Imi amintesc ca florile ei seamana putin cu bobocii din inflorescenta caprifoiului,sau a cestrumului. Apar pe un lujer, care pe masura cresterii,capata aspect de inflorescenta ,colorata initial in rosu si deolorandu-se,pana la galben,la maturitate.Micutii clopotei nu se deschid niciodata,dar reprezinta un punct de atractie.La mine au fost in combinatie cu zorele bleu. Pe plicul cu seminte scrie  "zorele",iar  pe google,daca scrii "ipomoea lobata",apar aceste flori,nu mai am argumente.

einsteinitza

Doina, vorbim de lucruri diferite. =)) =))
Citeste titlul topicului.
Eu vorbesc de Dolichos lablab, ca asta-i topicul.
Tu vorbesti de cu totul altceva, citeste inceputurile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

"Incurcatura" vine din pozele puse de Es. Acolo sunt impletite Ipomea lobata (florile colorate) si Dolichos lab-lab (pastaile mov, flori mov). Se si vad doua feluri de frunze in impletitura.

einsteinitza

 =)) =)) =))
Poza da, ca n-aveam cum sa le separ, insa descrierea mea e clara, credeam pana acum cel putin, si titlul.
Doina, vezi ca avem topic de zorele-Ipomoea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Ma gandeam ca nedumerirea era in privinta acestei plante,cealalta se vedea ca e ...dolichos.

einsteinitza

Am inteles acum, Doina, nu reuseam sa o vad...zorea.
Ai dreptate, se vede ca e dolichos ;) si de aceea vorbim aici de ea.
Bine ca ne-am lamurit :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Si eu m-am linistit!

gty

  george  as dori si eu seminte de quamoclit lobata
  mai ai ?
   vb pe pm

Gxgeorge

Quote from: gty on February 16, 2011, 02:52:07 PM
  george  as dori si eu seminte de quamoclit lobata
  mai ai ?
   vb pe pm

Ok, iti dau cu cea mai mare placere :)

poxicuta


anasstasia

Es, semintele acelea de fasole ornamentala trimise de tine sint Dolichos lablab?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ia uite: 3 boabe am semnanat, 3 mi-au iesit. Astazi le-am scos afara, ca aveau nevoie de soare:
http://anasstasia.sunphoto.ro/fasole_lablab_sau_fasole_egipteana/67596899

Inca o data multumesc frumos.

gabialbici

Sper sa am recolta destul de bogata anul asta... ;D

einsteinitza

 :-bd
Ce imi place, mor dupa pastaile alea parca nu sunt naturale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabialbici

A cazut spalierul din cauza greutatii... ;D

geodezia

e atit de frumoasa imi place mult da oare pe unde as mai pune ?
ca am vazut si pe aici pe la stoina cred ca o sa opresc amsina sa fur si eu o tecuta pun pe gardul catre matusa sa se catere pe teava in sus
pe antena ca are 20 m inaltime