De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

claude

Quote from: flordel on November 23, 2010, 09:46:25 PM
Nu-mi aduci si mie unul? Dar n-am voie sa-i spun numele, trebuie sa-ti spun in particular. ;D

ba da, dar o sa iau de-acolo doar daca nu ne iese comanda la Petrovic! Pentru cine are mari probleme cu neuronul legat de vreun trandafir fara de care nu poate trai, ma gandesc ca 3-4 in plus imi incap in masina...ca norocu ca e mare  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Merci de intentie :-*, eu am glumit, vad ca ma mai intelege cate cineva. +dns

claude

Gluma sau nu, oferta ramane valabila, daca dezvolti vreo noua fixatie!   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Deocamdata nu, ca n-am terminat cu asta. L-am gasit in Italia, dar nu este la container....Merci te pup inca o data. :-*

geodezia

ce ma bucur ce ma bucur . asa de ce ma bucur eu. ca nu numai eu am cumparat de la bakker trandafirii si parca spusesem ca osiria luati de la ei mi-au inflorit albi si roz mic mic de tot . ce m-am zgiriat pe ochi . si da am comandat si eu indigolleta ala si acum l-am mutat ca nu ii mergea bine deloc unde l-am pus initial .vad ca mai  are un crac teafar .sper sa nu imi moara ca vorba lui schuppe am dat o caruta de bani pe el bakker nu este buni la trandafiri da cel putin daca le spui ca ti-a murit sau au  inflorit alte culori iti da banii inapoi adica poti comanda altceva .serios nu ma bucur da mi-am luat de la profi 5 osiria ca sa fiu sigura ca imi infloresc osiria .si unde mai pui ca  din primi 2  unu era uscat zada si al 2 era pe cale de disparitie .asa ca am insistat cu telefoanele si mi-au mai trimis 3 .ete asa ca sa fiu sigura ca e vreunul osiria .e si daca or inflori toti 4 osiria cine va fi bucuroasa foc ...eeee euuuuuu

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai hocus pocus am luat 2 si i-am pus in acelasi loc in aceasi groapa zic da osiria am pus 3 in grop diferite si unu separat in alta parte .cei 3 asa cum zisesi ii pusei pe aceeasi postata sa stiu de ei .sa vad iese osiria au ba .  ma gheran sau nu ca pasarea spin in beregata

claude

Cred ca m-am dilit de tot, nu mai stiuy sa ma uit la altceva decat la trandafiri.  +ham   Am mai gasit un site italian, are la varietati de va saturati!
http://www.rosemporium.it/    Doar ca eu nu am reusit sa vad catalogul online, am descarcat fisierul .pdf. Chestia e ca nu prea sunt prezentati cu pozica si toate cele, doar cativa din fiecare clasa, ceilalti pe scurt.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Claude eu am incercat aseara, dar n-am putut urmari catalogul acela, poate mai gasesti altceva. ;D

claude

Da, e greoi, nu e o prezentare buna...dar eu perseverez!  >:D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

de vreo doua zile nu mai pot intra pe site-ul lui Petrovic ! are ceva pc-ul meu ? nu prea ma pricep  :-\ :-[

Carina

Nici eu nu mai reusesc sa intru pe site, nu stiu ce se intampla.  :-\ Am citit insa pe forumul ala italian ca la o comanda trimisa luna asta intermediarul din Slovacia a uitat sa treaca tara de destinatie si trandafirii s-au intors la Petrovic. Poate asa s-a intamplat si cu comanda voastra, ca prea intarzie ...

myosotis

Superb.  Site-ul e dus in balarii. O fi intrat in vacanta de iarna.

geodezia

Da un site de la nemti nu exista ca din experienta mea cu brugmansii au fost foarte seriosi . adica am trimis comanda pe mail au returnat factura proforma ,am platit si intr- o saptamina am avut acasa plantele .iar proportia de prindere a fost de 90 % in unele comenzi chiar 100 % .iar in cazul in care nu au avut planta au returnat banii cu toate ca as fi dorit sa imi trimita plante nu banii .deci roguva daca veti stiinta  de ceva nemtesc dati-mi si mie de veste . multam

Carina

Vezi la topicul Trandafiri, pag. 75 sunt 2 linkuri puse de Sannamaria si Schnuppe

geodezia


claude

Ca tot se vorbea la un moment dat de un furnizor italian, www.ninosanremo.com, nu stiu daca ati citit o anume informatie :
" Ma una delle tappe importanti rimane il 1981. Quell'anno i titolari, Francesco e Rinaldo Sartore fanno una scelta innovativa e coraggiosa: decidono di abbandonare la tecnica dell'innesto a favore della riproduzione da talea in vaso. È una svolta significativa e vincente: oggi Nino Sanremo è in grado di offrire ai suoi clienti rosai che possono essere piantati in ogni periodo dell'anno perché consegnati nella loro terra d'origine e completi del loro apparato radicale, garantiti da oltre un secolo di esperienza nel campo delle rose e con tutti i vantaggi della rose moltiplicate da talea.

Deci, trandafirii lor sunt inmultiti din butasi, NU sunt altoiti! Zau ca ma atrage ideea sa cumpar ceva de la ei in primavara...fiind livrati in ghiveci nici nu am probleme cu plantarea, dat fiind faptul ca ajung acasa doar la inceputul lui aprilie  +dns
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

myosotis

Quote from: myosotis on December 28, 2010, 12:21:42 AM
Superb.  Site-ul e dus in balarii. O fi intrat in vacanta de iarna.
Si-a revenit site-ul lui Petrovic.
Quote from: claude on January 02, 2011, 10:46:19 PM
Ca tot se vorbea la un moment dat de un furnizor italian, www.ninosanremo.com, ...................
Deci, trandafirii lor sunt inmultiti din butasi, NU sunt altoiti! Zau ca ma atrage ideea sa cumpar ceva de la ei in primavara...fiind livrati in ghiveci nici nu am probleme cu plantarea, dat fiind faptul ca ajung acasa doar la inceputul lui aprilie  +dns

Are preturi mari. Ar fi un avantaj ca se poate plati prin PayPal. La nemti sunt preturile la jumatate. Pentru tine merge daca ti-i aduci cu masina. Dar ca sa faci comanda sa platesti transpotul la pamant, nu prea e rentabil.

claude

Pe mine, fiind aici, ma costa pana la 15 € transportul, ceea ce e ok. Pentru mine e un mare avantaj faptul ca sunt in ghiveci, eu fiind conditionata de timp. La astia ma atrage foarte tare si faptul ca sunt cu radacina proprie.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

frumos site-ul italian dar piperat pretul la ei .

claude

Site-ul asta vi l-am dat? Ca nu mai tin minte si acum n-am timp sa rasfoiesc ca sa nu ma repet. Preturile, la radacina nuda sunt: 10 € trand. arbustivi, 11€ trandafiri vechi si de colectie, 12€ urcatori si rambler vechi si de colectie
http://vivaiolacampanella.com/roses.php
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Nu stiu, nu cred. Au acolo un trandafir care imi place, Paul Bocuse, de altfel am ajuns la concluzia ca imi plac mai multi de la Guillot.
De unde voi lua acum trandafiri il au pe Agnes Schilliger, Emilien Guillot si alti, dar primi doi parca ma incanta mai mult.
Oricum oamenii astia cu site-ul sunt specializati pe soiuri vechi.

myosotis

Nu l-a mai pus sau mi-a scapat, dar nu cred. Au si altele in afara de trandafiri. Clematite (miam, miam) si bujori.
Imi place asta rau de tot
http://www.vivaiobuffa.com/it/Product.aspx?Id=93
cum o fi sa ai asa un copac in gradina, ca e arbustiv  ::)

geodezia

Draga Myo cam piperone dar e frumos si daca puneti de o comanda sa imi ziceti si mie ca mi-ar place