hobby goblen

Started by larisa, May 04, 2007, 07:48:11 PM

Previous topic - Next topic

larisa

din experienta iti spun ,atunci cind iti simti ochii obositi ,nu mai lucra , gaseste-ti altceva de facut ,si cind crezi ca a trecut ,o iei de la capat

Ella

Nu vreau sa admit ca imbatranesc ;D...ce-am zis? nu-i adevarat :D
Imi place grozav sa lucrez si ma deranjeaza ca nu pot lucra atat cat imi doresc. >:(

Nicol Caloian

Pe langa lupa care se tine agatata de gat mai exista si un dispozitiv la care ghergheful si lupa se fixeaza pe un suport vertical, la inaltimi reglabile (va mai amintiti din scoala de la orele de chimie suporturile cu doua inele:cel superior pentru balonul cu substante iar inferior pantru lampa bunsen?). Am cautat mult timp dar nu am mai vazut asa ceva prin magazine, nici lupa de care spune Larisa.

gabi_gabriella

Nicol,  la Focsani au lupe .Uite adresa http://www.rogoblen.ro/
Eu tot pe net am comandat-o , la inceput mi s-a parut incomod sa lucrez cu ea, dar m-am obisnuit

Ella

M-ati convins, dupa sarbatori o sa-mi cumpar si eu.
Acuma vreau sa termin de tricotat, am doua pullovers incepute si macar alea sa nu treaca anul neterminate.

vernil

Subscriu la ce a scris Cara! SUnteti fenomenale, mai ales ca recunoasteti ca aveti probleme cu vederea .... Am si eu o pasiune care, recunosc, ma trateaza de nervi, atunci cand apar. Eu tricotez, mai ales cand urmaresc TV ... ...

Ella

Quote from: vernil on December 14, 2008, 05:19:51 AM

Acum, ma rezum la fuste sau diferite veste, doar  pentru mine ... si nu pentru ca nu as putea sa cumpar, insa sunt atat de frumoase materialele din comert iar pe mine ma relaxeaza teribil sa tricotez. Am cateva modele care nu par tricotate, zici ca-s textile ....

Nu-i vorba de cumparat ca si mohairul este tare scump, anul trecut, in Romania, mi-am cumparat mohair de un pullover si m-a costa in jur de 50lei, ori cu banii astia cred ca imi cumparam unul de gata...cred ca m-a costat si distractia ;D ca nu l-am terminat si cand am plecat l-am dat unei tipe sa-l termine pentru dansa :D. Strasnica afacere am facut ;D

larisa

Ella,I-ai facut o imensa bucurie ,iti dai seama ca ea nu-si permitea sa-si cumpere,cred ca asta e mai important decit afacerea
Si eu cind erau copiii mici ,cind ii leganam pe picioare ,tricotam ,sau crosetam ,pe urma m-am apucat de goblen .si acum port mereu o croseta mica in poseta si cind vad ceva ce-mi place imi fac o mostra

Ella

Sunt convinsa ca asa a fost, d-na respectiva isi completeaza veniturile cu banii castigati din ce tricoteaza.

gabi_gabriella

Pe vremuri, tricotam si ei in nestire :) Am facut o gramada de rochi, fuste , de bluze si pulovere nu mai zic , dar acum nu mai am deloc chef de tricotat . Goblenul e la rand :) Tocmai am terminat unul


vernil

Eu tricotez si acum, cu foarte mare placere.
Ella, ai perfecta dreptate, imi amintesc ca materialul unui pulover ce-l am si acum m-a costat, in 1995, aprox. 80 ron ... este numai lana buclata si fantezy (asta mi-a "rupt" portofelul  ;D)


Ella

Fain! si este lucrat oblic...sau gresesc. Tu lucrezi strans, ordonat, eu lucrez chestii ciudate, cat mai largi si cat mai pufoase ::)
Uite, pe asta l-am terminat ieri  :)
http://good-times.webshots.com/photo/2308439120090768421WnlXiO
iar la asta mai am de facut cateva randuri la baza, eu am alt stil, incep de la gat...cap (daca-i cu gluga), nu conteaza :D, lucrez si manecile, cand termin lana, am terminat si pulloverul ;D, adica intotdeauna il inchei cu marginea de jos.
http://good-times.webshots.com/photo/2869202660090768421bwMDTQ
astuia vreau sa-i ridic lateralele cu niste cureluse din piele neagra si il voi purta cu o curea laaaaata neagra, la o fusta neagra, lunga si cizme elegante tot negre.

vernil

Si tie iti plac materialele ciudatele  :D  Nu lucrez oblic, incep de la elastic, de la gat ... Sa stii ca ultimul pulover postat de tine, adica materialul, il am si eu, dar pe mov, este costum  :D.

Ma bucur ca mai sunt persoane amatoare de tricotaj, recunosc, eu sunt pasionata si de acest capitol  :D. La goblen nu intru, il admir si ii respect pe cei care il fac  :D

Ella

Eu lucrez tot ce vad, am lucrat si macrame, aveam o tona de modele desenate pe panza si apoi montam snurul pe ele...mama ce migaleala, cred ca au ramas pe la sora mea modelele. Si un model de sub un ghiveci al unei plante postata de Gabi Jalba in album am incercat sa-l fac ;D, a ramas si ala pe la sora mea, inceput. si neterminat, ziceam ca ma intorc ;D

Ella

Quote from: gabi_gabriella on December 14, 2008, 01:16:15 PM
Pe vremuri, tricotam si ei in nestire :) Am facut o gramada de rochi, fuste , de bluze si pulovere nu mai zic , dar acum nu mai am deloc chef de tricotat . Goblenul e la rand :) Tocmai am terminat unul



Parca suntem la sezatoare aici, fain goblenul!

gabi_gabriella

Multumesc !
Bluzele voastre , Vernil si Ella sunt faine de tot !!
E u mi-am facut fusta neagra de absolvire (la liceu ) din matase , si rochia de banchet , din ceva fir subtire, alb , dar modelul era deosebit, partea de jos a rochiei si fusta , lucrate oblic si c uun model, care parca era dantela :) ..ce mul;t a trecut de atunci !!

vernil

Gabriela, goblenul tau este f,.frumos.
Am avut o prietena din Orastie, Smaranda o chema, a carei mama ii tricota intruna ... Aceasta mama ne-a intrecut pe toate, bag de seama, ca i-a facut Smarandei si rochia de mireasa, dintr-un fir de matase alba ... am vazut-o in realitate, era splendida, nu puteam sa cred cata rabdare si munca... Si aveau posibilitati materiale sa-si cumpere orice fel de rochii, dar asta era o f.mare pasiune. Smaranda nu arunca nimic din tot ce-i tricota/croseta mama ei.

gabi_gabriella

Fusta din matase , din liceu inca o mai am, dar rochia am desfacut-o in speranta ca voi face altceva din ea .Dar mai am si eu rochii tricotate de mami, si nu ma indur sa le desfac , ca de purtat nu le mai port

gabriela jalba

Fetelor,trageti tare! si cu acul ,si cu andreaua,crosetul,..cit mai puteti!!! Miine-poimiine iesiti la pensie si nu o sa mai aveti timp de nimic!!! Nu credeti??!! Intrebati-o pe Nicol. Si eu am ieasit la pensie cu citeva pungi de ate colorate pt goblenuri,macrameuri,sacosede scule de lini,linite,linisoare,matasuci,mohairuri....Sa nu mai zic ca si vreo suta de carti necitite!!!!(cumparate) Sint de 5 ani acasa,si...stau toate cuminti si ma asteapta. Mi-am propus sa traiesc 110 ani,si o sa le rezolv si pe ele( sper sa am timp.... ;)  )
                 Spor la treaba harnicutelor !!!!!! :-* :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Se spune ca ',toate la timpul lor',cind veti termina casa ,ceo sa faceti in lunile de iarna ?,Veti lua la rind sacoselele cu linite si alte cele .Si eu am doua fete de masa din laseta neterminate ,una am trecut de jumatate dar una e doar montata laseta ,nici macar nu am prins-o,dar cum termin goblenurile ,ma apuc de ele,si mai am si eu tot felul de resturi sau scule nedepanate ,dar stiu ca le va veni si lor rindul ,poate cind imi voi legana nepotii :D :D :D

Nicol Caloian

Ia-ti gandul Larisa , ca o sa faci asta cand vei avea nepoti! N-o sa-ti ajunga timpul sa-i scoti la plimbare, sa le canti, sa le spui povesti, sa le faci toate hatarurile...... Dar vorba ta, e un timp pentru toate.

Ella

Quote from: gabriela jalba on December 15, 2008, 02:25:46 PM
Mi-am propus sa traiesc 110 ani,si o sa le rezolv si pe ele( sper sa am timp.... ;)  )

Asa sa fie! :-* da sa ne arati si noua ce ai lucrat! :-* :D ;)

larisa

Quote from: Nicol Caloian on December 15, 2008, 04:22:01 PM
Ia-ti gandul Larisa , ca o sa faci asta cand vei avea nepoti! N-o sa-ti ajunga timpul sa-i scoti la plimbare, sa le canti, sa le spui povesti, sa le faci toate hatarurile...... Dar vorba ta, e un timp pentru toate.
Cu atit mai bine ,asa voi avea si eu parte de plimbari .mi-am adus aminte ,de ceva .Odata trebuia sa iau acasa  unul din orfanii ce-i aveam in grija la camin ,cei mari au plecat la padure dar asta era de un an si ceva ,era prea mic .Asa ca-mi iau copilasul si vin cu el acasa ,ne-am jucat cu el ,eu si sotul ,si apoi am iesit cu el la plimbare ,atunci am realizat ca eu nu am mai avut timp de plimbare ,de vreo 10 ani .Toata ziua era un dute-vino dupa trebi ,dar pentru mine nu aveam timp deloc,si totusi ,cind erau copiii mici ieseam cu ei zilnic la plimbare sau in parc

gomez99

exista o lupa asemanatoare si in magazinele TCM.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

deci vrea cineva lupa de la TCM? ca am vazut-o ieri intr-un magazin.