Rosa Kazanlik

Started by einsteinitza, October 20, 2010, 09:45:38 AM

Previous topic - Next topic

claude

Tura asta am cumparat din Ungaria, printr-o cunostinta a unei cunostinte  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Interesant. Prin pierderi te referi la inghet sau nu au facut prindere? Oricum Laxa e renumit pentru radacinile puternice si mari pe care le face! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: repede on November 18, 2014, 07:14:10 PM
Quote from: einsteinitza on October 16, 2014, 03:24:17 PM
Nu are nevoie sa fie legat,e mai batos ca englezestii, eu de doua ori pe an, primavara si dupa primul val, il tai cu foarfeca de gard viu, il fac bila! Asa cu taiatul il fac mai ordonat si nu imi da batai de cap.

Buna seara,
doresc si eu un sfat pt taierea trandafirilor de dulceata. Am plantat anul trecut in primavara doi trandafiri de dulceata de pe  okazii. Sunt din aceia care infloresc doar in mai-iunie. Nu i-am tait anul trecut in toamna si anul acesta au inflorit puternic si s-au inaltat pe masura: au peste 2 m. Acum nu stiu cum sa procedez: sa-i tai acum pt ca o sa-i rupa la sigur viscolul si zapada la iarna sau numai primavara se face operatiunea asta? Si cam cat de mult sa-i tai?
Daca mai aveti sfaturi vis-a vis de taierea si ingrijirea trandafirilor de dulceata, sunt binevenite. Multumesc,
Gea

Quote from: einsteinitza on November 18, 2014, 08:28:03 PM
Acum nu mai ai ce taia. Se taie dupa inflorit. Totulsi, ar fi foarte bine, pentru a putea primi sfaturi exacte, sa pui o poza cu floarea sau cu ei infloriti.....au crescut ciudat de mult... Afland ce trandafir este cu exactitate, am putea afla cum creste.

Quote from: repede on November 19, 2014, 09:25:20 AM
Persoana de la care i-am cumparat a spus ca ii are din Bulgaria.
Poza a fost facuta in primavara cand aveau cam 1.5m
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: repede on November 19, 2014, 09:47:15 AM
Sigur nu este  Rose de Recht dar nu am gasit un alt topic pt trandafiri de dulceata. Daca am gresit, rog moderatorul sa mute mesajele.
Este un trandafir de dulceata comun, din acesta am vazut pe la tara si tot asa de inalt ajungea sa atarne pe garduri. Dar vreau sa-l tin mai compact , in tufa si mai mic.
Insa nu stiu cum sa procedez si cand sa-l tai.
Multumesc


Quote from: geodezia on November 19, 2014, 09:53:56 AM
pai daca e rambler nu ai ce face
trebuie sa il curbezi pe gard si te va bucura cu multitudinea de flori
ca sa il tai la 40 cm ii strici tot farmecul lui
matusa are asa ceva si il ciumpaveste amarnic in fiecare an
face flori dar am observat ca dupa un anumit timp se usuca
ii dau iar lastari
eu nu ii zic nimik la matusa ca dinsa se crede mare iubitoare si ingrijitoare de flori si nu accepta sfaturi
dar e pacat de el
lasa-l sa se dezvolte cum l-a lasat producatorul

Quote from: einsteinitza on November 19, 2014, 10:01:02 AM
Da, e trandafir de dulceata damascena, nu trebuie lasat catarat. Duoa inflorit, in vara, taie tufele aproape de jumatate, ca si la gardul viu. Periodic, mai inlaturi din ramurile vechi de jos, asta poti sa o faci tot atunci. Din ce tai, poti pune in pamant cu sticla in cap, paote ii inmultesti daca vrei. Incearca sa gasesti sa cumperi si un Rose de Rescht, sau in vara iti trimit eu butasi sa incerci sa prinnzi. Asta pentru a avea o culoare mai frumoasa la dulceata, sau pune niste petale de maci culesi de pe un camp, e acelasi lucru.
Geo, nu e un rambler e un trandafir de talie mare, dar devine foarte incalcit, e greu e gestionat cand e foarte mare. Iti spun din experienta!
Este chiar urat de fapt, fiindca devine o incalceala de ramuri greu de descalcit, nu ajunge sa se catere.
Tu ai Transonul ala care ma omoara pe mine, o frumusete de trandafir, trebuie sa il iau si eu! ;) ala da rambler!

Quote from: repede on November 19, 2014, 10:26:09 AM
Da asa e, ajunge sa nu mai arate bine deloc, betele alea atarna in toate partile si sunt tare tepoase de nu poti sa te apropii sa le legi, doar sa le tai.
Dar asta e, o sa incerc atunci sa le leg intr-un fel sa nu le rupa zapada la iarna si in vara o sa le tai.
Iti multumesc foarte mult pt oferta dar tocmai am primit o comanda cu un trandafir Rose de Rescht si unul Sachengruss.
Apoi am vazut ce diferenta de talie e intre ei. Trebuie sa am grija unde ii plantez pe fiecare.
Va multumesc tare mult pt sfaturi.
O zi buna sa aveti!
Gea


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: claude on November 19, 2014, 01:10:03 PM
Quote from: repede on November 19, 2014, 09:25:20 AM
Persoana de la care i-am cumparat a spus ca ii are din Bulgaria.
Poza a fost facuta in primavara cand aveau cam 1.5m

E Kazanlik (Rosa damascena Trigintipetala)

Es,eu zic ca-i Kazanlik, sa stii ca si la mine au crescut de m-a luat cu ameteli, au lastari de 1,5 m, i-am legat o data la sfarsitul verii iar acum nu pot sa intru intre randuri ca-i padure acolo  +hypno. Am lasat distanta intre randuri putin peste 1 m, eu i-am legat pe spalier, dar cred ca trebuia sa las 1,5 m, o sa ma manance de vie  =))
Quote from: geodezia on November 19, 2014, 02:33:09 PM
+hypno +hypno +hypno
ma terminasi kazanlikul se face si asta mare ioi iar l-am pus inghesuit ..se vor face talmes balmes na asta e se descurac ei vorna Annastasiei

Quote from: gabi_gabriella on November 19, 2014, 09:35:08 PM
Sunt cam offtopic, dar profit de ocazie
Eu n-am avut noroc cu Kazanlik-ul ...nu mi s-a prins nici un butas primit de la Es  >:(.Daca aveti la anu niste butasi, v-as ramane indatorata
Quote from: repede on November 20, 2014, 08:00:18 AM
Quote from: gabi_gabriella on November 19, 2014, 09:35:08 PM
Sunt cam offtopic, dar profit de ocazie
Eu n-am avut noroc cu Kazanlik-ul ...nu mi s-a p rins nici un butas primit de la Es  >:(.Daca aveti la anu niste butasi, v-as ramane indatorata
Cu mare placere! O sa tai la greu la ei, sper sa aveti noroc sa se prinda.
Vorbim,
Gea

Quote from: einsteinitza on November 20, 2014, 08:30:35 AM
Gabi, si eu iti ma pot trimite un brat de ramuri la vara, sper sa nu mai am surprize si sa fiu pe picioarele mele! ;D
Da, Claude, cred ca el e , desi eu stii ca sunt mai retincenta i. A pune numele doar dupa o poza. Floarea insa si frunzisul sunt ale lui, si culoarea frunzelor, cam el e.
Claude, se taie scurt. Altfel nu il poti gestiona, cu siguranta. Sub un metru  ca oricum recupereaza. Si inlatura din ramurile vechi altfel face un fel de capac, asa cum vezi la macesii de pe dealuri. Sus verde si jos lemnificat.
Repede, ai avut noroc sa primesti chiar acest trandafir, perfectul pentru dulceata, cam greu de gasit pe la noi. Mai ales pe Okazii, multe tepe!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


anasstasia

Si eu visez la acest trandafir! Si am si unde sa-l pun: in fata curtii (nu mai am nicun alt loc disponibil). Felicitari celor care il au, este un trandafir deosebit.

claude

Anas, poti sa-l comanzi la mine pentru la toamna   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

S-a facut! retine-mi unul te rog!

gabi_gabriella

Claude, daca ai cu radacina, ma inscriu si eu daca se poate  ., ca cu prins din butasi am dat gres

claude

Ok, daca nu se-ntampla vreo catastrofa, voi avea  :D v
Gabi, voi avea altoit, nu pe radacini proprii
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


claude

Anas, voi avea peste 100 de soiuri , in general cam ce am eu in gradina plus inca cativa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

 ;D Mama mea, unde mai gasesc spatiu???


claude

Anas, nu te impacienta ca probabil multi din cei pe care ii am eu ii ai si tu...si tu ai mult mai multi decat mine, oricum   ;)   

Gabi, ok, te retin  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


lordu

Quote from: claude on November 22, 2014, 10:28:11 PM
Ok, daca nu se-ntampla vreo catastrofa, voi avea  :D v
Gabi, voi avea altoit, nu pe radacini proprii

Caut si eu de vreo doi ani trandafirul asta, si tot n-am avut parte de el pina acum....  :(
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Pai cum spuneam si mai sus, daca nu se intampla vreo catastrofa, la toamna il gasesti la mine  :D  Anunt disponibilitatea imediat ce vad cum se dezvolta, in vara voi sti sigur cati sunt disponibili
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Ok, ma bag si eu, as vrea 3 bucati. Poate le iau din vara, mai vorbim.  :yrk
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

Lordule, stai la coada, ca-ti zic ceva de Ponta  =))

lordu

A, nu-i problema, ca nu suntem rude...
Mai mult decit atit, dupa ce a iesit Ponta la TV sa spuna ca vrea incasari la buget, am fost "ars", nu mai spun cu cit...

Da' prima infatisare in tribunal am cistigat-o  +dns

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Lordule, s-o crezi tu ca ii scot la vara  ;D  Ai bre rabdare pana in octombrie, cand e vremea de scos  :D

Anas bag de seaman ca te mananca pielea  ;D  Imediat apare Felix si ti-o scarpina :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Nuuuu ,ca a respectat regulamentul... cred . =))

anasstasia

Pai chiar am cautat regulamentul, insa nu l-am gasit. Un link imi trimite si mie cineva?