experienţe reuşite!

Started by cara, May 07, 2007, 10:31:11 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

am ciugulit dintr-o tufita de la metro... :-[ :-[ :-[ :-[. S-ar parea totusi ca nu prea merge:l-am uitat vreo doua zile in buzunar... :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Vai de mine,ce urat  :D :D :D !
Si pe mine ma cam mancau manutele la brico,as fi vrut sa smotocesc un lastar de o chestie,o atentie,dar m-am abtinut  ;D !
Las' ca poate se prinde si iti faci fabrica de esente parfumate,creme si alte lucruri in care se pune extract de eucalipt! :D

gabriela jalba

nu mi-a ajutat Dzeu!!! A trecut in lumea dreptilor!!!!  Martipane,sa stii ca ciugulkesc din alea care oricum merg la container pt tocat.Ma gindesc ca poate mai salvez cite ceva...Te doare sufletul sa le vezi cum zboara la gunoi.Cind am cerut sa-mi dea lastari din container,nu au vrut.In metro Iasi sint chinuite rau!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc

              si eu trebuie sa trec la experiente nereusite cu semintele de mimosa! :'( :'( :'(


            DAR NU DIN VINA LOR!

               deja le dadeau frunzutele adevarate, cateva le aveau deja, cand am vazut ca se culca toate....
           la o scormonire mai atenta, toate radacinile le erau mancate de niste nenorociti de viermi albi ??? ??? ???
         le-am mutat repede, dar din 25 doar vreo 8 am putut transplanta si acum mai sunt 2 care inca nu au murit >:(
             sper ca macar astea 2 sa traiasca, ca deja sunt transplantate de aproape 0 saptamana si se tin pe pozitii!

martipan

Imi pare rau Gabi,dar dupa 2 zile de stat in buzunar,maaare ar fi fost minunea sa mai traiasca...poate data viitoare ,sa iei o creanga mai mare,daca tot uratii aia le baga la tocator  :o >:( !
Opia,poate-poate o sa-ti supravietuiasca cele 2 martire,urateniile ale de viermi au omorat saracele sensibile mimoze  :( !
Bafta!

Nicol Caloian

Nu pot spune ca este o experienta total reusita dar partial, da. Am vrut sa experimentez germinarea semintelor de amarilis (din cel de la Cara  :-*  :-* ). Am lasat la o tija sa se scuture floarea si sa se maturizeze capsula cu seminte. Se pare ca am avut noroc. Am pus semintele intr-un ghiveci si aproape ca uitasem de ele dar ieri am vazut ca a aparut un cotisor verde. Noroc ca nu l-am smuls crezand ca e vreun fir de iarba. Astazi surpriza a fost sa vad ca sunt mai multi. Iata cum arata o samanta germinata

[attachment deleted by admin]

opiadc

           Interesant;sa ai bafta la ele!
     am vrut si eu sa fac acelasi lucru cu ismenele, dar nu mi-a reusit, s-a topit tija pe care fusese floarea;si nu stiu sigur daca erau polenizate florile!

       Cele 2 mimose supravietuitoare traiesc! :D :D :D :D :D
     Sunt asa de fericita, sunt niste adevarate luptatoare!
     Inca sunt mici dar au cate 4 frunzute!

Nicol Caloian

Din semintele germinate am vreo opt plantute care acum au cate doua frunzulite si cam 5-6 cm inaltime. Am separat o plantuta sa vad cum evolueaza dar sa vad si daca a ineput formarea bulbului (are un bulbulet micut). O sa-i las sa creasca si voi mai vedea ce se intampla.

myky

si vei asteptaaaaa, sa infloreasca :D

Nicol Caloian

Sunt convinsa ca va dura. Oricum am vrut doar sa vad daca reusesc sa germineze semintele. Plante mature cred ca vor fi cam peste vreo doi trei ani.

gabriela jalba

sase-sapte ani !!! Din saminta infloresc la 7 ani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Si sa nu-l pui in vas mare ,cresc radacinile iar bulbul sta pe loc.Ca am aflat ca intii imbraca ghiveciul cu radacinile si dupa ce sunt bine inghesuite ,creste bulbul

Nicol Caloian

Multumesc Larisa pentru pont. Inca n-m transplantat decat unul (din curiozitate), ceilalti sunt in acelasi ghivecel in care i-am semanat. Toti arata bine, cresc, au frunzulite frumoase, din ce in ce mai late,dar oricum, mai e de asteptat. Dar nici eu n-am nici o graba.

larisa

in urma cu 3 ani am pus seminte la incoltit ,si au incoltit aproape toate ,din bulbii crescuti am impartit in dreapta si in stinga ,anul acesta o persoana mi-a zis ca ia inflorit ,desi era in ghivecel mic .Semintele de crin trebuie sa fie proaspete cind le semeni ,altfel nu rasar .Nu stiu daca la toti crinii e la fel ,dar eu am incercat cu ala portocaliu ,ca de ala era plin caminul

ELA

in sfarsit mi-a reusit un experiment: o frunza de strepto, taiata in lungime, pe nervura, si apoi divizata in 4 bucati , a facut puiuti! sunt f.f. mici deocamdata dar ma bucur tare mult( chestia e ca nu-mi mai amintesc de la care strepto am luat-o ;D); asta compenseaza multele experimente nereusite de inradacinare direct in pamant a frunzelor de violeta!

Nicol Caloian

Ia uitati-va ce-a iesit din incercarea mea cu semintele de amarilis! Pana acum au fost toate intr-un ghivecel. M-am gandit ca e timpul sa-i trec pe fiecare la casa lui.

[attachment deleted by admin]

ozimandias

 :D

Ce draguti!
Asteptam sa-i vedem infloriti!

larisa

Minunat Nicol ,dar sa nu le gasesti o casa prea mare ,cred ca pt inceput e bine in paharele de unica folosinta ,de marimea unui paharel de tuica ,sau daca ai ghivecele asa mici ,si la anul le schimbi locatia

Nicol Caloian

Le-am pus in paharele de iaurt plus doua ghivecele ramase de la rasadurile de petunii.

vernil


martipan

Ce draguta e productia de ceapa,Nicol,felicitari pt experimentul reusit  :P ::) !

Nicol Caloian

Da, Marti, dar cand or creste cepele o sa vrei si tu,  ;D . Sunt rosii, au floarea maaare de tot, ia uite colea http://nicolcaloian.sunphoto.ro/crini_si_amasrilis/BKABNUZJSYXGPLQBHMH .

martipan

Maaai,da frumoase mai sunt cepele tale,sa speram ca ii si vedem pe toti infloriti cat mai curand  :D ;) !

cara

Quote from: martipan on September 10, 2008, 09:46:12 PM
Maaai,da frumoase mai sunt cepele tale,sa speram ca ii si vedem pe toti infloriti cat mai curand  :D ;) !


sper sa mai traiesc pana or inflori bulbii aia!  :D

martipan

Esti rea,Cara,dureaza 3-4 ani doar :P !