Lagestroemia indica(crape myrtle)

Started by hapylica, December 10, 2010, 05:20:32 PM

Previous topic - Next topic

este o planta ornamentala care infloreste toata vara

cum este cel rosu
5 (100%)
cel roz este mai dulce
0 (0%)

Total Members Voted: 5

hapylica

In Gradina Botanica Bucuresti exista 2 tufe la 2,5m cu flori roz,nu le-am vazut vara inflorite dar cred ca sunt splendide.Deci apropo de intrebarea lui Flordel raspunsul este clar.

informatii mai multe
http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://coolexotics.com/plant-361-diospyros-lotus.html&ei=qjH_TP-VE8Oa8QOIkdSMCw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBoQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Ddiospryos%2Blotus%26hl%3Dro%26prmd%3Div

gentiana

Esti sigur ca mai exista?
Eu stiam o groaza de plante si nu le-am mai regasit prin GB(inclusiv colectia de irisi a disparut)

flordel

Ei, atunci vreau si eu, e clar... ;D

Cine vede de cumparat sa-mi dea si mie de stire!

gentiana

Vrei cu orice chip sau o vrei la un pret onorabil
Stiu cateva pepiniere care aduc orice planta la preturi cumplite si nici n-ai siguranta ca se prind(sunt aduse din Italia sau Olanda si sunt stresate de drum)

einsteinitza

Tu pune acolo adrese la greu, si fiecare alege.
Hapylica, e superba planta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai normal ca la pret onorabil, nu? ::) N-am de gand sa dau pe ea cat nu face si pe urma sa nu se prinda. M-as multumi si cu o planta mai mica in speranta ca o creste ea mare. Dar fiecare sa spuna unde a vazut si cat costa eventual, daca nu-i site online.

gentiana

E la intrarea in Saftica cum mergi spre ploiesti ,o pepiniera,Eden Garden,au tot felul de minuni dar infiorator de scumpe,aduse din Italia(inaltimi mari) si pot sa-ti spun ca unde le-am folosit eu n-au avut viata lunga(a fost dorinta si ambitia beneficiarilor dar au cam luat teapa)
Plantele  sunt vandute imediat cum vin cu tirul,nu le tin sa incerce sa le aclimatizeze sau sa le "calmeze" nitel

GetaV

Mai este la Gradina Botanica ,l-am vazut in primavara


hapylica

Eu am fost in septembrie la sfarsit si am luat si seminte,sa incerc germinarea lor! :) Se mai pot prinde si din butasi verzi ,vara ,dar cine are planta matura!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu am pata pusa pe Lagerstroemia de mult, in limite rezonabile bineinteles... ;D
Asta inseamna ca chiar imi trebuie! Si la primavara il urmaresc.

hapylica

Quote from: einsteinitza on December 10, 2010, 05:47:53 PM
Tu pune acolo adrese la greu, si fiecare alege.
Hapylica, e superba planta.
Poti sa-l intrebi pe baiat ce adresa de mail au cei de la Agronomie sa ne uitam si noi cam ce produse au ei la vanzare.Poate au si lagerstroemia indica :) Am gasit odata site-ul lor si acum nu-l mai stiu!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: einsteinitza on December 10, 2010, 08:47:20 PM
Acolo la Eden au din asta?
Cand am intrebat mai in toamna aveau si am gasit si pe site-ul lor la oferte

hapylica

Quote from: einsteinitza on December 11, 2010, 11:46:32 PM
Cei din fata se numesc Semperfloens.
Cu ei am vorbit la telefon,la cei de la Agronomie nu stiu site-ul lor,stiu ca au asa ceva ,poate stie baiatul! :)

einsteinitza

Cei din fata de la agronomie sunt Semperflorens.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La Agronomie sunt mai multe firme,e adevarat ca Semperflowers au magazin de prezentare in fata(si au preturi ok  si se si pricep)

riana

Quote from: flordel on December 10, 2010, 05:48:27 PM
Pai normal ca la pret onorabil, nu? ::) N-am de gand sa dau pe ea cat nu face si pe urma sa nu se prinda. M-as multumi si cu o planta mai mica in speranta ca o creste ea mare. Dar fiecare sa spuna unde a vazut si cat costa eventual, daca nu-i site online.
la primavara daca rezista cele care le-am pus la prins iti dau cu draga inima. este mov

flordel


flordel

Riana, am citit ca se propaga usor din butasi de lemn moale dar si tare, deci de abia astept sa vad ce rezultate vei avea, se pare ca sanse sunt!

riana

eu le-am prins din iunie dar sunt in ghivece si sunt la racoare. acum sa vedem cum trec iarna

flordel

Yupeee.... +dns +dns +dns
Deci sunt prinse da? Doar astepti sa treaca iarna, nu?
Yupeeeeeee......... +apl +apl +apl

Mihai

Uimitor!
Cata bucurie................
Pentru ce? :D

flordel