Probleme tehnice

Started by Aricica, May 06, 2007, 11:44:12 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

 :D
Si eu ma refeream sa dispara pozele... nu forumul... Doamne fereste!
:D :D :D


stefana

Felix, am si eu o intrebare  8)
Un link catre albumul gazduit pe diverse siteuri (gen photobucket ori webshots) care are si imaginea micsorata, cat din resursele forumului "inghite" ? Doar cca. 5 kB ?

vernil

Felixu_, zici ca mai bine stergem pozele ? Am inteles, sterg tot  ;D. Eventual, nici nu mai postam, vorbim pe mes ... sau ne trimtem m.p. ...

penelopa

Nu stiu ce sa zic  ??? O fi bine ... n-o fi bine... cu decizia de a sterge pozele postate din  PC  ???
Cert e ca, verificand Gradinile noastre de la "Amenajari gradini", m-a umflat rasu`/plansu` citind cum ma laudam "Ia uitati-va ce gradina frumoasa am ".... si, in loc de poza apare ... "attachment deleted by admin" .... sau, la topicul cu pozele noastre, zice Cara "eu si cele 2 indeletniciri ale mele"... si apare, binenteles, aceeasi "dileala" a admin.  :D

Forumul nostru  special, ca o carte ilustrata, e bantuit de fenomene  a-normale  ;D

ps. Felix, poate era mai bine daca, in prealabil,   stabileam impreuna ce sa se sterga si ce nu.
Parerea mea  :(

vernil

Am devenit mai degraba loc de vanzare a plantelor.  >:(

ozimandias

Dar a posta pozele din PC este una dintre optiuni. Fiecare avem album. De ce n-am posta pozele din album? Atunci sigur nu vor mai fi sterse.
Eu recunosc, am postat direct din PC, putine poze. Si cand am facut-o, am procedat asa ca nu aveam atunci timp sa le pun si in album...Adica ma grabeam.

martipan

Mai,chestia aia cu stersul pozelor e intortocheata - omul a mai sters din ele pt ca trebuie sa cumpere mereu alt spatiu,asa ca a preferat sa mai stearga.
Nu trebuie sa ne suparam prea rau,incerca sa gaseasca o solutie,doar ca nu a luat o decizie prea inteleapta sa le stearga aleatoriu,fara sa intrebe pe nimeni. ... o solutie ar fi sa nu mai atasam poze din calculator direct pe forum , ci am putea sa punem linkuri la album...stiu si eu ca e mult mai convenabil cand atasam direct poza,insa pt o functionare buna si putin costisitoare,trebuie sa ne straduim si noi .
Eu,recunosc,am incarcat nu o data poze din calculator,si nu in marimile cele mai mici,dar acuma ca sa fie bine,o sa incerc sa atasez decat linkuri  ;) ... pe cat posibil  ;D .
Eu sper ca lucrurile sa ramana pozitive si sa ne descurcam ca si pana acuma.

Ella

Si cu linkurile este o problema, sunt persoane nehotarate care muta sau sterg pozele din album. Daca am alte "pacate" aici nu ma simt vinovata :D Am aceleasi albume de 3 ani si nu am nicio poza postata direct din calculator :D...din motive de siguranta. ;)

Nicol Caloian

Sunt de acord cu ce-a spus Marti. Chiar daca multi am postat pana acum direct de pe calculaor, ar fi bine sa ne straduim si noi si sa economisim spatiul de disc in continuare. Atata vreme cat exista o solutie (destul de convenabila pana la urma) de ce sa nu o folosim?

Felix

Stiu ca unora nu le convine decizia mea de a sterge pozele...Sa va explic problema..
A fost o eroare la server si ,desi spatiul alocat era depasit de ceva vreme...nu s-a intamplat nimic...pana intr-o buna zi..cand s-a remediat problema..si am fost nevoit sa iau o decizie instant...ori cumpar mai mult spatiu(si abia trecuse cam 1 luna de la ultimul upgrade), spatiu care oricum se va epuiza repede la dimensiunea fisierelor de max 300 KB(la 3-4 poze se ducea 1 MB)...ori sterg fisierele mari pana nu le sterge altcineva(providerul) ptr a ma incadra in ce am cumparat...asa ca nu le-am sters preferential ..ci la pachet...tot ce e peste 100 kb...

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai puneti poze pe forum..ci doar ca acestea vor trebui sa aiba max 100 kb.

O solutie ar fi , pentru "repararea" postarilor afectate, ca userii care le-au scris, sa reataseze imaginile redimensionate sau linkuri catre acestea.

In viitorul apropiat va trebui sa ma gandesc la o solutie....ptr ca forumul creste...Statusul in acest moment este cam asa:

48135 Posts in 532 Topics by 246 Members

Asta nu-i putin deloc...si aici ma refer la cele 48135 Postari...Pentru a mentine situl intr-o perfecta stare de functionare va trebui ori sa cumpar spatiu constant, ori sa mentin o vechime maxima a postarilor pe forum...sa zicem 6 luni sau 1 an, in functie de nr de useri si de volumul de activitate pe forum.

Voi ce parere aveti ? :)

PS.Vernil...problema este serioasa...mie nu prea mi se pare gluma..sincer.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

ati

Apropo o intrebare
poate vorbesc prosti dar dupa mine ar trebui puse doar linkuri
ca  ele nui ocupa chiar asa de mult  ,,,,,sau da ??????????????//
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Felix

Linkurile nu ocupa mai mult spatiu decat intrebarea daca pot fi puse sau ba..insa nu-i la fel cu a pune imaginile..
Eu zic ca 100 kb/imagine a rezolvat problema spatiului...cel putin temporar :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gomez99

nu exista posibilitatea ca softul sa reduca automat imaginea pina la dimensiunea asta? ma gindesc ca nu toti stiu sa procese o imagine.
pe de alta parte, daca spatiul e o problema, atunci linkurile sint de preferat, fara discutie - chiar daca unora (si ma includ aici) nu li s-ar parea potrivit.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vivi23ro

la webshots exista program care transforma automat pozele  de la 100 pina la 600pikseli, cu adresa directa de link sau pt postare in forum

ozimandias

Quote from: _Felixu on November 23, 2008, 11:04:34 PM
ori sa mentin o vechime maxima a postarilor pe forum...sa zicem 6 luni sau 1 an, in functie de nr de useri si de volumul de activitate pe forum.

Voi ce parere aveti ? :)
Felixu_... Ar fi topicuri care ar putea fi resetate la o perioada (spre exemplu Buna dimineata, Discutii diverse, niciodata Nocturna  ;D)...Nu stiu cat ajuta chestia asta... dar cred ca ele se pot sterge la o perioada. Si cred ca ar mai fi cateva.

Nicol Caloian

Mai sunt si topicuri in care nu s-a scris de foarta multa vreme sau topicuri destinate unor evenimente anume; dupa trecerea evenimentului n-au mai fost nici citite nici completate cu informatii. Stiu ca spatiul castigat in acest fel nu este mare dar totusi! Stiu cat este de greu sa decizi ce trebuie sters si ce sa lasi dar Felix si moderatorii pot sa intrebe (daca au indoieli) pe initiatorii subiectelor respective.

Erwin

Intr-o discutie cu Felix i-am propus si eu sa stergem niste mesaje mai vechi de la unele topicuri. Problema e ca stergand postarile o sa se reduca numarul  de mesaje scrise de voi si asta implicit o sa va afecteze rangul.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabi_gabriella

Daca se sterg topicuri, gen "Buna dimineata " , e adevarat ca scade numarul de mesaje scrise si implicit rangul .Dar in acest caz rangul va reflecta mai corect aportul fiecaruia la forum  cu informatii care sunt de folos celorlalti si nimeni nu ar trebui sa fie lezat de scaderea rangului :)

gabi_gabriella

Ca bine zici Mada !! Asa cred si eu , dar ii raspundeam lui Erwin :)


myky

Quote from: Erwin on November 24, 2008, 01:18:09 PM
Intr-o discutie cu Felix i-am propus si eu sa stergem niste mesaje mai vechi de la unele topicuri. Problema e ca stergand postarile o sa se reduca numarul  de mesaje scrise de voi si asta implicit o sa va afecteze rangul.
pe cine intereseaza rangul, sa pofteasca pe alte meleaguri, nu cred ca adevaratii membri sunt aici pt. rang, si raman pe forum si daca le scade rangul si daca le scad pozele, si alte postari. ati uitat ce rau a fost cand nu a functionat cateva zile, eu nu vreau sa se mai intample din varii motive.
sa se faca ce e necesar de facut!


vernil

Felix, din partea mea mai bine ghiocel decat roza ... ;D ... adica poti sterge toate postarile care sunt inutile ... Aveti dreptate, anumite topicuri trebuie resetate, ca si informatiile care nu au legatura cu topicul respectiv. Sunt si foarte multe fotografii care pot fi sterse dupa o luna. Sigur nimeni nu se va supara.

Erwin

Ok, faceti lista cu topicurile care credeti ca poti fi "curatate" putin...

P.S. Ma bucur ca nu va pasa de ranguri.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ozimandias

Ce a spus Opia. Plus posta plantelor. Ca ma gandesc ca daca a ajuns pachetul, i-ai multumit persoanei... nu te mai intorci peste un an sa vezi daca ai primit sau ce...Discutii diverse, buna dimineata se pot reseta la o vreme. Chiar si topicul de intalniri... curatat un pic (mi-aduc aminte ca inainte de ultima intalnire de la Slanic am discutat 30 pagini  :D)
Si cred ca ar mai fi...


cara

noa, Erwin, amu' fa o cerere si ia-ti liber trei zile ca sa putem face curat!  :D

tragem la sorti topicurile si le luam la puricat!  ;D

cara

amu sa va mai zic una:

si emoticoanele incarca forumul! deci daca radem, am putea rade numa cu o gura, nu cu 5!  :D