Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: 1 2 [3] 4 5   Go Down

Author Topic: Permacultura  (Read 16678 times)

Claudiu

• Roza
Re: Permacultura
« Reply #50 on: March 16, 2012, 07:57:27 AM »

Anastasia nu mai pune la suflet tot ca nu merita, si ajungi sa imbatranesti urat  =))
Observatiile tale sunt foarte bune si arata ca esti cu adevarat interesata si ca ai pasiune.
Orice gradinar stie ca solul trebuie sa fie viu.
In sol este o adevarata simbioza intre fungi si plante. Fara acestea plantele nu s-ar dezvolta bine sau chiar mor.
Vezi aici:
http://www.scribd.com/doc/41199979/Micorize
Intr-un sol viu, solul e in continua transformare. "Micii gardinari" vietuitorele din sol "pregatesc solul" pentru plante care in final se vor intoarce in sol hranind micile vietuitoare care le vor transforma si face posibil reluarea ciclului si viata sa continue.

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #51 on: March 16, 2012, 08:16:24 AM »

Marii rozieristi vand, pentru cei care au gradinile saracite, microriza la punga. Tocmai pentru a face solul benefic, si a intregi lanturile rupte de chimicale.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #52 on: March 16, 2012, 08:34:31 AM »

Si eu descopar in fiecare zi lumea asta a permaculturii, si multe mi se par atat de simple si logice!
Un actor care a descoperit gradinaritul si permacultura, si explica cateva lucruri
http://www.youtube.com/watch?v=Kr3u8oqsxW4&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=Xa9yMjsSQC0&feature=related

anasstasia

• Roza
  • Dracea, Teleorman
« Reply #53 on: March 16, 2012, 07:59:19 PM »

Chiar merita vazut. Arata pasii compostarii (chiar vreau sa incerc si eu sa fac compost cind va fi mama la tara), cit de important este solul, ca nu trebuiesc deranjate vietuitoarele din el. Mi-a placut foarte mult cum a aranjat gradina, mi-a dat multe idei si aici si de asemenea cum se poate creea sol intr-un an doar adaugind putin balegar, cartoane mari deasupra si paie in partea superioara. Apoi poti pune rasaduri care se vor dezvolta foarte bine.
Animalele sint folosite in vederea inbogatirii solului, practic totul functioneaza foarte bine daca respecti citiva pasi. Nu prea m-a lamurit cu buruienile. Am inteles ca si ele iti arata care este starea solului si ca pamintul nu poate sta gol. Eu recomand filmul, chiar mi-a placut sa-l vad.
Astazi deoarece am fost libera, toata ziua am vizionat diferite filmulete despre permacultura.

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
    • http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=1
« Reply #54 on: March 16, 2012, 08:12:44 PM »

Musai o sa-mi fac timp!!! Eu cu vietuitoarele din sol is pretena. Nu mi-e scirba de niciuna,evit sa le omor ( ascund si larvele de carabusi sa nu moara. Nici frica n-am de ceva; doar sorecii si sobolanii ma fac sa ma sfiesc,cum zice romanul.Nu pot sa zic ca nu am tipat cind un soarece mi s-a bagat pe mineca si s-a dus pe spate,dupa care a cazut jos ( vara - aveam o camasa larga ). Dar...
  Eu ca sa scap de buruieni in carari,am pus capete de scinduri ramase de la constructie. Anul trecut nu a fost nevoie,ca la asa seceta ce a fost,numai cit radeam pamintul,si soarele facea restul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

• Moderator
« Reply #55 on: March 16, 2012, 08:37:31 PM »

Da, si mie imi plac toate vietatile, din sol sau nu din sol.
Gabi, i eu am ceva retineri fata de sobolani, dar acum pe aici mai apar soricei mici, de camp, care-s tare simpatici. Vin la mancarea gainilor din magazie, ca mai cade cateodata pe jos, am inceput sa ii plac. :D

Bu-i sa ca-i interesant filmul? Chiar daca nu aplici tot ce-i acolo, inveti sa-ti schimbi putin optica, sa fii mai prieten cu ce e in jur si sa intelegi altfel pasii necesari.

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #56 on: March 16, 2012, 08:43:48 PM »

Es ,cind te ia pe nepregatite si se plimba pe tine un soarece.... Senzatia e mai mult decit neplacuta.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #57 on: March 16, 2012, 08:45:15 PM »

Da, banuiesc. ;D ;D

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
« Reply #58 on: March 16, 2012, 11:41:23 PM »

Postarile off-topic au fost sterse....sa pastram totusi topicul discutiei. :-bd
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #59 on: March 17, 2012, 06:44:12 AM »

Din toate "ginganiile" solului,cel mai mult,anul treul,m-au suparat melcii. Pentru anul asta le-am pregatit o punga maare de coji de oua pisate. Nu am nimic cu ei,daca nu imi papa florile.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #60 on: March 18, 2012, 09:02:53 PM »

Gabi, iti trebuie rate din alea alergatoare! ;D ;D

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #61 on: March 19, 2012, 07:15:00 AM »

Doar daca is de imprumutat!! Imi plac, sa le vad la altii,la mine nu !!!

einsteinitza

• Moderator
« Reply #62 on: April 08, 2012, 05:49:47 PM »

Ploua, e timp de vazut un film interesant, foarte plin de explicatii. Marita putina atentie.
http://backtoedenfilm.com/

Filmul e in partea de jos a paginii, nu trebuie cumparat.

myosotis

• Roza
    • Spi's garden
« Reply #63 on: January 05, 2013, 11:18:31 PM »

einsteinitza

• Moderator
« Reply #64 on: January 06, 2013, 07:51:11 AM »

Myo, deci te pasioneaza si pe tine? Si eu sunt foarte interesata de asta!

myosotis

• Roza
    • Spi's garden
« Reply #65 on: January 08, 2013, 12:25:52 PM »

Ei chiar pasiune nu este, dar am tot citit despre subiectul asta pe net. Parerile sunt impartite. Cei care au studii si chiar se ocupa cu agricultura intensiva, nu prea agreeaza ideea. E totusi foarte complicat, fiindca la permacultura nu exista tipare si previziuni, fara de care nu se lucreaza in ziua de azi indiferent de domeniul de activitate.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #66 on: January 08, 2013, 12:58:03 PM »

Da, si eu m-am invartit ceva timp in jurul ideii. Ceea ce am observat la mine e cam asa. Un timp am renuntat la stropiri si faceam doar pe cea de iarna. Normal, daca stai sa gandesti, nu mergea deloc, nu faceam decat o aiureala. Nici nu se refaceau insectele benefice , ca le omoram din fasa, nici nu omoram total daunatorii. De vreo doi trei ani, fara sa vreau intr-un fel, nu am mai facut nimic, iar vara asta, cea mai proasta  in ceea ce priveste atentia acordata gradinii, a mers minunat. Fructe multe, bune, trandafiri la care ma luptam cu patarea au reusit sa treca mult mai bine peste ploi, au aparut sute de insecte care nu erau in gradina..iat pasarile s-au diversificat. Le vad efectiv cum curata ramurelele!
Legumele crescute pe strat cu ziare si resturi vegetale-tocatura, paie, frunze de bambus, au crescut frumos, chiar daca rosiile au cam ajuns pe jos, fiind pe pat de ceva au rodit , chiar e primul an in  care am avut ceva rosii din gradina. Legumele rezistente la frig au mers minunat, fara sa sap nici macar o zi. Incerc sa ma integrez nu sa lupt impotriva drumului naturii.
Oricum, chimicale nu mai bag in gradina nici moarta, singurul loc unde inca nu ma descurc e cu ghivecele, unde in terasa ma napadesc dusmanii! :D
Mai am multe nelamuriri, poate voi ajunge sa vad cu ochii mei Malinul, deocamdata sunt si eu cam la faza intrebarilor, am multe neintelese. +ham

claude

• Roza
« Reply #67 on: January 08, 2013, 07:59:25 PM »

Pana la urma permacultura nu e doar faptul de a nu mai folosi pesticide. Pana la urma, dupa mintea mea permacultura este, pana la urma, actiunea de a crea un sistem autosustenabil, folosind pentru asta chiar si buldozerul, daca e necesar  ;D   Daca ne luam dupa intelesul direct al cuvantului, ar trebui sa insemne un sistem autosustenabil permanent, ceea ce, in cazul unei gradini de zarzavat nu prea e cazul. 

Recunosc ca mie mi se pare oarecum aiurea sa fac o gradina de zarzavat in sistem permacultura, adica amestecand zarzavaturile de asa maniera incat cand vreau sa culeg 5 morcovi sa fac salturi de caprioara pe parcela pe care s-a plantat , in devalmasie, de toate  :-\ Pentru ca permacultura respinge categoric ideea de monocultura. Si de aici vine si problema pe care o au cu permacultura cei care sunt implicati in agricultura intensiva, de care spunea Verni...n-ai cum sa cultivi si sa recoltezi, eficient d.p.d.v. economic, o cultura in care sunt amestecate de fapt 7 culturi. De aceea eu zic ca poate fi o optiune doar pentru agricultura de subzistenta, sau cea pe care o face fiecare in gradina proprie din placerea de a manca un fruct sau o leguma produse de propriile maini. 
Eu mai cred ca e extrem de greu, daca nu chiar imposibil, sa implementezi un sistem de permacultura care sa fie macar 90% autosustenabil. Si asta pentru ca avem o clima in schimbare si ne confruntam cu perioade foarte lungi de seceta iar in aceste perioade oricum ai gandi sistemul, n-are cum sa reziste 3 luni fara apa.

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

• Moderator
« Reply #68 on: January 08, 2013, 08:14:48 PM »

Da, asa este. Insa uiti un lucru, sau poate nu il mentionezi. Langa morcov e plantat alunul, care in cativa ani creste, si inlocuiesre cultura de morcovi salata si ceapa in devalmasie. Langa alun este nucul, care creste si mai incet, dar pana creste tu recoltezi morcovi, apoi alune, si in anii mai indepartati nucile.
Iar faptul ca e clima intr-un fel sau altul, permacultura nu inseamna fara udat, ci folosirea judicioasa a apei pe care o ai la indemana. Adica in zonele cu panza freatica la suprafata folosirea ei printr-o balta facuta in zona cea mai de jos a gradinii, folosirea apei de ploaie stransa prin prelungirea burlanelor intr-un bazin colector, strangerea apei de ploaie printr-un sistem de santuri care raman ude mai multe zile...etc.
Eu ma tot uit la dealul de peste drum de mine, si incrc sa inteleg cum de vietuiesc ele toate impreuna si fructifica, si fac flori, si creste si socul, si alunii, si deasupra teiul, si prunii, si duzii.... Si nimeni nu se supara si nimeni nu sufera. Iar jos pe panta insorita e cimbrisor, si sunt fragute, si sunatoare....la mine de ce sa fie altfel? Sunt insa foarte convinsa de faptul ca o parcla de morcovi secătuieste zona de ceva unilateral, si e mai bine un amestec.
Cei de la Firiteaz ingrasa in primii doi ani, au parcele tampon, si apoi doar prin metoda unor santuri seamana, si nu sapa deloc.

claude

• Roza
« Reply #69 on: January 08, 2013, 08:29:15 PM »

Tu ai dreptate intr-un sens, in sensul permaculturii aplicate plantelor perene, indiferent ca-s tufe sau arbori sau arbusti. In gradina de legume mi se pare mai buclucasa treaba, ce mi se pare viabil e plantatul, la picioarele pomilor, de exemplu, a unor zarzavaturi anuale, cum e fasolea, de exemplu. Da, ca in stratul cu ceapa pun si cateva fire de cimbru si niste busuioc, sau morcovii ii intercalez cu randuri de alta leguma e o chestie, dar, desi permacultorii (e corect termenul?  ???) sustin faptul ca legumele, semanate de-a valma, in strat comun, se descurca bine, si crescand mai inghesuit, innabusa si buruienile, mi se pare o aiureala. Plantele de cultura nu se comporta ca cele perene, au in general un grad mai mic de agresivitate, nu nu prea au forta si sa lupte pentru spatiu si sa fructifice ca lumea si, daca nu plivesti buruienile acestea vor innabusi clar zarzavaturile, pentru ca sunt deja adaptate la lupta de gherila  :D

Ca ziceai inainte de stropiri...eu stateam pe ganduri daca sa fac sau nu stropirile de iarna...drept  sa-ti spun as cam vrea sa nu le fac dar pe de alta parte ma gandesc ca daca nu le fac si ma napadeste, de exemplu, paduchele de San Jose, o sa ma caiesc amarnic  +ham  Eu cumva imi asiguram linistea sufleteasca facan doar stropirile de iarna, iar pe urma, in sezon, nu mai stropeam nimic, decat in caz de boala  ;D

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #70 on: January 11, 2013, 06:41:26 PM »

Claude,iti dau dreptate. Ce sa pui la baza pomilor??? Doar daca-s puieti,ca altfel e umbra si nu se face nik.  Apoi,sub nuc...Radacina daca e radiculara( adica daca i-ai taiat "morcovul" la mutari) ,e de 10ori coroana si iodeaza totul .
La legume, in gradina e greu cu permacultura.Amesteci cimbrul,busuiocul,mararul , patrunjel,salata,...Dar niciodata nu o sa plantezi ardei intre rosii , morcovi intre bostanei,pastirnac in mazare,.....
Es,zici de strins apa de ploaie in bazine ...Care apa de ploaie???!!!! La mine de trei ani e seceta vara. Cind vine ploaia o suge pamintul urgent !!!!

claude

• Roza
« Reply #71 on: January 12, 2013, 12:56:35 AM »

Gabi, sa stii ca eu am incercat anul trecut sa pun ceva la baza pomilor, am semanat fasole la baza catorva pruni ;)  Si eu cred ca s-ar fi facut, a rasarit si a crescut foarte bine pana a dat canicula. Daca e umbra partiala eu zic ca merge cate ceva la paza pomilor fructiferi, chiar e mai bine, zic eu, daca au un picut de umbra, ca si zarzavaturile, cand e caldura de-aia tembela, nu suporta soarele non-stop.Sau, cel putin fasolea nu suporta, m-am convins in acest sezon. 

Cat despre colectarea apei de ploaie, eu am un bazin din beton la un burlan de la magazie, nu e tocmai mare acel bazin, cam 500-600 de litri, dar si aia e ceva, e buna sa faci un dus in lighean, in gradina  :D  , si sa ud plantele care nu suporta apa extrem de dura pe care o am in put

Opal

• Roza
« Reply #72 on: January 12, 2013, 01:17:28 AM »

Se pune daca va povestesc cum am pus zorele la baza unor copaci si fasole decorativa?
Aveau lumina si soare dinspre rasarit,exact cum le place zorelelor
Ma scoteau din minti tulpinile golase
Am vazut si eu pe niste siteuri legume in niste containare
Faceai niste containare de  lemn mari si se forma un soi de strat inaltat in care puneai legume diverse intercalate
Mi s-a parut o idee pt o gradina mica,un gen de amuzament pt copii si proprietari
Pareau mai mult decorative prin textura frunzelor si culoarea lor
Mie greu sa cred ca ai fi putut sa se hraneasca o familie din tipul ala de cultura

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #73 on: January 13, 2013, 07:25:52 PM »

ai pus zorele?? =)) =)) =)) Sint superinvazive !!!! Eu nu scap de ele de aprope 10 ani !!!

Opal

• Roza
« Reply #74 on: January 15, 2013, 01:01:06 AM »

Adica ies singure si la anul?
Nu cred ca nu erau de alea salbatice,erau bleu mari,albe,galbene si unele care  sa fie roz cu dungi albe,dar doar primele flori au iesit asa striate,dupa aia au fost roz
Pages: 1 2 [3] 4 5   Go Up