Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

micaalsa

Quote from: Erwin on October 08, 2007, 05:08:22 PM
Quote from: micaalsa on October 08, 2007, 02:15:12 PM

Erwin, cred ca tu ai mana buna la begonii. M-as indoi sa pot sa prind una din lastar.
Se poate prinde din lastari/butasi. Uite o poza.... sa vezi cine ma astepta pe mine azi cand am ajuns acasa de la birou. Si e un pui de 2 luni.
http://i243.photobucket.com/albums/ff39/erwin_ro/Begonii/DSCF0002.jpg

Wow, ce frumoasa e. Hai ca m-ai convins macar ca se poate.
Ce faci cu lastarii, ii pui direct in pamant sau ii lasi in apa sa faca radacini? Poate incerc si eu marea cu degetul ...  ;D

Erwin

Am auzit ca la altii au facut radacina in apa. La mine niciodata. In apa se putrezeau... Eu am inradacinat in anul asta in pamant cu turba. Dar udati putinel, ca apa multa faciliteaza putrezirea.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Multumesc Erwin,abia astept .sper ca de data asta sa am noroc.Tu ai mai primit coletul?la noi zic ca l-au expediat

micaalsa

Quote from: penelopa on October 08, 2007, 04:32:02 PM
Micaalsa,  ti-am raspuns la "Discutii diverse".

Nu gasesc in Diverse vreun mesaj de la tine   ???

Erwin

Larisa, n-a ajuns... Am fost si ieri si nimic...
Legat de inradacinare am uitat sa mentionez ca am dat butasii prin "Radi - stim nr. 2 pentru inradacinarea butasilor ierbacei"
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Micaalsa, la "Cafetarie" gasesti   "Discutii diverse" - pag. 18,  primul mesaj.

micaalsa

Sa va arat cateva din begoniile mele de anul trecut. Macar am ramas cu pozele lor  :-[



[attachment deleted by admin]

micaalsa

Si alte 3

[attachment deleted by admin]

Erwin

Vaaaai, ce frumoase au fost!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Sunt......... adica, au fost superbe, Micaalsa!
Eu, asa begonii am vazut numai in poze (si pe ambalajul bulbilor pe care-i cumparam ca, in realitate,  faceau 2-3 amarate de floricele simple si apoi,  incet...incet.... se duceau  >:()

micaalsa

Inseamna ca un pic de noroc am si eu ... chiar daca nu mi-au rezistat niciodata peste iarna.
Anul asta am facut pauza dar la anul sigur mai iau ca prea mult imi plac.

Erwin

micaalsa nu te lasa. Si eu am renuntat o vreme dupa ce m-am mutat la Cluj, dar m-am apucat iar. Iubesc prea mult begoniile ca sa renunt de tot. Micaalsa la anul te vei intoarce in forta. Si uite... ca sa ajut la intoarcerea ta in "Clubul crescatorilor de begonii" iti trimit un butas de begonie curgatoare. Lasa adresa pe pm.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

micaalsa

Quote from: Erwin on October 10, 2007, 02:08:40 PM
micaalsa nu te lasa. Si eu am renuntat o vreme dupa ce m-am mutat la Cluj, dar m-am apucat iar. Iubesc prea mult begoniile ca sa renunt de tot. Micaalsa la anul te vei intoarce in forta. Si uite... ca sa ajut la intoarcerea ta in "Clubul crescatorilor de begonii" iti trimit un butas de begonie curgatoare. Lasa adresa pe pm.

Mersi mult de tot, sper sa am noroc sa reziste. Ti-am lasat pe PM adresa mea. Daca pot sa-ti dau la schimb orice altceva nu ezita sa-mi ceri.

Erwin


Begonii inradacinate in anul asta...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

sa stii ca in curand o sa apar si eu cu acelasi text: "begonii inradacinate in anul asta"!
butasii pe care mi i-ai trimis arata f bine, unul are deja doi boboci!  ;D

[attachment deleted by admin]

micaalsa

Erwin, nu-mi vine sa cred ... din asa ramurele mici sa faca deja flori. Cu siguranta ai tu mana buna la ele.
Sper pe luni sa-mi ajunga si ale mele ca deja intru-n panica.

Erwin

tot de anul asta... ceva puiuti pusi la inradacinat prin iunie-iulie cred

[attachment deleted by admin]
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Erwin ,butasii ii dai cu radistim,ii tratezi cu ceva,ca sa se prinda?.De unde ai obtinut tuberculii.?Am inteles ca astia din olanda sunt doar pentru un sezon,de asta dam rateuri cu ei.Cica tuberculii din America si Canada sunt mai rezistenti,dar greu de procurat pentru noi

Erwin

da, i-am dat prin radi-stim, dar sincer, nu cred ca radi-stim'ul e o chestie super mega fantastica.
Eu am cumparat begoniile din piata, de la cine am apucat...
Eu am inradacinat din fiecare cate un pui (exceptia una alba care n-are butasi) pentru ca am o camara destul de calduroasa si nah... nu sunt convins ca o sa supravietuiasca toti bulbii. Cred ca o sa pun apa din cand in cand.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

roda

Am pus si eu la inradacinat o ramurica si a facut radacini dar acum nu stiu cam cat trebuiesc udate.peste iarna ce trebuie sa fac cu ea?
Am si una cu bulb care inca are frunze. Cand trebuie sa o pun la intunerec?

Codruta

Am si eu o begonie curgatoare. Asa arata anul trecut:
http://codruta.sunphoto.ro/begonii
I-a mers destul de rau, in sensul ca a ars-o soarele. Am pus-o la soare conform instructiunilor de pe eticheta. Cine le-o fi scris nu stiu. Eu nu aveam experienta dar am realizat ca o arde soarele. Am incercat cat am putut sa o protejez dar nu i-a mers foarte bine. Toamna, destul de tarziu am crezut ca a murit dar am fost surprinsa sa vad ca au aparut frunze noi. Asa ca am dus-o in casa intr-o camera incalzita foarte putin. Am udat-o rar, pamantul fiind uscat bine la suprafata. Frunzele noi iesite au disparut in timp in schimb mai avea doua ramuri din cele vechi. In primavara au inceput sa apara frunze noi asa ca am dus-o afara. M-a bucurat cu flori multe. Nu a mai fost atat de voluminoasa (banuiesc ca in ghiveci erau mai multi bulbi dar a supravietuit doar unul) dar s-a lungit bine si a avut o multime de flori.  Acum iar nu arata prea bine, i s-au ofilit florile si multe din frunze iar cele existente sunt patate (cred ca de la soare).
Intrebarea mea este: o aduc in casa asa cum e si o tratez ca iarna trecuta sau ar trebui sa-i tai tulpinile?

penelopa

Pana te lamureste Sefu` begoniilor (Erwin) imi dau eu cu parerea: cred ca ar trebui sa-i tai tulpinile si s-o treci ... la culcare (sa se refaca pentru urmatorul sezon ).

Codruta

Mersi Penelopa. Asa ma gandeam si eu dar imi era frica sa nu o omor daca o tai. Astept sa vad ce zice si Sefu' begoniilor. Imi place cum suna.

Erwin

Daca inca are flori o mai poti lasa pana in noiembrie. Eu inca nu le-am pus la odihna. Mai astept putin.La inceputul lui noiembrie o sa le pun la odihna. Nu le mai ud cu ingrasaminte, le pregatesc de repaus... dar asa nu le-as pune inca la repaus. Am una roz, pe care care au afectat-o tare caldurile din iulie si n-a mai inflorit si acum e plina de flori si de boboci. Are 5 tije de flori ( 1 floare dubla si 2 simple, sau 2 duble si 1 simpla) si 7 tije cu boboci gata sa se deschida...

Codruta, nu o omori daca o tai, dar nu o taia de tot; eventual o tai la jumate si o lasi incet incet sa se usuce tulpinile.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Multumesc Erwin. Ma gandesc sa o aduc in casa ca sa nu-i fie prea frig si sa-ti urmez sfatul, adica sa o tai la jumatate. Asa cum am zis arata destul de rau iar flori mai are 2-3 micute. Boboci nu mai are. Dar majoritatea frunzelor sunt ingabenite sau uscate de tot.