Alfred Sisley

Started by anasstasia, June 19, 2011, 09:35:32 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Un  shrub minunat, care este plin de flori, desi a fost plantat in aceasta primavara. Plin, plin de bobocei, are isi schimba nuanta pe masura ce floarea se trece. Inainte de a se scutura petalele se pateaza, insa aspectul este in continuare unul placut. Nu am simtit sa aiba si parfum. De la mine primeste un 10, nu ma asteptam la o inflorire atit de abundenta.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Alfred_Sisley

einsteinitza

Hai mai Anastassia, tu o pasionata, ce naiba e un shrub?
Asta e cam ca pe la altii, frantuziti, care nu mai au urcatori ci grimpanti =)) =)) =)Asa e mai nou de bon ton! =)) =))
Da-o incolo ca tu nu te-ai englezit. +hypno +hypno
Dar e frumos, de unde l-ai luat?
incepi sa ai o colectie de invidiat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Hai mai Es, ca asa scrie pe HMF. Si  cum nu am stiut sa traduc corect, am zis ca mai bine scriu asa. Cine stie, cunoaste, nu? ;D ;D ;D

Alfred Sisley, Harry Wheatcroft si Henri Matisse  i-am cumparat de la Starkl.

einsteinitza

E un fel de trandafir de parc. Pe HMF scrie asa ca ei vorbesc limba aia, dar tu....
Ai noroc ca e frumos foc.
Si ai avut noroc cu Starkl inseamna...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Da, trei am luat si toti trei au supravietuit. Desi doi au ajuns in stare foarte proasta.

Schnuppe

Sant teahibrizi 100% . Dar e mai modern sa-i numesti shrub . Cine vrea sa para mai altfel nu mai spune ca are teahibrizi ca tot poporul , nuuuu , lui ii plac shrubii  .  :) Nu e vorba despre tine Anasstasia , e o chestiune globala .

Mihai

Adica ,mai pe romaneste un shrub-lover?
Corect?

anasstasia

Serios? Shrub inseamna teahibrid? Eu am incercat sa descifrez ce inseamna acest cuvint, insa am gasit doar descrieri in limba engleza. Iar pe HMF unii apar teahribrizi, unii apar shrub, de aceea am crezut ca sint lucruri diferite.

Schnuppe

Nu Anasstasia , shrub inseamna ... shrub , arbustiv , boschetar , cum vrei tu sa-i spui .

Vezi ca HMF este o baza de date importanta dar daca este supervizata de americanshi atunci o mai da in balarii . Am vazut ca trandafirul acesta este dat ca shrub acolo . Pentru ca asa au dorit muschiuletii alora de pe HMF . Pentru ca cei care l-au creat , adica Delbard din Franta , cum intri pe dreapta , casa alba cu ferestre cu ancadrament  :D , asa , l-au incadrat in categoria " Rosiers à Grandes Fleurs " . Crede-ma pe cuvant , am dat chiar un copy-paste de pe siteul lor .

Asadar , avem o categoria full de teahibrizi pe siteul Delbard unde se afla si Alfred S . dar pe HMF il gasim ca shrub . Pe cine sa credem ? Pe mine , bineanteles !  :D

In curand parca vad ca renuntam la clase si-i bagam pe toti la shrubi , oricum orice trandafir este un shrub , ca doar nu o fi o iarba . O sa avem doar big shrubi , small shrubi si multi middle shrubi , ca si colourful shrubi , perfumed shrubi etc.

anasstasia

Pai normal ca pe tine te credem!  :yrk

einsteinitza

Da, nici nu incape discutie pe cine sa credem. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

si eu il am si mai am unul de la Delbard, Rose des cisterciens si recunosc ca nu m-am uitat pe site la Delbard sa vad ei ce zic despre ei  ;D  Adevarul e ca mi-a scapat  +ham  Si asa ca m-am tepuit singura cu inca doi TH  ;D ;D  si cand ma gandeam ce 2 "shrubi"  frumosi o sa am  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


anasstasia

O minunatie de trandafir:


anasstasia

Si el isi schimba culoarea. La inceput cind infloreste culorile sint mai potolite, iar intr-o zi - doua culorile se aprind, se intensifica:

anasstasia

Sint foarte incintata de el. A fost cel mai florifer de la mine din gradina. A fost plantat in luna mai 2011, iar la mijlocul lunii iunie era plin de flori:

einsteinitza

Frumos, vad ca ai timp sa scoti pozele la lumina! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Iti urmez sfatul si postez pozele direct din calculator. Din pacate nu pot posta decit cite o poza datorita dimensiunii acestora, de aceea postez mesaje succesive.

einsteinitza

Poti posta mai multe, dupa ce pui in patratel primul link nu postezi ci apesi pe more attachments.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Am incercat asa, insa primesc mesaj ca pot posta maxim 300 KB  >:(

dancoman

Quote from: anasstasia on December 29, 2011, 10:49:33 AM
Am incercat asa, insa primesc mesaj ca pot posta maxim 300 KB  >:(
incearca sa dai un ,,resize,,pozelor inainte sa le postezi,caci apar cam mari si nici nu te lasa cu atare ,,capacitate,,...eu le postez la 640x480  si se vad destul de ok

anasstasia