Golden celebration

Started by anasstasia, June 19, 2011, 09:56:36 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Am prins doar 2 flori care s-au trecut destul de repede. Trandafir tinar, plantat in primavara acestui an. Parfum placut, iar floarea isi schimba forma pe masura ce se trece (devine din ce in ce mai plata). De asemenea florile pe masura ce se trec sint patate de catre ploi. Sint multumita de el.
Cumparat de la sirb.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Golden_celebration

einsteinitza

Supoerb, imi place mult floarea aia batuta si ciufulita
Foarte deschis, ma asteptam sa fie putin mai inchis................
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ai dreptate, este mai inchis.
Cam asta este culoarea daca nu este decolorat de la soare.

einsteinitza

Ia uite prichindelul, e plin de flori, la fiecare ramurica :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Chiar ca e plin de flori. Superb!

adrianam

Si la mine in gradina:
http://adrianam.sunphoto.ro/Golden_Celebration

Ce m-a nemultumit la el era ca statea mereu cu floarea plecata. Poate este din cauza ca nu avea suficienta apa, nu stiu, voi vedea la vara.
Culoarea este mai deschisa decat ce am vazut pe HMF probabil pentru ca este in plin soare.

einsteinitza

Nu-l judeca inca, e mic, lasa-l inca doi ani si apoi vei vedea ce sa faci. Intre timp urmareste cu atentie cum se dezvolta, de unde lastareste, invata-i structura. Si fara foarfeca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Da, nu intru in ei cu foarfeca prea mult ca nu am timp!  :D
Iar la cat sunt de mici nici nu am inima sa ii tai!

Grija mea deocamdata sunt buruienile si rugii de mure dar vad ca acolo unde s-au marit plantele puterea buruienilor a scazut oarecum.

einsteinitza

Ai niste albume unde nu ai poze, nu ii mai ai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Ba da, dar nu au facut flori inca, sunt in primul an la mine, sau nu am apucat sa incarc pozele. Abia aseara m-am apucat sa le incarc pe sunphoto.
Voi continua zilele acestea!


einsteinitza

In a doua poza imi place foarte mult, are aerul ala de englezesc fin..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

imi place mult si desi a fost in primul an a facut multe flori ,un pic lasate jos da il iert ca e mic  :)


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Minunat! Ce mi se pare deosebit la trandafirii lui Austin este faptul ca virgula chiar si aceia in culori tari, cum ar fi galbenul, nu sunt tipatori, culoarea are o...blandete, ceva, nici nu stiu cum sa-i spun, care nu deranjeaza la ochi
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM



Si mie imi place floarea foarte mult. Poate este si deformatie "profesionala" ca acum am constatat ca 80% din butasii prinsi anul trecut sunt galbeni sau portocalii  ;D

ES il ai in gradina? Sunt curios cum arata o tufa mai batrana. Din ce am vazut pe net, Graham Thomas arata mai bine ca tufa. GC arata mai dezlanat si cu mai putine flori.

De mirosit am inteles ca miroase mult mai puternic decat GH.

einsteinitza

Il am ,dar mic. La mine GT e cel mai batran, cred ca deja are 10 ani.
Dar tu stii bine ca si la mine taierile au evoluat. Imi vine sa mor ca am bagat foarfeca in ei la inceputuri. Sunt convinsa ca daca ii lasi fac alt tip de etajare, mai solida.

Pe de alta parte, aerul asta putin plecat, al ramurilor, chiar si al florilor, este exact ce imi place si la trandafirii vechi,. Tufele noi de floribunda, majoritatea, au tije groase, flori mari pe bat, care sunt un spectacol in sine, arata ca pictate, dar le lipseste ceva, clasa, stilul.

GT are o tufa frumoasa, dar la valul doi arunca cateva ramuri din alea mai lungi, care trebuie controlate la taiere.
Pe de alta parte, la mine prinde o taiere dupa valul intai, forte putin, dar totusi scurtez foarte putin ramurile, sa intre in forma. Un fel de taiere de vara. Asa GT are o forma echilibrata si compacta. Are acelasi tip de a-si tine florile si de desime ca si Schneewitchen.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Poza de zilele trecute:


Inca este destul de mic, nu s-a dezvoltat prea mult.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


flordel

Alte flori:


BoboROM


Sper ca pe astea le-ai mirosit  ;D

flordel