Pages: 1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Firmele starkl si sieberz aduc plante infestate an tara  (Read 9292 times)
sandaveturia
Roza

« Reply #25 on: September 27, 2011, 07:49:11 AM »

Nimeni nu mai zice nimic de bulbii din Olanda, cred ca au luat drumul inapoi spre casa, cert este ca mie cei de la Bakker nu mi-au mai dat nici un semn. Cred ca bulbii mei au fiert in tiruri, in pungi de plastic, saracii...
Am facut comanda la Anthesis pentru bulbi de crini si bujor galben si astept saptamana asta pachetul.
Toata tarasenia asta imi lasa un gust amar...

einsteinitza
Roza

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #26 on: September 27, 2011, 03:54:49 PM »

De ce nu le scrii un mail sa ii intrebi?

sandaveturia
Roza

« Reply #27 on: September 27, 2011, 04:58:34 PM »

Nu ii mai vreau. De ce sa-i bazai? Nu-i interesul lor sa ma caute?
Stiu ca zilele trecute am zis altceva, dar acum chiar ma-m hotarat sa nu-i mai iau de la ei. Am comandat deja la Anthesis.

einsteinitza
Roza

« Reply #28 on: September 27, 2011, 05:40:24 PM »

Credeam ca ai dat banii in avans, dar probabil ii plateai la ramburs, nu imi aduc aminte cum e la astia.

paraschivvvv
Roza

« Reply #29 on: September 27, 2011, 09:10:52 PM »

Sanda coletul va veni sigur ( e interesul lor)eu l-am primit de la Bakker saptamana trecuta si la prima vedere bulbii nu au nimic;sa vad cum se mai comporta pana la plantare dupa 15 oct.
anasstasia
Roza

Dracea, Teleorman

« Reply #30 on: September 27, 2011, 10:02:52 PM »

Eu am cumparat de la Starkl doar 3 trandafiri: Alfred Sisley, Harry Wheatcroft si Henri Matisse. Indiferent de prezentarea de pe site (care lasa de dorit), ce am vrut aia am primit. Toti trandafirii s-au dezvoltat foarte bine, iar eu am fost multumita.

einsteinitza
Roza

« Reply #31 on: September 28, 2011, 06:10:48 AM »

Eu am luat mai demult o hortensie, era aproape moarta, cu tijele cat oata de subtiri, a si murit, iar sotul mi-a comandat doi trandafiri, au fost ce scrie, dar calitatea lasa de dorit. Marime mica, doua tije, radacini cam scurte.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #32 on: October 20, 2011, 07:08:23 PM »

Eu de la Sieberz nu mai iau nik veci !!! De 4 ori am comandat cite o planta(in comenzi comune) si de fiecare data a fost altceva(culoare!! )

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #33 on: October 20, 2011, 07:18:40 PM »

Ce bine ca n-am luam vreodata, multumesc ca ne-ai spus Gabi!
Ma oftic la culme daca primesc altceva...

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #34 on: October 20, 2011, 07:32:36 PM »

Concret : muscata albastra a fost mov-liliachie,muscata galbena - alba(pal galbui - unt proaspat, in mijloc), dolosperma rosie - mov intens si crizantema rosie ca focul,galben - maronie.

einsteinitza
Roza

« Reply #35 on: October 20, 2011, 08:15:02 PM »

Mi-a ramas in minte vorba lui Ati, Mc Donaldul plantelor! Buna vorba

sandaveturia
Roza

« Reply #36 on: October 21, 2011, 08:09:35 AM »

Mda, m-am trezit la usa cu avizul de la Bakker... A trecut mai mult de o luna de cand trebuia sa vina... intre timp am comandat de la Anthesis , sunt deja bulbii in pamant. Si asa si-au mai pierdut un client... Imi pare rau de ei ca nu m-au sunat inainte sa le spun sa nu se mai oboseasca. Probabil au multi clienti cu coletele retur. Daca nu ar fi fost conjunctura defavorabila, nu ar fi avut pachete retur.

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #37 on: November 04, 2011, 09:30:18 PM »

Asa da
Am sa va arat si ceva interesant ce mi au trimis si mie cei de la Starkl an primavara .
Si dupa mine asta era o firma destul de serioasa uitativa pe poza ce scrie si ce a iesit din ea

Deci cam atat  :'(

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/
sandaveturia
Roza

« Reply #38 on: November 06, 2011, 07:11:10 PM »

Poate se dubleaza dupa ce se maturizeaza, adica la anul. Da-i si tu sanse ca e tanara... zic si eu...

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #39 on: November 07, 2011, 12:54:56 PM »

sandaveturia sigur ca am eu rabdare si cine spune ca nu minte  dans Smiley
Faza asta chiar de aceea am pus aici ca si eu am gresit la cineva si era sa ma bage an pamant dupa livrare.
Deci si firmele mari mai gresesc dar din astea sigur nu vor fi duble ca si eu am pus la anmultit duble si este drept ca nu prea a vrut sa faca an primul an floare dar macar sa aratat si cineva a desfacut si sa vazut ca era dubla  dar cine stie sa ai tu dreptate si vin eu cu o sticla de vin bun hug

tel.0744253574

sandaveturia
Roza

« Reply #40 on: November 08, 2011, 08:06:26 AM »

Daca am dreptate, un  pahar de vin alb!  good

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #41 on: November 08, 2011, 10:36:58 AM »

Ati, s-o bati sa se faca batuta! tongue
Ca daca a ta nu e ce scrie pe ea, poate nici ce-am luat eu n-o fi (trandafiri si alte cele)!

ati
Roza

Satu Mare

« Reply #42 on: November 10, 2011, 06:24:40 PM »

flordel
Ce sa zic nici nu stiu ca tot ce sa primit de la ei sa cam dus mai mult de jumate din comanda si restul abia traiesc
Vom vedea mai mult an primavara sa speram ca macar astea ce au supravietuit pana acum vor trai an primavara .
Cu trandafiri eu mi am tras teapa cu cel de albastru .

tel.0744253574

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #43 on: November 12, 2011, 07:28:34 AM »

rusine lor !!! Ce pretentii sa mai am de la "Yurta" Sacele.....Huh?!!!!!!!

sandaveturia
Roza

« Reply #44 on: November 12, 2011, 09:58:14 PM »

Mie de la Yurta , 2 coacaze, unul negru, unul rosu, vad ca-mi traiesc din primavara... depinde si cat il uzi dupa plantare... si mai ales de cand sta in magazin...aici e chestie de noroc! nu cred ca mai conteaza mana gradinarului.

Rux
Roza

« Reply #45 on: November 15, 2011, 08:16:09 AM »

In spiritul corectitudinii si al realitatii imediate ,imi fac  prezenta spovedanie :
    Anul acesta ,la final de sezon  (primavara ) am facut o comada la Starkl :  Trandafiriii "Emilia Maria "    "Julia Child    si Hortensia Vanille -Fraise (multumesc Es de informatie ,habar nu aveam de ea)
    Am considerat ca incercarea moarte n-are si daca vreau sa  le am in gradina trebuie sa risc. Am riscat . Am primit tot ce am comandat ,nu aratau nici prea prea nici foarte foarte astfel incit am lasat lucrurile asa.
     Am plantat ce era de plantat si am stat cu ochii pe ele .Cind a inflorit "Emilia Maria" am observat ca nu prea seamana cu ceea ce arata ei in catalog. Din nou nu am facut nimic . M-am resemnat . Asta e ,mi-am zis .
     In luna august ,de ziua mea ,ai mei au vrut sa-mi faca o surpriza si sa -mi comande plante de la o alta firma ,al carui catalog il primisem gratis acasa . Noroc ca  baiatul meu ,prudent ,m-a atentionat si mi-a zis  ce  cadou vor  sa -mi faca .
     Atunci am  schimbat firma  si cum Starkl avea deja catalogul on line ,am procedat in felul urmator : am facut o alta comanda (noua ) dar am subliniat si nemultumirea mea fata de prima comanda : Emilia Maria din gradina mea nu prea pare ce-i pe site -ul lor iar Julia Chiuld  creste asa de incet ,incit cred ca peste vreo doi ani sa o vad si eu facind ceva trandafiri .
    Spre surprinderea mea am fost contactata ,mi-au cerut poze cu cei doi impricinati . Am trimis pozele  iar ulterior am primit un email prin  care  cu scuzele de rigoare m-i s-a promis ca  aferent noi comenzi voi primi si pe cei doi , comandati initial ,ca bonus.
     Comanda a doua a fost mai consistenta (de asa este cind este cadou ,nu  Cheesy)
     In urma cu doua saptamani am primit plantele ,care aratau  EXCEPTIONAL ,viguroase ,radacini puternice ,etc. (daca vor fi rateuri ,ceea ce nu cred,m-i se va datora in exclusivitate )
     Am primit si bonusurile promise pe site dar si bonus promis : cei doi trandafiri comandati initial . TOTI ARATAU EXCELENT . Credeti-ma pe cuvint .
    Singura problema era ca primisem un trandafir in plus dar comandasem  Maurice Utrillio"Am trimis un email de multumire pentru cum arata plante trimise si ,discret aminteam si de aspectul povestit .
    Am fost contactata telefonic de o doamna care personal a vrut sa se convinga de realitatea celor scrise de mine ,si la final mi-a spus ca-mi va trimite si acest trandafir ,chiar daca eu primisem  3 in loc de 2 comandati din "Bordure Apricot "
    Ei bine ,ieri am primit instiintarea ca  voi primi coletul  cu gratuitatea din urma.
   Asa ca ,in toata aceasta situatie de dezamagire din ceea ce am citit pe aici ,iata se poate si altfel .
    Si ma bucur .
    De abia astept sa ma falesc la voi cu  acesti trandafiri ! (sic)pentru ca de abia astept sa-i vad infloriti .
   Si ,personal ,voi merge pe mana lor si de acum incolo . M-am convins ca se poate si altfel .
    Spovedania fiind incheiata va doresc succes la gradinarit  si comandat si cumparat !

einsteinitza
Roza

« Reply #46 on: November 15, 2011, 08:51:25 AM »

Ei, deci macar sunt receptivi.
Pana la urma se dovedeste a in loc sa ne plangem trebuie sa facem fiecare cate ceva, si se mai schimba lucrurile.
Ma bucur ca ai avut succes, si astept pozele din vara.

Carina
Roza

Brasov

« Reply #47 on: November 15, 2011, 10:28:40 AM »

Daca stiam ca inlocuiesc plantele faceam si eu niste poze cand am primit coletul, acum in toamna mi-au trimis un viburnum watanabe complet uscat si de nervi nu l-am mai pozat, l-am trimis direct la tomberon  Sad Nu m-am gandit ca o sa-l inlocuiasca, iar cum celelalte plante aratau destul de bine nu m-am mai gandit sa le fac reclamatie. Asta e, pe viitor o sa stiu
La mine Julia Child luata in primavara a inflorit foarte frumos, nu s-a omorat cu crescutul dar flori a facut  Smiley

Rux
Roza

« Reply #48 on: November 15, 2011, 10:56:30 AM »

Carina ,eu practic NU am facut reclamatie .
Doar mi-am spus oful ,frumos si fara resentimente . Modul in care l-am transmis si probabil si modul in care a fost receptata ea, a dus la finalul fericit . Ce pot sa-ti spun este ca eu sint multumita de aceasta comanda . Astept si rezultatul . Evident !
sandaveturia
Roza

« Reply #49 on: November 15, 2011, 11:57:54 AM »

Si eu am avut acum 1 an 3 canne portocalii , care au ramas anemice toata vara, dar au inflorit ceva-ceva si s-a uscat rizomul peste iarna.
N-au avut viata lunga si nu am mai repetat experienta.
Ce nu mi se pare normal este ca pentru Europa de Est(sau o parte numai din est) produsele au alta calitate. Suna a bataie de joc , pe bani multi, prin generalizarea dictonului " las' ca merge si asa" , la care de cele mai multe ori noi ne conformam sau, rar, dar am inceput sa invatam, replicam si abia atunci obtinem calitate la ce comandam. Pe nervii nostri, timpul nostru liber, uneori la insistente repetate... alteori ramanem mai departe nebagati in seama.
Ati auzit melodia  noua de la Bere Gratis  "Ce daca ma doare?'. Titlul ei se potriveste perfect aici.
Ma bucur pentru voi care ati depasit bariera si nu ati acceptat sa inghititi orice vi se da. De aici trebuie sa invatam toti ! Respect

Pages: 1 [2] 3   Go Up
  Print  

Jump to: