Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Dancoman, trandafirul tau de care ma intrebai e asta?
http://dancoman.sunphoto.ro/Trandafiri_2011/38464785


Florile tin mult, chiar foarte mult, are doua valuri principale si unul secundar intre, mai mult risipite florile ici colo. Voiam sa spun ca nu e rozul ala bebe, roz curat, e putin mai somoniu, mai, nu stiu exact.Dar numai foarte putin. Nu are insa rozul de la Bonica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Pun si una cu floarea
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

am sa pun si eu o poza din ,,neidentificatul ,,meu,pentru detalii....imi pare rau ca nu ai numarat numarul de petale,al meu are19-25,parfum slab(1 din 5-cu indulgenta!!):),frunze medii,semilucioase,foarte rezistent la frig,la mine si acum are boboci si ,,se straduie,, sa ....explodeze(!):),foarte rezistent deasemenea la boli,practic nu am vazut la el,de mare efect in gradina...il recomand tuturor!!:)

dancoman

..si o poza,,in grup,, pentru...frunze!!:)

einsteinitza

Dupa cum vad eu, floarea la al tau sta mai lejer in buchet. In pozele mele eu nu am strans bucetul pentru poza asa sta el, are atatea flori incat stau inghesuite in buchet, dar asta-i farmecul. Petalele la al tau, desi tot cu taietura pe mijloc, ca si cum le lipseste o bucata, mi se par putin mai rotunjite.
La Carmen florile nu se deschid complet, adica sa ramana plate, ci raman putin cupate, si cu petalele sifonate, gofrate. Si diferenta cea mai mare, ca astea sunt subiective, cum il percep eu, este ca al tau are ochi alb, iar Carmen nu are ochi deloc.
Dupa cum gandesc eu nu e, dar mai pun eu niste poze cu Carmen.
Frunze mici lucioase. foarte foarte rezistent.
Desi e un acoperitor, are acelasi tip de ramuri cu Rusticana, groase, lungi, se arcuiesc sub greutatea florilor.
Daca il vezi n-ai cum sa-l incurci, nu are floarea roz simpatica a lui Bonica, dar care nu-ti spune nimic in sine, e tot sifonat, nu am alt trandafir asa, efectiv ca o crinolina arata buchetele. Asa tip de flori nu vezi la altii.
Uita-te la terminatia petalelor in poza de pe Amicii rozelor, se termina cumva parca mai drept, nu ti se pare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

De unde l-ai cumparat?
Dane, oare n-o fi Bonica? Tu il stii mai bine, are la petale in mijloc, pe marginea petalei, un mot? Adica, petala e ca o inima pe margine, cu adancitura, si acolo are o bucatica, ca un mic mot?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

..floribundele astea cu flori mici si roz este foarte greu sa le deosebesti..pana nu le ai unul langa altul,eu am la FAVORITE pe HMF o gramada asemanatoare(scuze ptr. reclama,trebuie sa trec pe la casierie???):)...mai studiez si iti spun...cert este (repet si aici) ca ar fi frumos sa facem o prezentare a ,,romanestilor,,...indiferent de producator.

dancoman

Quote from: dancoman on December 02, 2011, 12:11:04 PM
..floribundele astea cu flori mici si roz este foarte greu sa le deosebesti..pana nu le ai unul langa altul,eu am la FAVORITE pe HMF o gramada asemanatoare(scuze ptr. reclama,trebuie sa trec pe la casierie???):)...mai studiez si iti spun...cert este (repet si aici) ca ar fi frumos sa facem o prezentare a ,,romanestilor,,...indiferent de producator.
....daaa,dupa ce vad la postarile cu Bonica'82 de pe-aici,sigur nu este al meu...il am de vre-o 7-8 ani dar nu a crescut cu toate straduintele mele mai mult de 1,2m,iar frunzele au un verde mediu,parca si la petale... au mai putine la al meu,iar culoarea roz mediu ramane mult timp asa,abea cand incep sa se ,,treaca,, se decoloreaza.

einsteinitza

Dane, al meu are 1m.
Si are cred 7 ani.
Cat despre flori, asa se intampla, doar inainte de a se trece se decoloreaza.
Deci, ar trebui sa vezi daca ai in vreo poza de-a ta motul ala la petala, ala nu prea l-am vazzut la multi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Acuma uitandu-ma mai bine as zice ca intr-adevar nu prea seamana, am scapat din vedere gruparea florilor in buchete  :( Eu am un trandafir asemanator, pe care ma chinui de mult timp sa-l identific si cand l-am vazut pe Carmen la Es pe blog mi s-a parut ca-i el. Am fost asa de fericita  ::) Si pe urma am vazut ca are si Dan unul asemanator si i-am sugerat ca poate fi Carmen, dar e clar ca trebuie sa-mi pun ochelari, marginea petalelor si gruparea in buchete difera destul de mult. Daca la Es sunt ondulate ca o crinolina, la mine par de-a dreptul franjurate. Necunoscutul meu arata asa:

Deci Dane imi pare rau ca te-am pus pe o pista gresita, da' nu-i nimic, mai cautam ca sa nu ne plictisim, pana la urma sare el de undeva  :) Spune-mi te rog cum folosesti tu HMF pentru identificat trandafiri, adica ce e cu Favorite ala. Eu pana acum l-am folosit doar pentru a vedea trandafiri ale caror nume le stiam deja, nu pentru a gasi numele unui trandafir necunoscut

einsteinitza

Asta parca-i ruda cu Fimbriata! E foarte dragut asa franjurat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Carina, al tau parca seamana cu Sommerwind. ::)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...daca aveam ,,bani,, sa contribui cu ,,donatii,, (e drept,modice)ii gaseam destul de usor...am sa ii explic Carinei...daca supar,am sa o rog pe Relativity(sper sa inteleaga gluma!):)sa stearga postarea asta!..cand dai pe HMF,apare undeva in cadran mic,,advanced serch,,..si noi ,,muritorii de rand,,nu avem voie decat un ,,indiciu,, al rozei cautate sa bifam...de exemplu bifam la Bloom,apoi Small...sau Class,Floribunda,sau...Poliantha??....si apoi trebuiesc ochii protejati cu ochelari...si te tii....cauti toata noaptea la roze!!!:)))

dancoman


dancoman

...am si eu o intrebare....ce ma tot ,,faceti,ba ghiocel,ba narcisa...caci eu ...mi-s rusinos!!(cand ajung si eu ,,trandafir,,!!??:)))

marirogo

Quote from: dancoman on December 02, 2011, 01:50:14 PM
...am si eu o intrebare....ce ma tot ,,faceti,ba ghiocel,ba narcisa...caci eu ...mi-s rusinos!!(cand ajung si eu ,,trandafir,,!!??:)))


Ha-ha-ha  =))  =)) =))mai ai de postat putin pana ajungi rosa, nu trandafir ! ;D

einsteinitza

Uite ca acum imi dau seama, ca ai zis tu, la toate sunt numele populare si doar la trandafir e rosa. trebuie vorbit cu conducerea ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Mai pe seara intru pe HMF ca ma sacaie necunoscutul asta, sa vedem ce apare cu asa caracteristici, trebuie sa gasim.Noroc ca azi am zi libera, sunt la lenevit =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: marirogo on December 02, 2011, 01:53:58 PM
Quote from: dancoman on December 02, 2011, 01:50:14 PM
...am si eu o intrebare....ce ma tot ,,faceti,ba ghiocel,ba narcisa...caci eu ...mi-s rusinos!!(cand ajung si eu ,,trandafir,,!!??:)))


Ha-ha-ha  =))  =)) =))mai ai de postat putin pana ajungi rosa, nu trandafir ! ;D
;D...apai...am voie ...sa postez....orice????....daca ,,bag,, mai deochiate,, nu sunt saltat in grad...mai peste rand??? :-\...eu cred ca voi avea ratting!!! +dns.....si nu ,,voi,, roza(ca's baietel) ci voi ...trandafir!!!:)

einsteinitza

 :D :D :D

Te mai intreb odata, de unde ai trandafirul asta enervant care ma sacaie pe mine? ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

S-ar putea sa fie al doilea, e a lui Kordes.

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 02, 2011, 02:08:27 PM
:D :D :D

Te mai intreb odata, de unde ai trandafirul asta enervant care ma sacaie pe mine? ;D
..cu mine vorbesti sau cu Carina???...eu habar n-am de unde il am...caci pe unde merg si vad o frunzulita la vanzare de TRANDAFIR(caci trebuie sa va obisnuiesc cu denumirea aceasta-nu de alta,dar altfel -canva-are sa apara si la mie la avatar,,roza,,....pai spune si tu....cum ii sta unui baiat??...auzi tu...roza!!!...deja sunt ,,krasnai,,de rusine!!!!)o cumpar!!...oricum lasa-ma sa merg pe-afara sa vad daca n-am ,,multiplu,, sa-ti trimit!!!:)

dancoman

...nu este nici unul din cei doi ,,trimisi,, de Es..din pacate!!....hai ca in noaptea asta ma inarmez cu o tona de cafea si caut!!:))