Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Auzi Dane, nu-i The Fairy? Tare seamana la floare.

Carina

Flordel, mii de multumiri  +hug Nu stiu cum ai facut de l-ai gasit asa de repede, cred ca ai o bagheta magica ceva. Eu m-am chinuit vreo 2 ani sa-l identific si n-am reusit.
Raman datoare  :)

einsteinitza

Da, cred ca ai dreptate, felicitari!  +rsp +apl +apl
El trebuie sa fie, are si sistemul ala de flori, raspandite pe buchet lung, da, perfect!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Are cineva trandafirul Nostalgica?
Ia sa te vad aici Flordel.
Am un trandafir care-mi place mult, si din cate stiu eu e Nostalgica, insa culoarea de pe Amicii roselor e putin altfel. Stiu, sunt poze facute in soare, slabe calitativ, dar parca nici la petale nu seamana, in rest totul corespunde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anna

acest trandafir este de dulceata(asa mi s-a spus) infloreste o singura data pe an...are un miros deosebit de parfumat....stiu doar de un singur trandafir de acest gen care se numeste Rose de Resht  dar nu cred ca e el....il trec aici la rubrica trandafirii neidentificati poate cineva il recunoaste.   :)

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 02, 2011, 03:53:34 PM
Asta Dan poate spune sigur.
La Carina bate un vant de vara...spre mine...se pierde in ...neant(al meu nu este atat de franjurat)...multumesc,le-am vazut si pe cele-trei....dar inca nu am ...ochit(si mai am ...o gramada,dar sa-l aflu intai pe primul ca ...ne zapacim!!!):))....si scuze de...lipsa la apel....dar astazi ....mimez ca fac mancare!!!:)

flordel

Era vorba de The Fairy pentru tine, Dan.
Si la ultimele 2 nu stiu, cred ca Anna are dreptate si nu-i Rose de Resht, iar la Nostalgia seamana dar parca n-ar fi el.

einsteinitza

Nu, Rde R nu e sigur, e mult mai inchis la culoare, insa probabil tot un damask, habar n-am nu se vede nimic in afara de floare, tija, spini, frunzis, forma tufei...

La Nostalgie ala ultimele poze au culoarea mai aproape de cea reala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

nu este The Fairy,pe acesta l-am vazut pe viu si are buchetele de flori mai..indesate,si parca si mai multe petale..mai pun doua foto(habar n-am daca am voie!!!):)

dancoman


flordel


einsteinitza

Nuu!
Am zis nu pentru ca ala e mare si are buchetele grupate, nu florile separat
http://la-gradina.blogspot.com/2011/06/apple-blossom.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Mai am unul, cumparat ca Twist.
E o floribunda mica extrem de rezistenta, flori medii parfum slab, de o rezistenta remarcabila. Florile sunt ciclam tare cu dosul argintiu. Inaltime 45-60cm.
Se dezvolta ceva mai mult in latime, poate fi si acoperitor.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

mi-ai luat...vorba din gura,gand la gand cu bucurie!!!..identic este cu un neidentificat al meu,cumparat ca Twist...tot am ,,suflat,, in el sa creasca mai inalt,dar abea am ajuns pe la 1 metru...stai sa pregatesc si eu una-doua poze...(sa mai cumperi din tara rose!!!) ???

dancoman

uite un boboc

dancoman

si o floare

einsteinitza

Norocul lui ca-mi place mult, ca ma enerveaza enorm ca nu-i stiu numele, ca am cinci. :P

Da, asta e, Ciumbrud, nu?

PS. Ai reusit sa intri acolo?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

si una cu floarea deschisa(caci le poti sterge mai tarziu)

einsteinitza

Cum sa le sterg? ??? Sunt foarte frumoase, eu nu sterg pozele nimanui ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

am reusit,dar nu am putut foarte mult sa stau...uite aici ceva ce seamana(dar nu sunt sigur):http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.24641.2&tab=1....am vazut poze mutate,habar n-am pe unde sa le mai gasesc...sau chiar ...sterse???? :-\

flordel

Mai eu ziceam de Apple Blossom al lui Noack nu Burbank...Dar probabil n-o fi nici asta. Es, tu il ai pe al lui Burbank.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Relativity(!!):)...desii sunt cam chiaun dupa seara trecuta cand am ,,morfolit,, 518 pagini(!!!!!!!) pe HMF cu tot ce exista roze de culoare(orice) roz imi fac un pic de timp sa-ti pun o poza cu un trandafir...(cel mai ..apropiat de ceva comun....) vreau sa te intreb :-pe al tau de cat timp il ai(ii ai -pe cei 5)????....caci la al meu deja am observat ,,unele transformarii,, asta vara care ,,il apropie,, de cel din urmatorul link:http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.2314&tab=36....am sa-ti mai trimit si o poza cu ,,transformers,,:)