Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pai cauta pe site-ul blgarului cu ce seamna, ca dupa o poza mica si neclara nu poti determina un trandafir. Daca stii de unde e ai mai mari sanse, decat o ghiceala fara nici un fel de date.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Carina

Va pare cunoscut? Eu sigur l-am mai vazut pe undeva dar am un lapsus acum  +ham si nu-mi aduc aminte nici unde l-am vazut, nici cum il cheama.
L-am cumparat ca Levander Lassie dar n-a iesit ce trebuia, desi a fost luat de la un furnizor serios, se pare ca si la casele mari se mai incurca borcanele.
Florile se deschid galbui dupa care se inrosesc

flordel

Seamana cu Mutabilis-ul meu! ;D

Pufa


Carina

Aoleu, sa stii ca seamana  :-\
Nu ca nu mi-ar placea Mutabilis, chiam m-am gandit la un moment dat sa-l iau, dar e dat de zona 7 si m-am saturat de cocolosit trandafiri. Ce fac cu el la iarna?

flordel

Il trimiti la Bucuresti la vreun  doritor! :D
Dar nu sunt sigura ca el este, trebuie sa mai urmaresti peste vara, vezi ca la mine florile sunt destul de mari, la tine parca par mai mici.

Carina

Am cautat pe site-ul furnizorului sa vad daca-l are de vanzare, si cand am dat search dupa Mutabilis a aparut si Mutabilis si inca un trandafir, Plaisanterie, care cica seamana cu Mutabilis dar are flori mai mici. Sper sa fie asta, ca e de zona 6  ;D 

geodezia

zi-ne si noua furnizorul sa rasfoim albumul

adrianam

Este parfumat si destul de florifer, cumparat ca Rixi de la Molnar.
Este cumva Madam Isaac Pereire?



Si poze de detaliu:
http://adrianam.sunphoto.ro/Rixi

einsteinitza

Ma omorati cu zile! Frunze, ghimpi, boboc!!!!!!!!!!!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Ma uit acasa sa vad daca am poze cu bobocii, cu ghimpii sigur nu am, iar frunzele se vad destul de bine in pozele cu floarea.
Week-endul acesta sper sa ajung sa mai fac si alte poze de detaliu.

adrianam

Am revenit cu poze de detaliu la Rixi:

,   


Floarea este destul de puternic parfumata - parfum de trandafir vechi. Este cumva Madam Isaac Pereire?

Opal


einsteinitza

Nu cred ca e Madama desi seamna foarte mult.Am sa ma uit la mine la ghimpi sa comparam. Seamana mult la frunze si la forma florii insa nu e chiar asa, asta parca are si nnumar mai mic de petale, si desface cam mult mijlocul..

Care gallica?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Pun si eu un trandafir cumparat ca si Graham Thomas.Are miros de TH, aduce a frezii.
Pozele sunt facute la blitz
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

flordel

Nu cred ca-si poate cineva da seama ce este din poza aceea, fa una si ziua cu floarea deschisa.

einsteinitza

Miirosul de Th nu e de frezii, in principiu e inexistent.
Citeste si tu pe la trandafiri neidentificati sa vezi cam dupa ce se poate da un nume la un trandafir.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Mai incerc cu citeva poze, poate-poate
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Si inca doua
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

flordel

Eu cred ca-i "Gold Medal", ia uita-te un pic pe HMF.

geodezia


lordu

Remy Martin are mai multe flori pe un bat, al meu are numai un boboc in virf.RM e un sport al GM
Gold Medal seamana perfect. Ma uimeste insa faptul ca al meu are totusi destul de multi spini.

Multumesc  +apl
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lucia2002

Cer si eu ajutor pentru identificarea unui trandafir - este un rambler neremontant
Mereu m-a dus gandul catre Tausendschon, dar nu sunt sigura.

Florile










lucia2002