Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

flordel


lucia2002

Multumesc Flordel, dar am uitat sa precizez ca dimensiunea florilor este de aproximativ 6cm

GElax

florde are dreptate,e Dorothy Perkins!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

Carina

Eu zic ca nu e, Dorothy Perkins are florile foarte micute, in jur de 1-2 cm cred, si mai batute
Trandafirul Luciei are floarea mai mare, l-am vazut si eu pe un gard din Brasov si am reusit sa-l prind vara asta din butas
Asa ca m-ar interesa si pe mine sa stiu ce e, dar deocamdata n-am nici o idee  ??? Poate vine Dan si ne salveaza

dancoman

am cautat aseara prin 3500m de poze pe HMF(cate am salvate la ,,favorite,, )si nu am gasit decat ce crede si Lucia,il are si vecinul meu,infloreste abundent, o singura data....am sa caut mai atent ,caci mai am cativa in vizor de cautat in noaptea asta!! :)

cristinaf


dancoman

Quote from: ika on September 28, 2012, 09:14:56 PM
Uitati-va la asta http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.21993&tab=1 are poze cu ghimpi si cu macese...
Ika este greu de crezut,chiar in clipa asta comparam(e ok daca nu ma crezi!) pozele,ma intrebam daca culoarea nu pare mai deschisa(??)..cum ai ajuns la el(eu parcurgeam sute de poze in cautarea altui...)

dancoman

in ce am eu pozat de la vecin ghimpii par subtiri si nu sunt rosii,am sa vad mai bine maine.

cristinaf

Pai e simplu, am dat la  Advanced Search si am bifat casuta cu ramber dupa care am inceput sa casc gura la pozele care apar la numele din lista. Unde vedeam ceva cat de cat asemanator intram sa vad mai bine. Pana aici am ajuns si gata, am zis ca seamana prea bine. ;D
Dar astept sa vad ce spun proprietarele. :)

dancoman

eu cautam alt trandafir la favoritele salvate de mine,si am dat intamplator de el,ciudat mi s-a parut ca tocmai vroiam sa o intrb pe Lucia si am vazut postarea ta!!:)

Carina

Parca as prefera sa fie cel descoperit de Ika, pentru ca vad ca e de zona 4  :o
Si eu tocmai in ideea asta am vrut sa iau butasi din cel pe care l-am vazut in Brasov, il ochisem de anul trecut cand era o cascada de flori, iar in primavara am mers special pe acolo sa vad cum a iesit din iarna. Si era bine mersi pe gard, nu inghetase.
M-am uitat la butasul meu prins si ghimpii de pe lastarul nou sunt albiciosi iar de pe cel vechi roscati, mie mi se pare ca seamana foarte bine si la flori, si la frunze
Singurul lucru care ma enerveaza e denumirea asta nemteasca, abia reusisem sa tin minte Tausendschon si acuma trebuie sa ma chinui cu Fragezeichen  +ham  ;D

lucia2002

Ika, esti grozava!

Intradevar asta este! Marturisesc ca eu ii caut de mai bine de un denumirea!

lucia2002


lucia2002


dancoman

Quote from: Carina on September 29, 2012, 08:14:42 AM
Parca as prefera sa fie cel descoperit de Ika, pentru ca vad ca e de zona 4  :o
Si eu tocmai in ideea asta am vrut sa iau butasi din cel pe care l-am vazut in Brasov, il ochisem de anul trecut cand era o cascada de flori, iar in primavara am mers special pe acolo sa vad cum a iesit din iarna. Si era bine mersi pe gard, nu inghetase.
M-am uitat la butasul meu prins si ghimpii de pe lastarul nou sunt albiciosi iar de pe cel vechi roscati, mie mi se pare ca seamana foarte bine si la flori, si la frunze
Singurul lucru care ma enerveaza e denumirea asta nemteasca, abia reusisem sa tin minte Tausendschon si acuma trebuie sa ma chinui cu Fragezeichen  +ham 

Carina iti pot spune ca vecinul are doi urcatori alaturati,acesta roz si unul rosu cu o singura inflorire.An de an cel rosu il domina pe cel roz(ca volum si inflorire),anul acesta cel rosu a degerat de la nivelul solului(desii era groscior) iar cel roz nu a avut absolut nimic,inflorind pentru prima data extraordinar de bogat.De aici am dedus ca este un trandafir sub zona 6.

GElax

Tot nu pare a semăna cu nimic din ce am văzut eu. ???
Mai încerc!;D
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

cristinaf

Uite, Dane, Rexi... Rixi... de la Molnar, despre care intrebai daca nu stie cineva, ceva. :) http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2342.msg197290#msg197290

dancoman

Quote from: ika on October 13, 2012, 01:06:48 PM
Uite, Dane, Rexi... Rixi... de la Molnar, despre care intrebai daca nu stie cineva, ceva. :) http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2342.msg197290#msg197290


Sarut-mana!!!!! +hug...si totusi nu am aflat inca ce este???Oare este remontant,caci ,,florifer,, pentru mine este un cuvant ambigu(poate fi florifer la o singura inflorire)??
Am vazut pe HMF cativa urcatori Bourbon care seamana bine cu el,poate te uiti te rog si imi zici ce crezi.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Ma ajutati si pe mine sa identific trandafirul acesta pe care il am de 9 ani si l-am luat de la Metro, dar nu mai stiu sub ce nume. Dupa 9 ani a ajuns la un diametru de 3 m si inaltime de 2m, are 2 valuri principale de inflorire si intre valuri face flori , dar nu asa bogat. Nu are aproape deloc spini , foarte rezistent la boli si frig .
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

gabif1966

Inca 2 poze.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

anasstasia


Carina

Gabi, ai niste trandafiri absolut superbi, de revista  +hypno

Mie la prima vedere imi aduce aminte de Clair Matin dar nu stiu daca se potrivesc toate detaliile. Sa te uiti pe pozele de pe HMF sa vezi daca seamana
Oricum e superb, am crezut ca doar in California cresc trandafirii asa de mari, dar vad ca si la Cluj e clima mediteraneana  :) Iar daca ma gandesc si la monstrul acela de Lady Banks ce frumos infloreste la tine, e clar

gabif1966

Esti extraordinara  +apl ... l-ai gasit din prima! Este exact ca cei de pe HMF. Cum faci de ii identifici asa repede ? Hai ca mai am unul de identificat ....sa vedem cum stai cu puterile magice . Deci , pe asta l-am cumparat anul trecut drept Ilse Khronung ( comandasem 3 buc, 2 sunt ok ) si surpriza ... este altceva. Nu este asa mare problema , ca este si el frumusel si miroase frumos , dar ma inebuneste cu sensibilitatea la fainare . Si anul trecut a avut , dar anul acesta este de groaza si cu orice l-as stropii , nu da semn de redresare.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro