Andre le Notre

Started by dancoman, December 09, 2011, 06:01:53 PM

Previous topic - Next topic

dancoman

Pentru ca am cautat pe HM aceast trandafir si nu am gasit imi permit sa deschid un nou topic cu el,l-am achizitionat la ghiveci anul acesta,si m-a bucurat cu cateva flori foarte frumoase,cu un parfum puternic(5 din 5 puncte)...pe mine m-a fermecat!!!Este un Tea Hybrid creeat de Meilland in 2000...

flordel

Are si o culoare foarte sofistica as putea spune. :-bd

Mihai

Are o culoare deosebita,sa vedem şi rezistenţa la clima noastra.

einsteinitza

Iar pozele alea cu apa, da, Mihai, ai dreptate, le pregateste ,dar de fapt nu sunt asa frumosi, sunt cosmetizati! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

nu va spun cat timp am stat sa ,,prind,, DOAR o raza de soare pe trandafir(filtrata printre frunzele unui copac,care il cam ...protejaza in zilele de arsita ale verii)!!!!!!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Deci te intorci la TH-uri  ;D ;D ;D

einsteinitza

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Nu, dar imi plac unele flori ale lor. De exemplu mi-am luat cativa th Fryer anii trecuti si imi plac mult. Imi plac mult unii din TH lui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...si eu cred ca este bine sa detii diverse ,,soiuri-clase,, de roze,si deasemenea cred,ca daca sunt ,,aranjate,, corespunzator se pot ,,complecta,,...daca ar fi dupa mine nu as spune nu vreunui trandafir(mai ales daca vine si ,,d'ambogea,, ) =)) +ham=))

einsteinitza

Asa este, insa putem avea pasiuni, nu? Imi plac mult si unii TH, nu i-as da din gradina pentru nimic in lume.
Eu as spune nu la Pur Caprice! ;D ;D ;D Un NU hotarat. :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu spun clar ca anumiti trandafiri nu-mi plac si gata. Pot fi degeaba, adica e mai rau asa.
Am primit in toamna asta un butas de Casanova (cine a mai citit pe aici stie ce bucuroasa am fost c-a murit singur... ;D). Ce era sa fac, sa-l arunc?
L-am pus in gradina dar nu-l VREAU! Mi-a fost mila de el. ::)
E clar, anumiti imi plac, altii nu si gata.
De altfel eu initial nici nu aveam de gand sa pun trandafiri in gradina, ulterior m-am dat pe brazda. :P

Carina

Eu am aruncat pana acum un singur trandafir la gunoi, Dame de Coeur. S-a imbolnavit foarte rau de rugina anul asta, iar mie nici nu-mi plac foarte mult trandafirii rosii, plus ca imi doream acolo un trandafir cu o tufa mai bogata si mai "naturala". Deci mi-am facut curaj si l-am aruncat
Iar dupa cateva luni am facut o comanda la multeplante si ei, foarte draguti, mi-au trimis un trandafir bonus. Si ce sa vezi, din cati trandafiri aveau tocmai Dame de coeur mi-au trimis  +ham Cred ca ma pedepseste Dumnezeu  ;D Pe asta l-am plantat in gradina, mi-a fost mila sa-l arunc

einsteinitza

Cum sa-l arunci, da-l cadou cuiva de pe forum, cu alta clima fata de a ta! Se bucura cineva de el, si tu nu-l arunci la gunoi.Te costa doar taxa postala, dar aia nu e chiar asa mare.Merita, ca sa traiasca un trandafir si sa imbogatesti gradina cuiva care si-l doreste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Da, ai dreptate, nu mi-a dat prin cap atunci mai ales ca era destul de bolnav si mi-a fost frica sa nu transmita boala  :-\ Dar cum spui tu, probabil intr-o zona mai calda i-ar fi mers mai bine
Mai am cativa carora nu le place clima de la mine, le mai dau un an in gradina si pe urma ii daruiesc

einsteinitza

Chiar ar fi bine sa facem un topic cu Trandafiride dat. Si fiecare sa spuna ce nu-i place trandafirului, iar cei care pot sa-i ofere ceea ce el are nevoie, -mai racoare, mai caldura, mai umbra, etc se inscriu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro