Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Marjorie Marshall  (Read 2725 times)

dancoman

• Roza
Marjorie Marshall
« on: December 19, 2011, 08:06:12 PM »

Shrub(arbust)Harkness 1996,floare mijlocie-mare,pana la 60 petale,parfum puternic (4 din 5 puncte),h 1,5m...in gradina mea,inca din  primul an atrage privirile prin forma tufei si floarea deosebit de frumoasa!

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
Re: Marjorie Marshall
« Reply #1 on: December 19, 2011, 08:11:39 PM »

Dane, vrei sa-ti sar la beregata?  =)) =)) =))Unde mama naibii ai gasit tu in clasificare shrub? Tocmai tu incepi cu pasareasca din asta?
Trandafir de parc sau de peisaj, asa spune un rozierist pasionat.  ;D ;D Ca stim cu totii ca orice trandafir e un arbust!
Hai ca iar voi fi acuzata ca iau lumea la rost, si ca sunt  prea desteapta +ham :D :D :D

Rux

• Roza
« Reply #2 on: December 19, 2011, 08:14:08 PM »

Ce culoare de caisa are.. iti vine sa-l mananci .. =))

Mihai

• Roza
  • Gradina nu are nevoie de mine,eu am nevoie de ea.
« Reply #3 on: December 19, 2011, 08:19:03 PM »

Eu il suspectez de o anume orientare politica =))

dancoman

• Roza
« Reply #4 on: December 19, 2011, 09:13:21 PM »

Dane, vrei sa-ti sar la beregata?  =)) =)) =))Unde mama naibii ai gasit tu in clasificare shrub? Tocmai tu incepi cu pasareasca din asta?
Trandafir de parc sau de peisaj, asa spune un rozierist pasionat.  ;D ;D Ca stim cu totii ca orice trandafir e un arbust!
Hai ca iar voi fi acuzata ca iau lumea la rost, si ca sunt  prea desteapta +ham :D :D :D
stiu si eu ca sunt arbusti dar ,,aia,, de pe HMF sunt tonti....eu intotdeauna le-am spus ,,shrub,, (arbust)la cei peisageri,asa ii deosebesc de alti trandafiri ,,peisageri,, de prin parcurile noastre...gen TH,Floribunda(unele)....,,arbusti,, le spun celor care au o dezvoltare mult ,,ramificata,,,nu gen ,,bat,,....eu cred ca daca ai pune pe oricine sa-ti spuna cum arata un arbust nu iti va indica un Th.....da....ca putem face noi conventia sa folosim in loc de arbust-peisager este altceva!!!!!!sincer,in parc am vazut numai TH-uri si nu prea inteleg tocmai termenul de ,,peisager,,....cand mai mult prin curti private il gasesti!!...dar ma pot conforma....chestie de ..limbaj!! +ham +ham( impartirea corecta ar fi arbusti cu ramuri erecte,arbusti urcatori si arbusti tatatori....intrebarea este cum ii deosebim pe cei cu ramuri erecte de cei cu ramuri erecte ramificate???)

dancoman

• Roza
« Reply #5 on: December 19, 2011, 09:16:39 PM »

Eu il suspectez de o anume orientare politica =))
....daca era dupa,,busola,, mea ...,,plantam,,numai ....,,sfiosi,,!!!! ;D(sa...decodific??????) ??? +ham ;D

einsteinitza

• Moderator
« Reply #6 on: December 19, 2011, 10:47:24 PM »

th, floribunde si de parc, cam asa e traducerea impartirii de la ei, asa e si impartirea capitolelor aici. Ca nu avem la cuprins topic de shrub.

flordel

• Roza
  • Nu va speriati ca nu sunt eu
« Reply #7 on: December 19, 2011, 11:26:02 PM »

Ii de peisaj...Verificai acuma.
Asta-i portocaliu, asa il vad.  ::)

claude

• Roza
« Reply #8 on: December 20, 2011, 12:39:25 AM »

adevarul e ca si eu ma uitam ca curca-n lemne pe HMF cand gaseam unii categorisiti ca shrub, pana m-am prins ce vor sa spuna...si a fost preluat, probabil la fel s-a intamplat si cu denumirea de 'grimpant', in loc de urcator  ::)

Es, rogu-te, la beregata mea te rog sa sari de cate ori spun o tampenie, macar sa ma fac de minune doar o data, aici, si in lume sa fac impresie buna  ;D  =))   Eu

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

• Moderator
« Reply #9 on: December 20, 2011, 07:49:56 AM »

Stiu, ai dreptate,am spus-o cu spirit de gluma, sensul oricum cred eu ca ramane. Oricine are putina pasiune si dorinta sa invete despre plantele pe care le iubeste, vrea sa invete termenii corect.
Nici eu nu m-am prea lamurit care e smecheria cu shrub, dar banuiesc urmatoarele. Un fel de floribunda dar care nu poate fi categorisita strict floribunda, de dimensiuni ceva mai mari.
Ideea e cu HMF ca nu mereu creatorii dezvaluie date despre un trandafir, sau chiar nu sunt date. Iar mai nou au o intreaga linie genealogica kilometrica.Nu mai stiu la care, un francez oricum, a catalogat un trandafir floribunda, dupa un timp schimbandu-i el insusi clasificarea in TH.
Oricum Harkness nu ne dezvaluie parintii.

Pe HMF apare ca facand parte din seria Trandafirii legendelor engleze.
Acestia pot fi situati intre English Roses si Romantica. Caracteristica lor principala este ca au o paleta mai vasta de culori ca cele doua grupuri, au mai mult parfum ca cei din grupa Romantica si sunt mai compacti ca cei Austin.

dancoman

• Roza
« Reply #10 on: December 20, 2011, 08:32:30 AM »

...multumesc...uite-asa te ,,mai trag si eu de limba,, ;D....sa spui tot!!! =))..... +apl...mai am o nelamurire....la unii au scris ,,SHRUB,TH........,,..ai idee ce poate insemna??? ???

flordel

• Roza
« Reply #11 on: December 20, 2011, 10:18:18 AM »

Ce zicea Es mai sus despre MM asa e, adica este intre o floribunda si genul de English Roses dar Shrub TH ?.
Shrub ar trebui sa insemne o tufa compacta si bogata.
Adica-i o tufa bogata cu florile ca la TH? Mai stii? Totusi e cam ciudata clasificarea.

dancoman

• Roza
« Reply #12 on: December 20, 2011, 10:34:56 AM »

Ce zicea Es mai sus despre MM asa e, adica este intre o floribunda si genul de English Roses dar Shrub TH ?.
Shrub ar trebui sa insemne a tufa compacta si bogata.
Adica-i o tufa bogata cu florile ca la TH? Mai stii? Totusi e cam ciudata clasificarea.
...la fel gandeam si eu...chiar ca nu mai inteleg nimic(...nu ca as fi inteles pana acum!!! =)) =)) =))...)

einsteinitza

• Moderator
« Reply #13 on: December 20, 2011, 11:42:20 AM »

Unde e trecut shrub th?
Nu , dupa mine sunt toti trandafirii care nu au caractere distincte ale unei clase.

"O clasa pentru toti acei trandafiri care nu pot fi incadrati intr-o clasa anume.  Aproape 70 la suta din trandafirii vanduti in Europa pot fi integrati in aceasta categorie.
Sean McCann -American Rose Magazine

Pe de alta parte, aici pot intra si rugosa, si hbrizii musk, deci toate tufele vechi. Dar nu vei spune la un hibrid rugosa shrub, ca e prea vag, daca stii ca e itnrat la hibrid rugos. Daca nu stii nimic, e shrub

flordel

• Roza
« Reply #14 on: December 20, 2011, 11:47:24 AM »

Sophia Renaissance este trecuta Shrub TH, nu asta.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #15 on: December 20, 2011, 12:00:54 PM »

Nu, e trecuta Shrub, th.
Adica probabil e un th mai compact. E virgula acolo si face toata diferenta.

dancoman

• Roza
« Reply #16 on: December 20, 2011, 12:13:07 PM »

Nu, e trecuta Shrub, th.
Adica probabil e un th mai compact. E virgula acolo si face toata diferenta.
....dar acel ,,shrub,, din fata ....incurca....caci ai tendinta sa crezi ca cine stie ce peisager este ...cu flori de TH!!!??...ma mir totusi ca nu dau (unde se poate,adica...cunosc) mai multe detalii in ,,cazuri ,,din acestea...deasemenea cred ca acel,,shrub,, este cea mai nefericita (in sensul de saraca) caracterizare...ai dreptate cu ,,peisageri,sau de parc)!

einsteinitza

• Moderator
« Reply #17 on: December 20, 2011, 01:02:18 PM »

Am gasit si o explicatie de bun simt, de la cineva care se pricepe, imi aminteam ca am citit pe undeva, insa abia acum am gasit

"I've always gone by the "if it walks like a duck, quacks like a duck, then it is a duck" theory. In other words for me regardless of parentage if it looks like, and grows like a Floribunda then it is one. Ditto for Polys etc. Keep in mind our modern roses have such a diverse background of genetics that anything can come from them.

All of that being said it is the breeder, or nursery, who decides what class a rose is registered as. And many times the reasoning is purely commercial. When Hybrid Teas were selling like mad many were released as those. Now that shrubs are hot I suspect many a hybrid tea will be released as a shrub."  Paul Zimmermann

Traducerea
Desi multi dintre trandafirii de azi au in spate o mare imbarligatura de familii, pana la urma tot creatorul face incadrarea. De multe ori, incadrarea are si foarte mult caracter comercial. Can Th erau la mare pret, multi trandafiri erau poate fortat denumiti asa. Acum, e moda trandafirului arbust, si atunci toti sunt incadrati la shrub.

Aici vad eu explicatia la shrub, Th. De fapt un Th, comercial incadrat ca shrub. Un fel de abureala shrub asta.

anasstasia

• Roza
  • Dracea, Teleorman
« Reply #18 on: December 26, 2011, 11:09:22 AM »

Th sau arbust, are o culoare foarte frumoasa.
Pages: [1]   Go Up