Trandafiri atacati de fungul BOTRYTIS?

Started by anasstasia, December 31, 2011, 10:46:41 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

In luna iunie am stat la tara o saptamina. In acea saptamina a poluat zi de zi  >:(
Marea majoritate a trandafirilor mei au capatat niste mici pete pe petale. Aceste pete sint determinate de fungul Botrytis sau sint pete cauzate de ploaie?
Am cautat toate pozele in care am surprins trandafiri afectati.













anasstasia

In luna septembrie doar Rosenstadt Freising a fost afectat:



dancoman

 De RETINUT ca ii trebuie mediu umed pentru a se dezvolta,probabil la mine ,,se patau,, din cauza ca le faceam dus pentru a le fotografia!!!(eu crezand ca apoi se ,,bronzeaza,,)...totusi nu inteleg de ce nu,, se vede,, pe toate soiurile(sau sunt unele mai rezistente????)

anasstasia

Iar eu nu inteleg cum de si-au revenit. S-au tratat singuri? Pentru ca in toamna nu am mai gasit aceasta problema, decit punctual, asa cum am prezentat mai sus.
Care ar fi tratamentul adecvat, se poate si preveni?

einsteinitza

Dupa mine, semnele bolii sunt multe, asta e un fenomen care poate fi asta dar poate fi doar o patare de la ploaie, soare, etc. Trebuie urmariti mereu trandafirii, si vazut ce apare.
La mine Schneewitchen face asta mereu cand vin ploi reci dupa zile calde. Si e bine mersi, nu are alte semne, nu ma ingrijorez. Daca apar alte semne, atunic trebuie vazut. Dupa gandirea mea, nu trebuie incarcata chimic gradina daca nu e nevoie. In fond, ne dorim un rai verde si natural, nu un pachet de chimicale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro