Moje Hammeberg

Started by einsteinitza, January 10, 2012, 11:31:02 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un hibrid rugosa, foarte asemanator cu rugosa rubra, cu diferenta ca florile sunt batute.
Tufa la fel de spinoasa, aceeasi marime cu rubra, poate nu lastareste lateral cu aceeasi viteza. Foarte parfumat macese mari, putin mai deschise la culoare.
Frunzisul e mostenit de la specie, verde intens, gofrat, care toamna devine galben.
Este foarte rezistent la ger,zona 3b, deci nu e nevoie de musuroire.
Foarte util ca gard viu, mereu presarat cu flori parfumate, iar apoi cu macese colorate.
Este unul din hibrizii extrem de rezistenti care pastreaza multe din carateristicile speciei.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Iar aici in comparatie cu floarea de rugosa rubra
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Frumos, si am citit ca-i si remontant. Totusi cred ca-i greu sa-i tot tai florile ofilite, ca el saracu tot vrea sa faca macese...

einsteinitza

Dar nu ai de ce sa tai, la astia nu tai niciodata nimic.
Hibrizii de rugosa care seaman cu specia, de genul asta, fac flori fara sa tai florile ofilite. Au in acelasi tomp o gramada de macese si o gramada de flori.
Taierea florilor nu aduce mai multe flori.
Fiecare floare principala e inconjurata de cativa boboci, care se deshid imediat ce floarea principala se ofileste. Asta nu are legatura cu maceasa care se formeaza. E foarte interesant ca, chiar cand floarea e inca in forma, dupa o zi, se formeaza la baza ei o bila, adica maceasa. Ea sta pe maceasa, iar cand se duc petalele deja maceasa e formata. Deci, degeaba o tai, ca de fapt ea deja s-a obosit sa formeze maceasa.
Mie imi plac unii hibrizi de rugosa pentru zone din astea de arbusti, fiindca nu ma duc sa-i musuroies, au macese si au flori parfumate. E drept ca nu au valul ala de flori impresioannt, cum au hibrizii moderni, insa aia dupa valul de flori sunt neinteresant, cateodata chiar urati, pe cand astia sunt mereu frumosi. Unde mai pui ca fac frunzele galbene.
Eu il am si pe Agnes, un rugosa galben, tot rezistent la ger.Nu a inflorit inca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

OK, am inteles, daca nu trebuie sa-i faci nimic e minunat! ;)

trandafira

Acesta nu este trandafirul pentru dulceata?

einsteinitza

Pentru dulceata de macese, nu de flori ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Seamana f bine cu trandafirul meu din ale carui flori fac dulceata in luna iunie. Nu am apucat sa vad macese niciodata... florile lui au fost mancate ca dulceata.

einsteinitza

Nu e un trandafir bun de dulceata, are petalele mult prea putine si mult prea mari.
Uita-te la Rosa Kazanlik la trandafiri, ala e de dulceata, sau la Rose de resht. La cate petale ale, e munca naibii sa faci dulceata.Ma gandesc ca ai altceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Of, Es, cate stii! Ai avut dreptate, este Rose de resht . Multumesc.

anasstasia

E tare frumos si cred ca si spectaculos!

einsteinitza

Nu stiu daca e spectaulos, in orice caz nu arata ca un englezesc in floare, e mereu presarat de flori dar nu in cantitate uriasa. Totusi, nu are pauza, asta e un avantaj. Eu il consider util la gard, la grupaje de tufe de care nu vrei sa te ocupi, la  gradini mai salbatice la o casa de vacanta unde ajungi mai rar.
Fiindca lastareste, deci gardul devine des, e parfumat, florile sunt minunate,e rezistent la ger, si are mereu efet decorativ.
Pene, asta pare bun pentru gardul cu Gheorghe, ca e mereu parfumat, si nu ai nimic de facut la el. Nu tai, nu uzi nu ingrasi nu musuroiesti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Exact din motivele astea caut si eu hibrizi de rugosa, vreau sa-mi fac un gard viu spre drum ca prea se vede ca-n oala in curtea mea. Asa ca am primit ordin de sus sa fac un zid verde daca nu vreau sa mi se faca un zid de beton  >:( O sa incerc sa combin cumva tufele de trandafiri cu cele de iasomie, tuia, kerria, buddleja, sa iasa un perete verde macar pe timpul verii, cand stam mai mult in gradina. Mi-ar trebui deci niste trandafiri sa ajunga cam la 2 metri inaltime si preferabil sa nu fie cataratori, ca sa nu stau sa tot leg la ei pe garduri, sa se sustina singuri si sa se indeseasca, sa nu trebuiasca taiati si curatati toata ziua si daca se poate nici musuroiti  ;D
Deci rugosele sunt perfecte. Doar ca mie imi trebuie ceva mai inalt, Moje am citit ca ajunge doar la 1,20. Vreau ceva de 2 metri, sa ma depaseasca si pe mine si gardul  ;D

einsteinitza

Carina, sunt foarte buni hibrizii de rugosa,dar ai grija cand alegi.
In primul rand nu toti hibrizii de rugosa sunt rezistenti la ger , de ex imi vine in minte acum Conrad F Meyer, care are rezistenta obisnuita la ger, 6b.Sau Basye s Purple, care a fost mult timp folosit ca portaltoi, tot 6b.Sunt multi care sunt asa, dar sunt si unii rezistenti la 2b +hypno +hypno
In al doilea rand, nu toti hibrizii au mostenit tipul asta de inflorire, cu formare imediata de macese, deci sa nu trebuiasca  sa le indepartezi florile ofilite.
Orienteaza-te dupa hibrizi care au frunzisul gofrat, fiindca aia au mostenit si tipul de inflorire.
In familia hibrizilor de rugosa, unii au mers mai mult spre parintele rugosa, alltii au mers spre celalalt parinte. Categoria a doua nu are frunzis gofrat, nu face macese mari si nu e asa rezistent la ger.


Incearca Dr Ekner, sau mai bine Frau Dagmar H., am citit ca ajunge la 1.90m
Georges Cain, creste mare mare, spre 3m
Golden Dream 2m
Grace 1.90m
Hansa-2.10m
Playtime 1.80m
Linda Campbell 1.85m
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Carina, atunci cand m-am gandit si eu sa fac un gard ca tine m-am gandit sa pun cateva tufe de Westerland.

einsteinitza

Westerland e frumos foc,si parfumat.
Doua stiluri diferite. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Desi ploua de atata timp, tufa a inflorit devreme, se tine bine si miroase grozav.  S-au cam lasat unele ramuri sub greutatea apei, dar asta e, vvremea asta e ciudata rau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro