Intrebari despre Kaki (Diospyros kaki 'Vaniglia')

Started by sunny22hd, January 29, 2012, 03:25:18 PM

Previous topic - Next topic

valentyna

aici in franta nimeni nu ii protejeaza peste iarna,nu stiu ce soi sunt,fructele nu le stropim niciodata cu nimic si au acelasi gust ca cele de la intermarche;eu le-am impachetat in ziarpe fiecare in parte sa le pastrez mai mult timp;cand sunt coapte sunt putin moi dar tot au gust de "porumbele"_fructe albastre-vinetii ce le-am gasit in romania

Andavera

Pai a inmugurit foarte greu a inceput in aprilie si doar prin mai la sfarsit au iesit primele frunzulite acum abia are frunzisul bogat si in iulie la inceput a facut flori nu stiu daca o sa-mi faca si fructe ca anul trecut ,daca a inflorit asa de tarziu nu prea am sperante dar nu se stie. Anul trecut in mai a inflorit de aceea cred ca a avut timpul necesar sa se coaca fructele. Anul asta nu stiu, se vad pe el fructe mici...minuscule, dar daca nu ploua...si e cald,cald ...

sunny22hd

Al meu nici urma de fruct desi are coroana frumoasa si +2m... nu stiu de ce nu mi-a facut :(

Opal

Am luat de curiozitate unul  de la reduceri
Am luat si pentru niste prieteni inca 3 sa vedem unde vor fi mai adaptati

GElax

Din câte ştiu eu,Vagnilla nu e foarte rezistent la noi.Soiurile rezistente ar fi:Tipo,Virginiana,Jiro şi Fuyu şi parcă mai e un fuyu,Grande!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

hapylica

Cel mai rezistent soi se pare ca este Virginiana.Sunny(Ioan) ce au facut semintele tale,au germinat?Puietii mei sunt de 10cm,2 i-am bagat la su\bsol si 4 buc i-am lasat afara sa vad cum rezista.
Celelalte soiuri de kaki merg foarte bine la clima din ....Bulgaria. :D Danero spunea de cineva care a facut sant de 0,5x1x0,5(adancime) m si iarna il inveleste cu ceva iar primavara il toaleteaza foarte scurt!

hapylica

Cel mai rezistent soi se pare ca este Virginiana.Sunny(Ioan) ce au facut semintele tale,au germinat?Puietii mei sunt de 10cm,2 i-am bagat la su\bsol si 4 buc i-am lasat afara sa vad cum rezista.
Celelalte soiuri de kaki merg foarte bine la clima din ....Bulgaria. :D Danero spunea de cineva care a facut sant de 0,5x1x0,5(adancime) m si iarna il inveleste cu ceva iar primavara il toaleteaza foarte scurt!

GElax

Hhaha...am văzut unu şi în Bucureşti!!! Plin cu fructe bune...în Octombrie nu erau OK dar în noiembrie după brumă..Mai ţin minte,noapte într-o grădină din bloc pe la 22:00-23:00 cînd mergeam printr-o plimbare. Hmm,în kakii pe care am cumpărat eu din magazin (fructele) avea seminţe,dar mici şi puţine,mici ka la kiwi şi abia prin mijloc. Bineînţeles că am trecut prin acţiune şi,au ieşti,dar prostu de mine,că nu pot să-mi zic altcumva,le-a rupt crezînd că-s buruieni. Dacă mai găsesc Kaki.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

sunny22hd

Quote from: hapylica on December 20, 2012, 09:17:25 PM
Cel mai rezistent soi se pare ca este Virginiana.Sunny(Ioan) ce au facut semintele tale,au germinat?Puietii mei sunt de 10cm,2 i-am bagat la su\bsol si 4 buc i-am lasat afara sa vad cum rezista.
Celelalte soiuri de kaki merg foarte bine la clima din ....Bulgaria. :D Danero spunea de cineva care a facut sant de 0,5x1x0,5(adancime) m si iarna il inveleste cu ceva iar primavara il toaleteaza foarte scurt!

Salut. Da mi-au germinat, am si dat din ei si mai am 4 cam de 10cm. (2 afara sub sticla si 4 in casa)
Iarna a fost blanda, inclusiv Roho-ul de la tine cred ca e in regula.
Tipo-ul pare si el in regula si cu putin noroc o sa intre pe rod anul asta :d
Sharon-ul are deja muguri...

p.s Toate 4 semintele de PawPaw de la tine au germinat, am 4 pitici de vreo 8-10cm :d

krabul

Salut.

Mi-am pus unul în grăină de la atlasplants. O să vă ţin la curent cu poze, dacă o să fie cazul.

sunny22hd

Tipo mi-a murit desi l-am protejat (pom de +2m foarte frumos si destul de gros)
Roho este in regula iar la Sharon ii merge cel mai bine.

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

sunny22hd

kaki-ul sharon s-a dovedit a fi castan  +ham +ham +ham +ham +ham ; Am fost tapuit pe okazii.ro ; Nu recomand sa cumparati de acolo pomi...

hapylica

Ce vanzator a fost?Da mai multe detalii si eu mai umblu pe ocazii.ro!Fa-i reclama +dns

sunny22hd

Quote from: hapylica on August 01, 2013, 11:32:56 PM
Ce vanzator a fost?Da mai multe detalii si eu mai umblu pe ocazii.ro!Fa-i reclama +dns

nu-l mai stiu, unul de prin sud de aduce din bulgaria. ca nu vad tranzactii vechi in cont... :(

hapylica

L-am gasit,este vorba de userul plantedegradina2011  din Giurgiu.

sunny22hd

Quote from: hapylica on August 28, 2013, 01:58:19 PM
L-am gasit,este vorba de userul plantedegradina2011  din Giurgiu.

mersi dar acum tot degeaba :( nu mai am unde sa reclam :(

einsteinitza

Pana la urma, a reusit cineva sa ii faca sa creasca si sa rodeasca la noi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Ieri am adunat fructe de kaki Lotus din Gradina Botanica.Sunt ca niste corcoduse

Lotusul se foloseste ca portaltoi pentru kaki altoiti,rezista la noi lejer doar ca au fructele mici.Ca si comparatie se aseamana ca marime cu zarzarele in raport cu caisele altoite.

einsteinitza

Le folosesti ca portaltoi sau vrei sa il cresti asa?
Ai cumva seminte de Oxidendrum?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Ambele variante.Oxydendrum nu iti recomand sa germinezi seminte,am uncercat eu 2 ani si nimic,sunt foarte mici.Iti dau o adresa de pe ebay si cumperi direct din Anglia cu 10lire cu tot cu transport.Eu asa am luat in august

einsteinitza

Si ce face ? Cum o duce? Il ai afara? Imi place de mor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Dupa ce l-am plantat a avut o peroada de regres dupa care i-au dat ceva frunzulite mici dar a venit frigul si s-a oprit.Cred ca trebuia sa il tin in ghiveci si abia acum plantat afara.Este un arbore extraordinar ca multi altii dar noi am trait in intuneric 50 de ani de comunism >:( +ham

einsteinitza

Da, este un arbore minunat, si eu cred la fel. Pentru asa ceva mai gasesc loc in gradina! =))

Sper sa iti reziste, sa vad si eu ceva poze!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi