Intrebari despre Kaki (Diospyros kaki 'Vaniglia')

Started by sunny22hd, January 29, 2012, 03:25:18 PM

Previous topic - Next topic

sunny22hd

Buna, anul trecut in aprilie mi-am luat de la sieberz.ro un Kaki (Diospyros kaki 'Vaniglia') vrajit de gustul acestui fruct.
Din pacate nici macar nu a inmugurit dar nici nu pare sa fi murit... L-am verificat ieri si crengile sunt la fel de elastice ca in ziua plantarii.
Pomul are cam 1,20m ca in ziua plantarii.
Ce varsta credeti ca are?
La ce varsta face fruct acest pom?

Va multumesc.

penelopa

Soarele meu  :), nici n-am mai auzit de "kaki" asta, dar sa-mi mai si dau cu parerea  =))
Pune si tu o poza... daca ai si, mai vedem!

sunny22hd

mersi de raspuns. o sa-i fac o poza dupa ce trece frigul asta ca acum nici nu se mai vede  =)) =)) =))
cam asa arata: soiul asta


DE UNDE AS PUTEA LUA SI ALTE SOIURI DE KAKI ACLIMATIZATE IN ROMANIA?

sicamin

Eu am din seminte 2 Kaki  ;D . Am pus mai multe seminte (in 2010 prin decembrie)dar au ramas 2. Au cam 40 cm. Unul l-am lasat afara ,plantat in gradina si unul l-am adus in demisol .Asta din interior arata bine ,desi are frunzele uscate ,dar cel de afara arata ca un bat . Voi vedea in primavara daca a si rezistat.

gomez99

danero are parca ceva experienta cu pomul asta. stiu ca sint mai multe soiri si unele trebuie sa fie pereche ca sa polenizeze si altele se autopolenizeaza. din cite imi aduc aminte in spania au luat ceva amploare.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Gxgeorge

Am cumparat si eu 6 bucati de kaki rojo brillante acum doi ani, trei s-au prins si au crescut frumos dar pana acum nici urma de fructe sau flori, sper ca anul asta sa am mai mult noroc, ceilalti trei s-au uscat iarna trecuta dar in primavara au crescut lastari de jos, oricum in aia nu-mi pun prea mari sperante. Iarna trecuta i-am protejat cu niste coceni de porumb insa in iarna asta i-am lasat neacoperiti, la primavara va voi spune cat de rezisteni au fost  :)
Uitati o poza de anul trecut cu unul din copacei.

bunyka

Salut ! Cine vrea kaki gaseste Tipo si Vaniglia la atlasplants.ro la 20 lei.

Nu dati banii la sieberz ca la atlas luati 10 la banii aia :)))

Eu am 5 in gradina din care unul a facut si fructe anul asta...doar ca au cazut cand aveau 3-4 cm diametru ca a venit frigu' ( a inflorit in septembrie si nu glumesc :) )

Mai este si Sharon care e mai rezistent la ger dar se gaseste mai rar.

De altoit se altoieste pe Diospyros Lotus

einsteinitza

Atlas Plants?
Niste neseriosi fara pic de cunostinte in domeniul horticol. Tepari.
Am facut o comanda de pomi fructiferi anul trecut in primavara, mi-au tot spus la fiecare telefon pe care il dadeam ca nu se pot scoatedin plantatie, ca nu e momentul, niste povesti din care vedeam  clar ca habar n-au ce vorbesc, pana la urma cand i-am sunat a nu stiu cata oara, mi-au spus ca nu le-a sosit transportul de plante.De unde, ca imi spuneau ca ei ii produc, mai ales ca alesesem soiuri autohtone.
Jalnic!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Elena_E

Quote from: sunny22hd on January 29, 2012, 04:18:55 PM
mersi de raspuns. o sa-i fac o poza dupa ce trece frigul asta ca acum nici nu se mai vede  =)) =)) =))
cam asa arata: soiul asta


DE UNDE AS PUTEA LUA SI ALTE SOIURI DE KAKI ACLIMATIZATE IN ROMANIA?

Salut, Gasesti kaki adica  Diospyros kaki si la firme de la noi din tara. Sa stii ca si pe mine ma tenteaza sa am si eu pomul meu de kaki, au niste fructe extrem de gustoase ( mi-am cumparat anul trecut de mai multe ori de la real ). Am vazut in oferta celor de la multeplante.ro
??? Pana in martie mai stau pe ganduri.........

Andavera

Eu am luat unul de la multeplante.ro http://andaflorea.sunphoto.ro/Achizitii/48802598, uite asa arata in toamna. Avea peste 2 m la livrare acum e un pic mai mare si mi-a facut fructe foarte gustoase, nici nu se compara cu cele de la Real.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Andavera

In Valea Draganului stau acum dar sunt clujeanca.

claude

Si cand l-ai plantat la tine, iarna trecuta il aveai in gradina? Ca Valea Draganului nu-i un loc tocmai calduros, daca a rezistat la tine ar rezista si la mine  ???.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Andavera

L-am plantat primavara trecuta deci e prima iarna, l-am primit foarte bine dezvoltat era cam la 2 metri inaltime si la inceput de noiembrie am cules fructele. La noi unde e cabanuta e o zona mai ferita nu a fost foarte frig ,nu stam chiar pe munte ci intre doua delusoare. L-am protejat bine si cred ca sub zapada nu e chiar asa de frig sau cel putin sper din suflet sa reziste. Va anunt la primavara  daca a inmugurit.

hapylica

Anda este intradevar un pom care trebuie sa-l ai in gradina.Si mie imi plac fructele lui,sotiei mele in schimb nu  ???
Ce fel de soi de kaki au cei de la Multeplante?Eu am in gradina Vaniglia de la Atlas,rojo brillante din Spania,rogelio(nu se trateaza fructele cu alcool pt. coacere ;)) ,sharon din Bulgaria .Rojo am si de dat la altii :)

sunny22hd

Din pacate pe kaki-ul meu de la siebers il pot declara oficial mort  :'( :'( :'(

Dar ca sa-i fac in ciuda mi-am comandat un Rojo Brillante si seminte de Kaki Virginiana care sper sa-mi vina in maxim 10 zile si sa le pun la germinat.

claude

Azi am pus la muiat semintele de Diospyros virginiana, pe urma 2-3 luni de stratificare la rece, pe urma sper sa si germineze  ;D   Nu stiu ce m-a  apucat, ca eu am si mancat acum ceva vreme un kaki si nu m-a impresionat in nici unfel  ::)   Canadienii spun ca varietatea americana e mai gustoasa decat cea orientala. Om vedea, desi va mai trece multa apa pe Somes pana sa va confirm chestia asta  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Andavera

Am tinut sa va anunt ca a dat primii muguri deci a rezistat chiar daca unele crengute s-au uscat cred ca de la ger.Happy este cred doar, cel putin asa mi-au spus de la multeplante, soiul Tipo.

hapylica

De tinut minte Tipo!! +dns Restul sunt pentru alte tari!

valentyna

avem si noi prin gradin mai multe soiuri dev kaki,anul trecut a facut doar unul fructe(multe) dar noua nu ne plac,am intrebat prin vecini daca vrea cineva si pana la urma le-am dat la gaini

hapylica

Valentyna,sunt anumite soiuri de kaki ale caror fructe trebuiesc stropite cu alcool ca sa se coaca.Ai tai din gradina din aceia sunt!Fructele nu erau copate si normal ca nu aveau gust.Ai cumparat di supermarket de proba? +dns

sunny22hd

Quote from: Andavera on April 11, 2012, 01:41:02 PM
Am tinut sa va anunt ca a dat primii muguri deci a rezistat chiar daca unele crengute s-au uscat cred ca de la ger.Happy este cred doar, cel putin asa mi-au spus de la multeplante, soiul Tipo.

Asta este o veste minunata! L-ai protejat peste iarna? Am luat si eu acum o saptamana tot un Tipo de 2,10-2,20m de la multeplante si am multe emotii cu el +hypno (Cam cate fructe ti-a facut a tau anul trecut?)
Mai am un Rojo si un Sharon tot de anul asta. Sharon inmugurit dar Rojo nu da niciun semn inca. Daca mor ii inlocuiesc cu virginiana (asta daca imi iasa ceva din semintele care sunt la frigider acum)  =))

sunny22hd

Quote
Salut, Gasesti kaki adica  Diospyros kaki si la firme de la noi din tara. Sa stii ca si pe mine ma tenteaza sa am si eu pomul meu de kaki, au niste fructe extrem de gustoase ( mi-am cumparat anul trecut de mai multe ori de la real ). Am vazut in oferta celor de la multeplante.ro
??? Pana in martie mai stau pe ganduri.........


Mi-am luat intre timp un Tipo de 2,10m de la multeplante care ar putea produce deja anul asta. cel de la sieberz mi-a murit si n-au vrut sa mi-l schimbe nesimtitii...

Andavera

Anul trecut in toamna mi-a facut vreo 8-9 fructe si intradevar l-am protejat peste iarna si iarna care vine mai am de gand sa-l protejez, cel putin asa mi-au recomandat cei de la multeplante, primi 2 ani sa-l protejez bine sa nu inghete. Eu sper anul asta sa faca mai multe fructe pentru ca au un gust divin nici nu se compara cu cele de la supermarket.

sunny22hd

Quote from: Andavera on April 24, 2012, 01:22:53 PM
Anul trecut in toamna mi-a facut vreo 8-9 fructe si intradevar l-am protejat peste iarna si iarna care vine mai am de gand sa-l protejez, cel putin asa mi-au recomandat cei de la multeplante, primi 2 ani sa-l protejez bine sa nu inghete. Eu sper anul asta sa faca mai multe fructe pentru ca au un gust divin nici nu se compara cu cele de la supermarket.

Sunt curios cum ii va merge si la a meu... Moimentan mugurii sunt inca maro si destul de mici fata de Sharon. Tipo este un soi mai tarziu oare? Stie cineva?
La tine cum sunt mugurii? A infrunzit?
Mersi.