Cantecele Trandafirilor

Started by Claudiu, March 05, 2012, 04:35:38 PM

Previous topic - Next topic

cristinaf

Prima limba pe care m-a invatat mama a fost rusa, iar eu iesind in strada la joaca, in jurul varstei de 2,5- 3 ani, nu reuseam sa ma inteleg cu ceilalti copii, iar ei au inceput sa ma invete romana. Asa am ajuns sa invat cele doua limbi aproape in acelasi timp.
Acum vorbesc destul de rar rusa si a ajuns sa mi se para ceva deosebit cand o fac, dar inteleg tot, ca si cum fiecare cuvant ar face parte din mine, nici nu am nevoie sa le traduc in minte.
Imi plac mult documentarele facute de ei, au o sensibilitate anume si gasesc ei o cale de a atinge miezul lucrurilor. Intr-un fel, sunt oameni carora li se potriveste foarte bine vorba "totul sau nimic". Daca cred in ceva, merg pana la capat, fie ca acolo ii asteapta fericirea sau din cotra...
Na, ca m-a apucat si pe mine melancolia, iar asta e un fel de trasatura a poporului rus, pe care ei si-o exprima ori prin arta, ori incearca sa scape de ea prin votca.
Si ca sa-mi treaca ... http://www.youtube.com/watch?v=ZxZ-2LTp67M  :D :D  ...textul e de nota 10.  :D

Quote from: Claudiu on April 14, 2012, 09:36:47 AM
Revenind la cantecele rozelor  :)

Un cantec care s-a nascut in limba rusa in Letonia. "Milioane de roze."

http://www.youtube.com/watch?v=tXfQxidhVEg&feature=related

Si in alta interpretare http://www.youtube.com/watch?v=0_Z_F2q92-g&feature=related "un milion de trandafiri movi" ar fi traducerea.  :)

einsteinitza

Iar arta rusa este impresionanta, in toate domeniile. Orice limba straina in plus este, dupa mine, un mare castig, oricare ar fi ea.
Cred ca trebuie sa incheiem cu prejudecatile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

care prejudecati ? ca doar toata lumea trebuia sa invete rusa ,franceza si engleza in scoala .
sincer rusa mi se parea cea mai usoara dintre toate .. au avut o cultura aparte bazata mai ales pe traire nu pe idealuri si scriitori au fost exceptionali  risu au fost si consire sia cum ca sunt un popor puternic nu atit pentru conducatori ci pentru ei .. pentru ce a ce au facut de-a lungul timpului statornici cu o istorie puternica neinfluentabila dintr-o parte si din alta cu toate incercarile francezilor americanilor sau englezilor de ai dezbina ramin o natie mare
nu reusesc sa fac fetele sa citeasca autori rusi tocmai pentru aceste prejudecati tot asa cum nu reusesc sa le fac sa invete germana
le explic cit pot ca cele 2 limbi nu au de a face cu ce au facut stalin si hitler si degeaba ..
doamne cit citeam tot ce prindeam in mina

anasstasia

Eu am invatat rusa in scoala generala, insa nu-mi mai amintesc aproape nimic. Imi pare rau, orice cultura noua nu face decit sa te imbogateasca ca si persoana.

dancoman

Claudiu,din pacate ai inteles gresit ce am spus,iubesc limba rusa(sincer am o oarecare aversiune spre tot ce reprezinta limba engleza tocmai datorita agresivitatii cu care este promovata!!)..parca m-a facut ,,muma,, frantuz!:)...)Am avut ocazia sa ,,beu,,(si ,,halit,, halci de oaie la protap!!):)cu rusii  nopti intregi(prin expeditii montane),un popor extrem de cald,parca pe calapodul nostru...Cu occidentalii am avut numai experiente negative,extrem de reci si de ,,calici,,-cel putin cei pe care i-am intalnit eu si alti prieteni de-ai mei(care mi-au relatat ,,patanii,,)...dar iubeam limba rusa din copilarie,de cand l-am ascultat pe A.Paunescu recitand poezii in rusa...Trebuie sa-ti spun totusi ca aveam la inceput o aversiune insuflata de societatea romaneasca fata de tot ceea ce reprezinta cuvantul ,,rus,,...dupa ce am ascultat ,,varianta,, celor din popor am ajuns la concluzia ca suntem stupizi sa credem ca ei sunt aidoma politicii pe care o promoveaza conducatorii rusi....Pentru mine subiectul actual inseamna NOSTALGIA TINERETII!!!:)

dancoman

Quote from: dancoman on April 14, 2012, 03:34:09 PM
Claudiu,din pacate ai inteles gresit ce am spus,iubesc limba rusa(sincer am o oarecare aversiune spre tot ce reprezinta limba engleza tocmai datorita agresivitatii cu care este promovata!!)..parca m-a facut ,,muma,, frantuz!:)...)Am avut ocazia sa ,,beu,,(si ,,halit,, halci de oaie la protap!!):)cu rusii  nopti intregi(prin expeditii montane),un popor extrem de cald,parca pe calapodul nostru...Cu occidentalii am avut numai experiente negative,extrem de reci si de ,,calici,,-cel putin cei pe care i-am intalnit eu si alti prieteni de-ai mei(care mi-au relatat ,,patanii,,)...dar iubeam limba rusa din copilarie,de cand l-am ascultat pe A.Paunescu recitand poezii in rusa...Trebuie sa-ti spun totusi ca aveam la inceput o aversiune insuflata de societatea romaneasca fata de tot ceea ce reprezinta cuvantul ,,rus,,...dupa ce am ascultat ,,varianta,, celor din popor am ajuns la concluzia ca suntem stupizi sa credem ca ei sunt aidoma politicii pe care o promoveaza conducatorii rusi....Pentru mine subiectul actual inseamna NOSTALGIA TINERETII!!!:)
aaammmm uitat sa va spun de ,,Noptile Moscovei,,....cand dormeam pe jos prin garile imense,cand de-atata uitat dupa красивые девушки se lasa cu dureri de gat...ahhhhh,precum grecii vechi spun si eu acum:все течет!!!!!

dancoman

Desii tangential cu trandafirii(,,sarutul otravit al brumei omoara toamna trandafiri)va popun o melodie pe care copil fiind o fredonam alaturi de prieteni si...prietene prin parcurile capitalei.... :x :x: http://www.youtube.com/watch?v=9gfMgSsFL1s