Scepter'd Isle

Started by claude, March 06, 2012, 08:08:12 PM

Previous topic - Next topic

claude

Un David Austin care mie imi place extrem de mult. Floarea este cupata iar cand este la inflorire maxima staminele devin foarte vizibile. Culoarea este roz diafan, petalele ca de portelan subtire, imi dau senzatia de translucid.
Parfumul este surprinzator, daca mirosi floarea fara sa stii ce e nu te duce ganndul direct la trandafir. Este unul din cei prezentati de Austin ca avand parfum de  mir...eu nu stiu cum miroase mirul, mie imi aduce in minte mirosul de liliac. Mie imi place foarte mult parfumul lui, mi se pare ca se potriveste perfect cu floarea.
2011 a fost primul lui an in gradina si a avut 2 valuri distincte de inflorire, amandoua abundente, desi tufa era mica, fiecare lastarel a fost purtator de flori.
Nu a crescut foarte mult, multumindu-se sa lanseze, intre cele doua valuri de flori, 2 lastari noi inalti de circa 90-100 cm. Dar, 2011 fiind la mine un an extrem de secetos si torid, este greu sa fac o apreciere obiectiva asupra dezvoltarii lui.
Deocamdata, dintre cei putini englezesti pe care i-am vazut infloriti la mine, este printre favoriti.
Pozele sunt proaste, facute cu telefonul, voi reveni in acest sezon cu poze, sper, mai bune  ;D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


cristinaf

Abia astept sa creasca, sa-nfloreasca  ;D si al meu ca sa pot face o comparatie intre mirosul lui si cel al lui Spirit of Freedom. Sa vad daca exista diferente, ca amandoua sunt descrise ca fiind de myrth.

einsteinitza

Ika, si pe urma sa pui florile de aceeasi culoare la un loc, sa ne dam seama de diferente, de nuanta, de marime.....Abia astept sa infloreasca!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si el, ca si St. Swithun, avand floarea in forma de cupa adanca sufera de pe urma ploii. Are si petalele subtiri si diafane, dar pana la urma, desi bobocul semi-deschis a luat apa aproape non-stop 48 de ore, a reusit totusi sa-si arate azi staminele
 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Imi place tare mult forma florii.

cristinaf

Prima floricica ...delicata.



Carina

Eu inca nu reusesc sa ma obisnuiesc cu mirosul lui, parca e si mai puternic decat anul trecut  :-\ Asa ca il admir vizual dar evit sa-mi bag nasul in florile lui

einsteinitza

Interesant, deci probabil e un miros din ala, ori iti place din prima ori il urasti din prima!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Quote from: Carina on June 09, 2012, 06:59:31 AM
Eu inca nu reusesc sa ma obisnuiesc cu mirosul lui, parca e si mai puternic decat anul trecut  :-\ Asa ca il admir vizual dar evit sa-mi bag nasul in florile lui

Dar pe Gentle Hermione nu o ai? Ca asta mai miroase a floare, pentru mine e ok, dar aia miroase de zici ca s-a facut curatenie cu ceva chimicale in salonul de spital. :D

cristinaf

I se scutura repede floarea. Astazi e deja istorie. ::)

cristinaf

Imi place... sta si destul de bine pe picioare, am avut ce poza si dupa furtuna.



einsteinitza

Deci inteleg ca totusi a inceput sa tina altfel florile, nu sa le scuture imediat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Am constat ca problema scuturarii prea rapide a florilor mi-o puneam cand aveam cateva floricele pe tufa. Acum cine sa mai bage de seama cat de repede se scutura, daca altele le iau locul imediat?!
Zilele astea miroase demential in cutrea mea, cum intru in ograda parca as pasi pragul unui magazin de cosmetice. :D


claude

Este unul din preferatii mei dintre trandafirii Austin. Sta mai bine pe picioare decat altii, tufa a crescut echilibrat, cu suficienti lastari bazali si a si ramificat bine, florile mi se par minunate, imi place si parfumul, care mie imi aminteste de liliac. Anul 3, inaltime aprox. 140 cm

      
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot