Tea Clipper

Started by claude, March 06, 2012, 08:38:17 PM

Previous topic - Next topic

claude

Un David Austin introdus in 2006, deci din noua generatie. Floare frumoasa, cu interiorul format din multe petale mici inghesuite unele in altele. Culoarea este greu de descris, se deschide intr-o nuanta piersicie care dupa aceea vireaza putin spre roz. Primul sezon, nu a facut foarte multe flori in comparatie cu altii de aceeasi varsta.
Lastarii noi crescuti dupa prima inflorire au fost lungi si subtiri, flexibili,  a trebuit sa-l proptesc ca sa nu se imprastie pe jos.
Parfum destul de puternic, placut, usor fructat.

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Austin spune ca are parfum de Tea cu putin mir, si ca face tufa inalta si dreapta. Deci nu va avea ramurile curbate.
Spune ca eventual se poate conduce ca urcator.
A fost numit in onorea lui Frederick Horniman, care a facut avere din comertul cu ceai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Claude ,este un trandafir care mie imi place foarte mult .
Este foarte frumos.
Ce mai zici de el ?Cum a trecut iarna?

claude

Si mie-mi place, dar a trecut iarna ca toti ceilalti, adica rau, a fost tuns la 10 cm  ::)    Daca se dezvolta suficient peste vara ca sa pot taia iti pun butas la inradacinat, daca vrei. Dar, repet, cu conditia sa am de unde taia  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Hai mai, fii mai otimista,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Trebuie sa se dezvolte foarte bine.Deja "vad'solicitantiii =))

claude

Iar eu prevad ca anul asta va fi sarac in schimburi de butasi  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Pune-ma  nr. 1 pe lista al anul ,ca anul asta ... nu prea vad cum .

claude

Sigur, esti cap de lista  ;)   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Sa dea naiba daca asta nu seamana cu Irene Watts!

claude

Prima floare din acest sezon s-a deschis ieri:


frumoasa, mai mare ca anul trecut, are 10 cm, miroase frumos, fructat, dar...dupa ploaia torentiala de azi-noapte in seara asta deja incepea sa piarda petale  :-\  Si nu am apucat sa fac poza sa vedeti cum se modifica culoarea spre roz...  Desi a fost tuns in primavara la 10 cm, lastarii au deja 70 cm inaltime, sunt destul de subtiri, flexibili, cred ca in curand va trebui sa-i sprijin...deocamdata nu e cazul pentru ca au doar putini boboci, in varf.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot