Salvia, jaleşul - Salvia officinalis

Started by bunicutz32, March 22, 2012, 10:38:50 AM

Previous topic - Next topic

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on June 03, 2012, 06:42:58 AM
Bunicutz, multumesc nespus, a sosit coletul. Am sa fac poze la mentele si salviile mele, poate e ceva ce-ti lipseste.
Cu placere. Am sa va mai trimit peste cateva saptamani alte varietati.

bunicutz32

Iata si fotografia salviei de câmp (jaleş, şerlai) Salvia sclarea. Ca planta medicinala se foloseste ca Salvia officinalis.

bunicutz32

Salvia sclarea in habitatul ei natural (pe marginea unui drum in acest caz).

einsteinitza

Ce frumos, si eu am vrut sa-i fac poze ieri, dar am zis sa mai astept sa se deschida inflorescentele, deocamdata e numai boboci.Probabil si in zona ta sunt palcuri intregi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Sincer sa fiu nu am prea vazut-o in zona Brasov-Fagaras dar se poate sa nu o fi remarcat-o pur si simplu. Fotografia este facuta pe marginea drumului la granita intre judetul Brasov si judetul Covasna, in zona Valcele si sunt intr-adevar multe plante. Ma gandesc totusi ca ar trebui sa fie multa in flora spontana undeva mai in sud, asa cum sta bine salviilor (S. officinalis este originara din zona mediteraneeana). Trebuie sa-mi caut printre cartile mele vechi de botanica si biocenoze, pentru ca pe net nu gasesti nimic.
Ma intereseaza sa stiu cine si unde a mai vazut-o in flora spontana si ideal ar fi sa am si ceva seminte la vara din diferite zone. Poate fac un mic camp de selectie la anul, sa caut ceva plante potrivite ca plante ornamentale. Cred ca ar fi un proiect interesant fiindca ameliorare la S. sclarea se face numai pentru continutul in uleiuri esentiale dar eu cred ca are potential si ca planta ornamentala. Variabilitate exista in populatiile salbatice si deci si potential pentru selectie. De exemplu in grupul de plante de care vorbeam mai sus am remarcat plante cu flori rozalii si plante cu flori violacee.

einsteinitza

Eu o vad saptamanal pe drum. Un camp aproape este la intrarea in Bsrcanesti, langa Ploiesti, apoi pe un deal  de langa Slanic e pur si simplu o bordura lata de cam 1m  si lunga de vreo 10-15m, pe alte dealuri am vazut pe drumul spre Cheia, de adta ma gandeam ca ai vazut pe langa tine.Am sa fac si eu cateva poze. Majoritatea zonelor pe care le-am vazut sunt pur si simplu invadate de planta, nu sunt una doua. Si la mine in gradina sunt in doua locuri, mici palcuri ca mereu ajung sa fie cosite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Atunci poate primesc ceva seminte la sfarsitul verii - toamna. Raman dator.

claude

Ma intreb daca cea de pe dealurile mele e Salvia sclarea de care spui tu bunicutz  ???  O sa fac niste poze maine...

Ca tot veni vorba de salvii ornamentale...seminte de Salvia nemorosa doresti? Am varietatea  Blaukonigin...sau poate sa-ti inradacinez butas daca preferi... :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mai trebuie sa fac eu ceva colete spre tine ca sa fii dator, e invers la raboj! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: claude on June 11, 2012, 08:11:20 PM
Ma intreb daca cea de pe dealurile mele e Salvia sclarea de care spui tu bunicutz  ???  O sa fac niste poze maine...

Ca tot veni vorba de salvii ornamentale...seminte de Salvia nemorosa doresti? Am varietatea  Blaukonigin...sau poate sa-ti inradacinez butas daca preferi... :)
Daca este salvie atunci trebuie sa fie sclarea. Din cate stiu eu este cea mai raspandita specie spontana de salvie de la noi din tara. O fotografie de aproape ne-ar lamuri fiindca aspectul frunzelor este tipic pentru S. sclarea.
Da, as vrea 1-2 butasi de S. nemorosa Blaukonigin. Am si eu Reugen si am sa fac butasi dupa ce trec florile (acum incepe sa infloreasca). Multumesc

BoboROM


Claude, cat tine inflorirea la S. nemorosa Blaukonigin?

claude

Cam o luna de zile, Bobo, ca florile se deschid treptat, de jos in sus pe tija, a mea acum se apropie de sfarsitul infloririi. Dupa ce trec florile o tund si spre sfarsitul verii mai infloreste o data 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu n-am Blaukonigin, dar tot asa face! ;D
Hai Claude, jumuleste salvia si pune-o la inmultit ca am vrut si eu sa comand de la Levi dar era prea mica suma si am renuntat! Nu merita transportul...

BoboROM

Quote from: claude on June 12, 2012, 04:46:33 PM
Cam o luna de zile, Bobo, ca florile se deschid treptat, de jos in sus pe tija, a mea acum se apropie de sfarsitul infloririi. Dupa ce trec florile o tund si spre sfarsitul verii mai infloreste o data 

Tocmai acum cand incep puternic trandafirii  ???

Dar geranium-ul cat tine?

flordel

Infloreste repetat toata vara, dar musai sa aiba semiumbra si umiditate ca altfel se face terci!

BoboROM


flordel

Eu am pus ageratum houstonianum cam toata bordura, dar e munca sa faci rasaduri, sa le plantezi...
Totusi levantica si salvia mai fac flori inca o data pe sezon.

bunicutz32

Quote from: bunicutz32 on June 04, 2012, 03:52:06 PM
Iata si fotografia salviei de câmp (jaleş, şerlai) Salvia sclarea. Ca planta medicinala se foloseste ca Salvia officinalis.
Trebuie sa rectific: cea din prima fotografie este Salvia pratensis. Cele doua specii spontane, sclarea si pratensis, sunt foarte asemanatoare morfologic, singurul caracter usor vizibil care le diferentiaza este dimensiunea bracteelor: la S. sclarea bracteele sunt mari, uneori aproape de dimensiunea florilor iar la S. pratensis sunt mici. In general, dar nu intotdeauna, plantele salbatice de S. pratensis au flori de culoare albastra sau albastru-violacee (exista si soiuri cultivate cu flori de alte nuante sau culori) iar S. sclarea are flori de culoare rozalie.

bunicutz32

Quote from: flordel on June 12, 2012, 04:49:03 PM
Hai Claude, jumuleste salvia si pune-o la inmultit ca am vrut si eu sa comand de la Levi dar era prea mica suma si am renuntat! Nu merita transportul...
Voi pune si eu la inradacinat butasi de S. nemorosa Reugen. Cine doreste sa-mi trimita un mesaj.
Imedia ce infloreste am sa postez o fotografie.

einsteinitza

Cele vazute de mine sunt palcuri mari de salvie indigo, foarte decorative. Abia astept sa le fac poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si cele de la mine sunt tot albastru-indigo, deci sunt pratensis, din ce spune Bunicutz
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bunicutz32

Dimensiunea bracteelor (frunzele modificate, solzoase, care protejeaza florile) este mai importanta decat culoarea florilor, care poate fi foarte variabila la amandoua speciile. Am sa fac fotografii close-up la amandoua cat de curand sa se vada diferenta.

einsteinitza

Si eu ma opresc joi pe drum sa le fac poze. Si la cele din gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: BoboROM on June 12, 2012, 04:59:03 PM

Deci tot n-am rezolvat nimic  ;D

In ce sens n-ai rezolvat nimic? Ca salvia asta a mea e plantata langa Louise Odier si au fost inflorite impreuna, primul val al Louisei s-a suprapus perfect cu al salviei, mi-a placut grozav cum au aratat impreuna, desi tufa trandafirului era la fel de mica precum salvia  ;D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si salvia asta tine pana tarziu deci prinde si valul urmator de inflorire.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro