Hibiscus II

Started by rox94ana, April 13, 2012, 07:20:03 PM

Previous topic - Next topic

rox94ana

Am deschis un nou topic pentru ca la cel vechi nu se mai putea raspunde din cauza numarului mare de mesaje.

Ce va mai fac Hibi? Eu vreau sa-i tai pe al meu. Are mai multi lastari golasi la baza, ceea ce nu-mi place si vreau sa le tai si sa le inradacinez. Sa le pun in apa sau in pamant?

gabriela jalba

Koning ,la adevarata lui fata si valoare
     asta a fost ieri!!
   Azi,adevarat dezmat hibiscusian :

  Aici se observa mai bine diferenta dintre oberon(in fata stanga) si Sierra ( in spate stanga ,cu 3 flori)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Carina

Ce frumosi sunt Gabi, ce le faci de infloresc asa bogat?
La mine rareori am prins 2 flori pe aceeasi planta iar Konig e printre cei mai mofturosi, face si el o floare la jumatate de an  :-\

Roxana, eu pana acum am prins in apa dar asta e o metoda buna pentru hibiscusii comuni, care inradacineaza repede. Daca ai unul mai fitos incearca in pamant cu pet in cap sau si mai bine in banuti de turba, cica sunt foarte buni. Eu n-am incercat


vivi23ro

Roxana , mai bine in pamint, in apa ca sa reziste trebuie sa fie bine lemnificati

rox94ana

Nu, nu e fitos deloc. Este un Hibi portocaliu involt. Pai cred ca este lemnificat de acum, ca il am de cativa ani.

paraschivvvv

Gabriela frumosi si felicitari


lelia

arata foarte fain  !

paraschivvvv

Multumesc Lelia;de abia astept saptamana viitoare sa-i scot in curte si hibii si bougile si brugmansiile sa le inlocuiesc o parte din pamantul de la suprafata si sa le dau avant dupa o iarna asa pacatoasa.

gabriela jalba

Is hormonati tare, ca de doi ani,tot asa o tin. O sa vad cum s-or comporta de anul asta incolo. Am vorbit cu cineva meserias, si a zis ca hibi de cumparat is hormonati si timp de doi ani is sub influienta "drogurilor".
Paraschiv...asta alb e grozav!!! Tot un drogat ?   
La inmultire si cu pastilele de turba e in dubiu. Eu am omorit mai multi lastari,ca a fost prea umed mediu si au putrezit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lelia

de Pasti , mi-au facut o bucurie...

gabriela jalba

Frumosi!!!!! El Capitoliu si classic white ,teribili!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

carmenlorena

Lorena

carmenlorena

Quote from: lelia on April 17, 2012, 10:34:05 PM
de Pasti , mi-au facut o bucurie...

O adevarata incantare!Frumos cadou de Pasti!
Lorena

paraschivvvv

Lelia splendid;hibiul meu este de 3 ani si deja hormonizarea a disparut;prin hormonizare strainii mentin hibii mici( cicocel-substanta care la noi este interzisa ca folosinta)ca  la alte plante de altfel.Dupa epuizare au tendinta de a deveni mari sau giganti,iar pentru ca noi nu le putem da obisnuitele lor retete de afara dau chiar ortupopii;altfel nu-mi pot explica pierderile chiar cand le creiezi aceleasi conditii si unii dispar si nu iarna.

DanaT

Unul din hibii mamei mele i-a facut o surpriza de Paste.

Pentru mine asta e o plantuta cu care nu ma impac excelent. Am vreo 2, dar nu ma dau pe spate. Mai bine ii admir la altii. Cere mult spatiu, cam multa grija si cam prea mult soare. La curte la Galati se simt insa foarte bine...

vivi23ro

e suuperb.. am avut ghinionul. ca in iarna asta sa imi moara toti cei roz... +ham :(

georgiana n

Quote from: gabriela jalba on April 17, 2012, 08:38:15 PM
Am vorbit cu cineva meserias, si a zis ca hibi de cumparat is hormonati si timp de doi ani is sub influienta "drogurilor".

Am observat treaba asta la hibiscusii mei, abia din al treilea an au inceput sa creasca, in primii doi ani cred ca au crescut maxim 2cm, dar acum cresc, si cresc, dar fara flori.....

paraschivvvv

Georgiana pana nu dispare influienta tratamentului slabe sperante la flori;iti urez succes.

georgiana n

Quote from: paraschivvvv on May 11, 2012, 10:37:04 PM
Georgiana pana nu dispare influienta tratamentului slabe sperante la flori;iti urez succes.

Bine ca stiu acum, ca ma tot uitam la ei dupa boboci
Ii las pe ei sa se hotarasca

gabriela61

Cel mai "infloricios" hibi al meu si cel mai mic la inaltime

gabriela jalba

Are o culoare deosebita!!!! si are flori si boboci berechet !!!!
Adsta e trasatura de caracter a celor cumparati. Mici(inhibitori de crestere) , si infloriciosi timp de doi ani(stimulenti de inflorire ) , non stop.
sa-ti traiasca si,cum spuneam: doi ani de flori ,permanenet. Citi sint in ghiveci? de obicei,sint doi,sau trei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela61

este unul singur in ghiveci si este mititel i adunat.A crescut foarte putin in inaltime de cand il am.Parca se numea Hawai nu mai stiu sigur.Fata de ceilalti pe care ii am are frunza mai gofrata am sa incerc sa iau un lastar(daca am de unde ca nu prea are) si sa-l pun la prins daca tu zici ca dupa 2 ani nu mai face flori.

sicamin

Dupa ce ca a crescut asa lung ,a facut doar o floricica "baptistul" dar cel alb dublu desi e mic ,mereu are cate 1-2 flori.



paraschivvvv

Sica sunt splendizi ;felicitari;eu am pierdut baptistul ;,efectiv s-a uscat si nu-i stiu cauza;anul trecut a fost superb si anul asta a mierlit-o pe langa alti cativa;cred ca nu le-a priit atmosfera din Dobrogea de anul acesta( nopti tropicale si ziua ardere ca in desert.)