Cine stie ce-i ?

Started by leonardus, April 17, 2012, 11:34:45 AM

Previous topic - Next topic

leonardus

Mi-au aparut in gradina 2 plante pe care nu le stiu. Cine poate sa le identifice ? M-am uitat si pe spontana.org dar nu apar. Ma intriga cea cu floarea verde...
Multe multumiri,

L.

Carina

E spanz, helleborus odorus, apare destul de frecvent prin padurile din tara noastra. Am si eu vreo 2 adusi din padure

einsteinitza

In prima poza cred ca ai Muscari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on April 17, 2012, 12:23:49 PM
In prima poza cred ca ai Muscari.

Asta este. Bull's eyes ! Yahoo ! Si se pronunta chiar asa sau cu sh ?

leonardus


Scuze, credeam ca este denumirea populara, dar e cea stiintifica: muscari armeniacus.
Popular am gasit ca se numeste zambila-struguras.

leonardus

Cu flora ornamentala nu prea le am...incerc sa aprofundez putin flora spontana. Asa ca poate ma ajuti cu cele 2 plante din imagini, le am in curte de multa vreme si acum le-a venit randul la identificare.

einsteinitza

Din a dua am si eu o tufa, am primit-o de la o vecina, habar n-am ce e dar imi place mult de tot de ea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  A doua nu este cununita,floarea miresii,spiraea?
  Cealalta seamana cu migdalul decorativ,prunus...

einsteinitza

Ce fel de spirea? Eu am o spireea dar are flori buchetele, asta are flori mici batute batute, insirate ca pe o ata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Sa fie spiraea prunifolia plena?
Ar trebui niste poze mai clare cu florile ca nu reusesc sa le vad prea bine

einsteinitza

Carina, esti tare, cred ca asta e, cel putin al meu, ca deocamdata era vorba de al lui Leonardus,, la mine nu a deschis inca florile dar cred ca asta e, fac poze. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

No, am pus foto mai bune. E bine asa ?

einsteinitza

No, ase! Amu asta o am si eu. ;) Spirea Prunifolia plena, multam Carina. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Cu placere, dar recunosc cinstit ca mai mult am nimerit-o ;D Abia cand a pus Leonardus al doilea rand de poze m-am convins ca e ea

leonardus

Quote from: Carina on April 18, 2012, 06:30:00 PM
Cu placere, dar recunosc cinstit ca mai mult am nimerit-o ;D Abia cand a pus Leonardus al doilea rand de poze m-am convins ca e ea
Pentru amandoua, einsteinitza si carina: Hurray ! si multam fain !

leonardus

Florii asteia am vrut sa-i stiu numele de o vesnicie. Miroase exceptional, unul din cele mai rafinate si frumoase mirosuri din cate stiu eu... abia am facut-o rost de la un vecin. Unii ii spun ''ananas'', dar n-am dat de nicio referinta posibila pe net la asa ceva. Ma ajutati ?

anasstasia

Eu nu stiu ce e, insa pare a fi frumoasa. Daca spui ca are si parfum....

gesne

Seamana foarte tare cu Calycanthus.

paraschivvvv


anasstasia

Este sigur lonicera, insa nu stiu de care. Es sau fetele iti vor spune sigur care tip.

einsteinitza

Banuiesc ca e Lonicera tatarica, foarte rezistent si indurator, daca face bilute rosii atunci el e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: leonardus on April 30, 2012, 09:14:04 PM
Florii asteia am vrut sa-i stiu numele de o vesnicie. Miroase exceptional, unul din cele mai rafinate si frumoase mirosuri din cate stiu eu... abia am facut-o rost de la un vecin. Unii ii spun ''ananas'', dar n-am dat de nicio referinta posibila pe net la asa ceva. Ma ajutati ?

Calycanthus occidentalis. Miroase a vin? Este si in Gradina Botanica din Bucuresti.

leonardus

Da, da, da !  :-bd :-bd. Este Calycanthus Floridus. Occidentalis nu rezista in gradina in zona noastra.
Cu mari multumiri.

gesne


paraschivvvv

Es prima inflorire a avuit-o anul trecut,dar nu am sesizat bilute;o sa vad anul acesta daca are sau nu;stiu ca am avut 3 lonicera tatrica dar nu mai retin unde le-am plantat ,care si cum;intersant este ca nu este cataratoare ci sub forma de tufa.