Cine stie ce-i ?

Started by leonardus, April 17, 2012, 11:34:45 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Lonicera e o familie larga, si cu tufe si cu liane. Si eu am o tufa Lonicera fragarantissima.
Tartarica e tot tufa. E frumos la ea faptul ca e foarte rezistenta si indiferenta la conditiile mai dure, si nu necesita multa ingrijire, cum s-ar zice, tufa ideala! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Si ar mai fi frumusetea asta, poate o pot face rost de la un coleg.....

flordel


anasstasia

Cit de mult imi place...mi-o doresc de mult...

paraschivvvv

Es ,lonicera fragrantisima am si eu , poza pusa si in album;stiu ca am avut si tatarica 3 culori dar le-am incurcat pozitiile si nu mai stiu ce si cum.Astept sa vad daca face bobote dupa inflorire asa cum ai spus.Multumesc

doinabacau

Quote from: leonardus on May 02, 2012, 01:54:12 PM
Si ar mai fi frumusetea asta, poate o pot face rost de la un coleg.....
[/quote

Leonardus,daca  nu ai facut rost de kerria,iti pot oferi,insa mi-as dori si eu un fir de calycanthus,cat de mic,ce zici?

leonardus

Quote from: doinabacau on May 06, 2012, 12:59:14 PM
Quote from: leonardus on May 02, 2012, 01:54:12 PM
Si ar mai fi frumusetea asta, poate o pot face rost de la un coleg.....
[/quote

Leonardus,daca  nu ai facut rost de kerria,iti pot oferi,insa mi-as dori si eu un fir de calycanthus,cat de mic,ce zici?

Mi-a dat un fir de kerria si calycanthus (nu stiu cum i se spune in popor) am tot un fir de la un vecin. Poza este din tufa vecinului....

doinabacau

  Sa-ti traiasca,te rog sa-mi ierti indrazneala!

leonardus

Quote from: doinabacau on May 08, 2012, 04:07:56 PM
  Sa-ti traiasca,te rog sa-mi ierti indrazneala!
Ei, na, nu-i nimic. Da, uite ma tot chinui de cateva zile sa identific Stevia asta care-mi rasare an de an in gradina, dar nu pot.
S-ar putea sa fie Rumex patientia (Stevie de gradina) sau Rumex obtusifolius (Macrisul calului) sau chiar Rumex conglomeratus, ca vreau sa incerc ceva mancare cu stevia asta. Am citit pe net despre ea, mai inainte cand erau oamenii saraci, iobagi la boieri, deseori faceau mancare cu ea. Dar numai prima este buna pentru asta. Pur si simplu sunt asemanatoare si nu stiu sa le deosebesc.

larisa

Cea buna ,de mincare are frunzele netezi,lucioase .cea rea care nu e de mincare si care e si tare invaziva,are frunzele gofrate.din asta am eu in vie ,sufletul mi-l scoate .O bucatica mica de radacina ,ramasa in pamint .rasare .Cealalta ii trebuie pamint gras ,si rasare pe linga finarii .Cea rea rasare unde  ti-e lumea mai draga

larisa

Daca ma uit mai bine ,ceea ce ai tu ,e din cea care nu e comestibila

claude

Larisa, deci e perena aia rea? Ca pe terenul viran de langa mine s-a umplut, iar in primavara asta m-am trezit si in gradina cu puzderie de invadatoare  >:(  Chiar pe maine am programata operatiune de taiere a celor de pe terenul de langa casa, dar daca e cum spui tu, ca rasare din nou din radacina atunci muncesc degeaba... +ham   Dar daca o las iar ajung la mine o gramada de seminte   +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e comestibila, insa gainile o adora. :P Din fericire la cosit dispare , dupa primele doua coase scapi de ea, daca nu o lasi sa faca seminte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

daca esti pe loc,sa nu o lasi sa faca seminte ,si sa scoti si radacinile din pamint.Acum 2 ani am stropit cu ierbicid ,am avut rezultate bune dar in gradina de linga mine ,vecinul avea secara si avea si stevie porceasca...asa-i spunem noi.ei acum semintele au ajuns in via mea si trebuie sa o iau de la capat.Acum nu mai pot da cu ierbicid ca sunt mari

claude

Azi a taiat-o sotul meu cu sapa, de jos, era deja mare, cred ca rupeam coasa in ea  ;D  Anul asta merge asa, la anul trebuie sa fiu atenta sa o iau devreme, o sa dau cu erbicid pentru dicotiledonate cand e inca mica...e o zona plina de balarii, urzici, scaieti, dar nu ma deranjeaza ce nu se extinde la mine, mai alesc ca urzicile le culeg si fac din ele macerat
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

leonardus

Cred ca stevia mea este Rumex Conglomeratus... Intr-o alta ordine de idei, am facut o vizita altui vecin si am pozat floarea asta, cam neclar, dar se intelege. El nu stie ce este si nici eu. Mi-a spus ca iarna o tine in beci si primavara o scoate afara. Nu stiu daca trebuie, poate rezista afara...
O zi buna tuturor.

Trofin Petrina

Pare a fi iasomie de gradina.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

larisa

Sigur e iasomie de gradina ,sau popular  Traian.S-o planteze in gradina

leonardus

Quote from: larisa on May 16, 2012, 10:17:39 AM
Sigur e iasomie de gradina ,sau popular  Traian.S-o planteze in gradina

Da, corect, dupa ce am verificat pe net. Uite asta inseamna puterea comunitatii... si a informatiei. Puteam sa stau la nesfarsit sa cercetez acum 25 de ani, cu cele cateva surse de pe atunci (cateva carti si/sau dictionare)...asta in cazul unui afon. Inca odata vad ce mare ''obladuiala'' este internetul asta. Mersi mult.

einsteinitza

Ei Leonardus, trebuia sa mai perii putin si forumul, nu numai netul cu informatii, ca daca nu erau fetele astea informate si cu tot felul de plante prin gradina,care mai de care mai interesante, degeaba cautai........glumesc :D :D :D :D :D
Si inca n-ai vazut ca ii infloreste acusi "coniacul" lui Ati, si asa floare chiar e uimitor cum exista si cum are cineva pe aici in gradina,de fiecare data impresioneaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, m-ai facut curioasa rau, ce-i coniacul lui Atti?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Chiar, vrem sa vedem poze. +hypno

leonardus

Pana vedem link-ul cu coniacul, uite alta verdeata la care inca nu i-am vazut florile. Are tendinta sa se suie in sus ca o vita..

anasstasia

Pare a fi wisteria, iar daca e ea, ai de asteptat ani buni pina face flori. Dar si cind va inflori, va fi spectacol.

einsteinitza

A mea era mai mica atunci cand am luat-o si in al treilea an a facut doua flori. Dar e inghesuita rau la ghiveci, asta are radacini nu gluma, ii trebuie spatiu!

Coniacul lui Ati e Amorphophalus Konjac, ca zicea ca deja are 60cm. ;D ;D ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro