Cine stie ce-i ?

Started by leonardus, April 17, 2012, 11:34:45 AM

Previous topic - Next topic

leonardus

Quote from: anasstasia on May 17, 2012, 08:39:04 AM
Pare a fi wisteria, iar daca e ea, ai de asteptat ani buni pina face flori. Dar si cind va inflori, va fi spectacol.

Definitiv e Wisteria. De care, om vedea. Treaba-i ca are nevoie de mult spatiu, si in sus, si in ...laturi. Si loc nu prea este.
Sanatate multa.

leonardus

Acum sunt confuz. Am o alta floare care acum infloreste. Parca e leit iasomia de gradina cu cateva exceptii: frunza nu seamana si floarea nu miroase. Ce sa fie ? Nu va suparati pe mine, daca va plictisesc cu atatea poze. Thanks a lot.

cristinaf

Contar tuturor asteptarilor, sunt si varietati de iasomie care nu au miros. O astept si eu pe a mea sa infloreasca, sa vad daca are, ca iasomie fara miros, parca mi se pare a fi un non-sens.

larisa

Iasomia cu floarea batuta ,nu miroase asa de imbatator ca cea simpla

leonardus

No, floarea asta-i face capatu'; acum 3 saptamani a dat bobocii si am asteptat sa se deschida sa vad ce fel de floare face...Numai ca azi am observat ca deja bobocii s-au uscat si incep sa cada, parca floarea s-a terminat. Nu cred sa fie atacata de ceva, e in buna stare. Cred ca nu o s-o pot identifica, de-aia' ma oblig sa mentin etichetele de pe ghiveciuri ori-de-cate-ori oi mai cumpara vreuna. Daca stie careva cum se numeste.....
Sa aveti o zi buna..

leonardus

Pana se gasesc ''ghicitorii'' cu planta aia, iata o alta pe care am depistat-o trecand pe langa ea printre 2 blocuri. Crescuse lipita de un Hibiscus Siriacus si miroase excelent. Deja ma si gandesc cum s-o aduc si la mine in gradina.....nu stiu ce este, floarea seamana perfect cu liliacul dar in miniatura. Nu cred sa fie Buddleia pentru ca florile sunt foarte mici fata de ''ciorchinele'' clasic de Buddleia :-\

einsteinitza

Prima, aia din ghiveci, e sigur Deutzia, a doua nu imi aduc acum aminte, parca are miros neplacut...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on May 29, 2012, 01:23:05 PM
Prima, aia din ghiveci, e sigur Deutzia, a doua nu imi aduc acum aminte, parca are miros neplacut...

Florile ei au miros ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Ultima este ligustrum vulgare sau lemn cainesc:
http://www.google.ro/search?hl=ro&pq=lemn+cainesc&cp=18&gs_id=4&xhr=t&q=ligustrum+vulgare+atrovirens&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1164&bih=700&wrapid=tljp133829310627000&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=Z77ET4rRNM6M-wax96jxCQ

Florile sunt parfumate, noi avem in gardul viu din fata blocului si mie imi place parfumul lui. Mereu zic ca iau butasi sa pun la prins, dar mereu uit!

einsteinitza

Mie nu-mi place cum  miroase, parca e prea greu mirosul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Deutzia nu are parfum, insa e un arbust care nu face mofturi nicaieri. Eu am si la soare, si la umbra, e la fel de frumos.
Infloreste cam la doua saptamani dupa ce infloreste iasomia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: adrianam on May 29, 2012, 03:19:49 PM
Ultima este ligustrum vulgare sau lemn cainesc:
http://www.google.ro/search?hl=ro&pq=lemn+cainesc&cp=18&gs_id=4&xhr=t&q=ligustrum+vulgare+atrovirens&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1164&bih=700&wrapid=tljp133829310627000&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=Z77ET4rRNM6M-wax96jxCQ

Florile sunt parfumate, noi avem in gardul viu din fata blocului si mie imi place parfumul lui. Mereu zic ca iau butasi sa pun la prins, dar mereu uit!

Cand zici ca putem lua butasi ? Cum ii pui ? Direct in apa sau in compost ?

leonardus

Astazi un vecin m-a intrebat cum se numeste floarea aceasta pe care a adus-o anul trecut de la deal, de pe niste stancarii, face niste flori superbe, parca i-as spune sa-mi dea si mie....numai ca nu stiu cum se inmulteste.
Pace voua !

leonardus

No, hai ca nu v-am muncit mult ! +ham Am descoperit eu cu spontana.org, un site excelent. Bravo initiatorului care merita mai mult decat simple felicitari de care cred ca are podu' plin. Este Sedum acre iarba de soaldina !
Corect ?

leonardus

Pe aceasta nu mai pot s-o ''obtin'' cu spontana.org.  :-\

BoboROM


leonardus

Da ! Curios ca are o ruda apropiata care nici nu se ridica de la sol si pe aici este pe langa garduri: Potentilla fruticosa; din cate am citit. Si mai tare este ca din frunze se poate face ceai ! +hypno. Incredibil cate plante ignorate si ''clasificate'' ca buruieni au proprietati curative, incredibil  +apl. Adevarat ce scrie, Creatorul a facut tot felul de plante pentru hrana si tamaduirea omului. Si ce atitudine avem noi.....Am fost deunazi in gradina scolii si am vazut o floare care mi-a adus aminte de primii ani in scoala aceea....insa nu stiu cum se numeste.....

leonardus

Sambata am fost la cineva la sapa ingradina, si acolo am vazut un copacel ce m-a intrigat foarte tare. Desi cam ii pricep eu, pe asta n-am putut sa-l descos deloc. Am intrebat despre el si omul mi-a spus ca n-a facut niciodata flori si niciun fel de fructe. Nici el nu stie cum a ajuns in gradina lui. Am luat o frunza si am frecat-o in mana, culmea !, are mirosul caracteristic de lamaie ! +ham. Frunza seamana cu magnolia dupa parerea mea, dar nu plusez pe asta. Stie careva ce este si de ce nu face flori ?
Sanatate la toti !


einsteinitza

Si mie mi se pare magnolie, dar nu am mirosit niciodata o frunza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on June 10, 2012, 01:06:24 PM
Si mie mi se pare magnolie, dar nu am mirosit niciodata o frunza.

Da, dar n-am vazut pana acum magnolie cu miros de lamaie  ???

gabriela jalba

Leodardus,ai testat ceva,fetele!!!!Din tot ce ai aratat,trebuie sa spun ca mi-a placut spiraea prunifolia plena. Arata nemaipomenit !!!1
Es,ai de unde da ? ( asat fiindca tot is "cersatorul",si tu ai de facut cindva un pac. )
Anasstasie,am trecut pe lista un pui de kerria (tu vroiai si salcim mov ? scrie PM te rog,ca stricam topicul  )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, dau , dar nu stiu la ce te referi ca sa iti trmit, cu pachetul ala de toamna..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Nu cunosc ultimele plante,dar potentilla  reptans,sau cinci degete,e un advarat miracol,pe nedrept ignorat.