Cine stie ce-i ?

Started by leonardus, April 17, 2012, 11:34:45 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on June 17, 2012, 03:55:51 PM
Gabi, dau , dar nu stiu la ce te referi ca sa iti trmit, cu pachetul ala de toamna..
spiraea prunifolia plena
Imi place potentilla  reptans , ca frunza fite in "palma" picatura de roua.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

leonardus

Dar asta ce-i ? Seamana cu veronica sp., dar nu este. Intr-o gradina pe langa care am trecut e plin de ea.... :)

Carina


leonardus

Quote from: Carina on June 18, 2012, 02:25:28 PM
Delphinium

Da, generic asta e. Zice ca are peste 300 varietati. Cred ca cel din poza este Belladona.
Alta floare care mi-a crescut intre pavele si n-am putut nimic cu Spontana.org :(

leonardus

Deunazi am fost la o partida de coasa si am gasit copacelul asta...seamana cu malinul dar sigur nu e el. Ce este ? Ce fructe curioase face ... :)

leonardus

Si ca sa nu va plictisesc, na, uite un fel de vita taratoare care vad ca, creste peste celelalte buruieni si se intinde pe zeci de metri. Inca nu am mai vazut asa ceva... ;)

myosotis

Ei nu ? Vita asta e de groaza. Napadeste tot ce-i iese in cale. Si pe sus si pe jos.

einsteinitza

Iar toamna se da in spectacol ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on June 27, 2012, 08:30:03 AM
Iar toamna se da in spectacol ;) :D

Deci pana la urma ce-i ? Cred ca va referiti la mur dar de ce de peste 15 ani nu vad nicio mura ? ???

BoboROM


se refera la vita din ultima poza

einsteinitza

Leonardus, care mur?
In ultima poza e vita canadiana, un soi de Parthenocissus, cred ca este quinquefolia, cea cu cinci frunze. Din cate cred eu nu are spini, nu-i asa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on June 28, 2012, 01:10:57 PM
Leonardus, care mur?
In ultima poza e vita canadiana, un soi de Parthenocissus, cred ca este quinquefolia, cea cu cinci frunze.Din cate vad eu nu are spini, nu-i asa?
Pai, da, ziceam de mur, desi ma intriga atat dimensiunile cat si lipsa fructelor....ma scuzati, e buna la ceva vita asta ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Bun. Dar pe un forum de albinarit apare cum ca vita salbatica face flori si este foarte vizitata de albine....eu inca nu am vazut flori la ea... ??? (http://apiardeal.3xforum.ro/post/1601/1/identificare_planta/)

leonardus

Pai sa mai si dam, nu numai sa luam... +dns. Tufa aceea uriasa este o Deutzia de 50 de ani  +hypno. De care soi nu stiu dar am identificat-o in alta parte.

leonardus

Asta ce este ? 2 culori pe aceeasi planta ? +hypno

penelopa

Asta-i un Tropaeolum majus, o mica urcatoare de umbra. Este anuala.

penelopa

Leonardus, cred ca ai dreptate cand spui de un mur tarator/urcator salbatic, care nu face fructe! Am si eu cateva exemplare prin gradina, despre a caror origine nu stiu nimic. Anul acesta, mi-a aparut un rug intr-o tufa de bujor.
Iar vita aia din pozele tale despre care lumea spune ca ar fi canadiana, cred ca n-are nicio legatura cu Canada  ;D E tot o salbaticiune din flora spontana!
Eu am si vita canadiana (chiar de la Myosotis) si taratoarea asta "vulgaris"crescuta printre straturile cu flori. Evident, habar nu am cum a ajuns pe-acolo, dar am de gand s-o scot si s-o plantez la gard, langa  verisoara ei canadiana.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: penelopa on July 10, 2012, 02:23:04 PM
Leonardus, cred ca ai dreptate cand spui de un mur tarator/urcator salbatic, care nu face fructe! Am si eu cateva exemplare prin gradina, despre a caror origine nu stiu nimic. Anul acesta, mi-a aparut un rug intr-o tufa de bujor.
Iar vita aia din pozele tale despre care lumea spune ca ar fi canadiana, cred ca n-are nicio legatura cu Canada  ;D E tot o salbaticiune din flora spontana!
Eu am si vita canadiana (chiar de la Myosotis) si taratoarea asta "vulgaris"crescuta printre straturile cu flori. Evident, habar nu am cum a ajuns pe-acolo, dar am de gand s-o scot si s-o plantez la gard, langa  verisoara ei canadiana.

Hai, da-ne niste poze sa vedem despre ce-i vorba; poate sesizam diferentele si reusim o identificare. :)

leonardus

OK, se pare ca nu primim nimic.. :-\ Am cumparat un pliculet de plante de ornament pe care scria Mix fara nimic altceva si uite ce mi-a iesit. Nu stiu ce este..seamana perfect, copia mai mica, cu bostanul placintar, acela comestibil....sa vedem cand o face flori sau stie cineva dinainte

einsteinitza

Eu chiar cred ca e un dovleac, o fi dovleac decorativ.....  oricum e clar ca nu e de jardiniera dupa cum se dezvolta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on July 15, 2012, 11:50:22 AM
Eu chiar cred ca e un dovleac, o fi dovleac decorativ.....  oricum e clar ca nu e de jardiniera dupa cum se dezvolta.

Om vedea la sigur cand o face flori ! +apl
Sora-mea are florile astea plus varianta pe alb si n-am stiut sa-i spun ce sunt.... >:(

Carina

Sunt phlox paniculata, de-acum sa stii  ;D

leonardus

Quote from: Carina on July 17, 2012, 11:39:17 AM
Sunt phlox paniculata, de-acum sa stii  ;D
'nteles ! Sa traiti ! ;D