Carmen

Started by einsteinitza, April 18, 2012, 09:03:57 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

O floribunda Wagner de marime medie, un roz mai intens, care se decoloreaza putin in soare. Ramuri destul de elastice se curbeaza singure, sub greutatea florilor. Ce e interesant e ca florile sunt cu petale gofrate, i se potriveste de minune numele , parca sunt dansatoare de flamenco.

Foarte florifer, seamana intr-un fel la comportament cu Rusticana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Pacat ca trandafirii romanesti nu sunt cunoscuti nici la ei in tara.Un trandafir frumos,cu un nume potrivit...(ai idee de unde mai poate fi achizitionat,caci vad ca la Rosafruct nu il au??)

einsteinitza

Nu cred ca-l mai gasesti undeva. Eu am unul, poate mai sunt cativa care sa-l aiba din comenzi mai vechi.
Pot sa ofer butasi, in vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Vai de mine cit imi placeeeeee! De ce nu se gasesc trandafirii romanesi pe piata?? Unii dintre ei sint atit de reusiti. Este superb, imi place foarte mult.

Opal

Pun si eu intrebarea tampita de ce nu se mai gasesc?
Intelegca autorul inca traieste,deci ar putea sa-l vanda
Candva a existat in curtea strabunica-mii,dar eu uram trandafirii atunci

einsteinitza

Nu avea cum sa fie in gradina strabunicii tale, e o confuzie.

Stii tu ca autorul mai traieste?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Carmen are petalele foarte incretite, exact ca volanele rochiei unei spanioloaice. E un trandafir foarte interesant, cu personalitate. Il recunosti repede dupa volanele alea de la petale. In poza aia nu e foarte bine prins efectul ala.
E un trandafir relativ nou, de asta spun ca nubputea fi in gradina strabunicii tale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Pai n-ai zis ca e roza Wagner?
A murit?
Strabunica mea a murit in urma cu cativa ani,vreo 5

dancoman

Daca ai drum poate imi tai si mie o crecuta(asa ...ca sa iti urez de bine in noul an!) :D

einsteinitza

Dnul Wagner daca nu cumva ne-a parasit, este un om foarte in varsta, nu se mai ocupa de comertul cu trandafiri. Din pacate, partea asta trebuia sa apartina altcuiva, creatorul este..un creator. Mai ales la varsta asta nu mai este, sau nu mai era interesat de comert. Sunt alte prioritati.
Cand ai zis" candva exista in gradina strabunicii, "m-am gandit la timpuri mai indepartate.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Gradina era la Cluj si eu am vandut casa
Da am zis candva,in copilaria mea,da-i poveste lunga
Din amintirile mele parca-si desemnase un "mostenitor" pt trandafiri

anasstasia

De cite ori ma uit la acea poza imi pare rau ca nu este si in gradina mea.
Es, nu ai si alte poze cu el? Nu prea ai postat poze cu trandafirii tai in vara aceasta si chiar ai ce arata.

einsteinitza

In vara asta gradina nu m-a avut in preajma, am avut alte prioritati. :D
Mai am pe blog, am sa mai caut
http://4.bp.blogspot.com/-mcAXI7XulcY/ThB9PPY9pkI/AAAAAAAAA1Q/Kdb_FWd9X9Q/s1600/carmen%2B%25285%2529.JPG

Opal, deci, fiind un trandafir din copilaria ta, care avea o varsta in gradina strabunicii, nu poate fi Carmen, care a aparut in1999.
Ce e aia un mostenitor pentru trandafiri?
Ce coincidenta, poti sa imi povestesti putin de gradina, pe unde era, ce cum, si eu sunt nascuta si crescuta inCLuj... Bineinteles, daca iti face placere.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Mi-e rau! Este superb acest trandafir!!! +apl

claude

Quote from: einsteinitza on December 31, 2012, 04:20:46 PM

Ce e aia un mostenitor pentru trandafiri?

Probabil cam ce planuiesc eu sa fac, daca nu-mi strica ceva planurile  ;D  Adica voi lasa casa cuiva doar daca va pastra si ingriji trandafirii asa cum sunt  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Lucrurile sunt cu totul altfel, nu este vorba de o gradina cu flori. Din pacate, se cam incheie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Stai ca nu m-am exprimat foarte clar
Gradina cu trandafiri era in copilaria mea,trandafirul Carmen era in gradina strabunicii la ultimile mele vizite
Cred ca in 2000 l-am vazut si am retinut numele ca era al bunicii mele(si nu l-am putut suferi niciodata)
Mostenitor al trandafirilore o persoana caruia ii lasi patentul  sau licenta pt trandafirii creati
Nu-mi place sa vb despre Cluj si perioada traita acolo
Casa cu gradina era in centru,pe stradutele din spatele magazinului universal
Am plecat de la Cluj cand nu implinisem 6 ani si am mai revenit fix de 5 ori acolo
Ultimile 2 dati ca sa vand casele strabunicii si a bunicii

einsteinitza

Si cine e acest mostenitor?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Pai n-are un fiu si un nepot?
Banuiesc ca ei sau o fi desemnat pe altcineva?
N-am cunostiinta de cine-i persoana desemnata

einsteinitza

Pentru trandafiri conteaza cine ii inmulteste si ii duce mai departe, cine e pasionat de ei, si in cazul de fata nu e familia. Nu conteaza patentul, intr-un an doi acesta nu mai are valoare. Oricum, drept de inmultire au Scdp Cluj si Rosafruct, care nu prea mai inmultesc decat la cerere. In ceea ce priveste soiurile mai noi, acestea nu au fost si nici nu cred ca vor mai fi pe piata. S-au vandut doar la cunostinte, peisagisti, la cerere. Mai exista si trei trandafiri foarte noi, care nici nu au primit nume, un fel de cantec de lebada al autorului, cum frumos spunea cineva, care sunt intr-o grradina privata si cred ca acolo se termina povestea lor.
Singura sansa ar fi aparitia unui pasionat care sa ii stranga intr-o colectie, si apoi sa se apuce de inmultit, ca pasiune, nu ca mijloc de trai. Doar o asemenea persoana ar putea readuce in comert soiurile romanesti, dupa mine. In acest moment insa, drumul este inchis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Patentul pt un trandafir nu-i pe viatza?
Si il poti transmite mostenire?
Habar n-aveam asta
La inventii stiu ca se poate
Mda,chiar nasol ca nu se pot pastra anumti trandafiri
Asta chiar e frumos

einsteinitza

Cum afica nu se pot pastra anumiti trandafiri! Te referi ca soi? Pai e in functie de cererea pietii.
Ce conteaza ca cineva are drepturile de autor daca nu e nimeni interesat sa cumpere? Important e sa existe producatorul, asta lipseste!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Ma refeream la patent
Nu stiu cum o fi cu dreptul de proprietate intelectuala la trandafiri pe la noi,dar stiu ca  afara a fost un scandal pe niste trandafiri obtinuti fara acordul creatorului,in urma cu niste ani
Oricum asta e un trandafir care imi place si mi l-as dori
N-am sa ma mir daca o sa se gaseasca si asta de vanzare pe siteurile straine

einsteinitza

In lume dreptul de autor la trandafiri este parca de 15 ani. Dupa asta poti sa il inmultesti la liber. Cine chiar il vrea, poate cere butasi la Gradina Botanica din zona. Toti pot fi obtinuti asa, daca cineva chiar doreste sa ii cultive.


Nu ar fi nici o mirare si nici nu ar fi rau. Citeam cu ceva vreme in urma de munca uni gradinar neamt, care a dorit sa aiba in gradina si sa promoveze trandafirii creati in Germania. Complicata treaba, mai ales din punct de vedere istoric. Cine e neamt si cine nu?
Pana la urma, marea masa de trandafiri pentru care a gasit date, informatii precum si butasi a fost in strainatate, nu in Germania. A gasit si la SAngerhauser, bineinteles, insa prea putini cu date derovenienta si o parte catalogati gresit.

Aici e articolul, daca e cineva interesat, e pagina in engleza, nu va chinuiti! ;D
http://haraldenders.jimdo.com/essays-and-articles/a-new-home-for-old-german-roses-from-rosa-mundi/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu zilele trecute am aflat ca cica in U.E. s-a schimbat legislatia in 1995 si acum dreptul de autor la trandafiri se acorda pentru o perioada de 25 de ani. Iar in SUA e de 20 de ani.
Evident, acest drept se poate reinnoi la cererea proprietarului acestuia, se parcur aceleasi etape, deci se verifica (,) ca trandafirul sa fie identic cu cel anterior, sa nu fi suferit mutatii, etc. Deci la o adica putem astepta mult si bine ca sa avem dreptul, gratuit, evident de a inmulti un trandafir  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot