Clematis alpina 'Albina Plena'

Started by claude, April 29, 2012, 10:17:15 PM

Previous topic - Next topic

claude

Clematis alpina (macropetala ) Albina Plena face parte din grupul Atragene. Apartine grupei 1 de taiere (nu se taie).
Inflorire - primavara (luna aprilie-mai)
Este o varietate obtinuta prin incrucisarea C. fauriei x C. sibirica, de catre Magnus Johnson (Suedia), in 1982
Se preteaza la cultivarea in zonele climatice 4-9
Repeta inflorirea

Deci, clopoteii mei infloresc  :D  

   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Ti-a inflorit Albina Plena de la polonez! Foarte frumos! Tare as mai cumpara, pe viitor, niste clopotei. Cu spatiul stau cam prost...

Carina

Si a mea a inflorit  +dns
Am plantat-o pe latura de nord a casei, unde are mai mult umbra decat soare, si vad ca pana acum n-a facut nazuri

einsteinitza

Ce frumoasa e! Imi plac mult astea "altfel"
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Dalia, zau ca merita inghesuita undeva una din astea, care e, cum spune es, altfel  ;)


Es, asa e, la clematite parca nu ma atrag cele cu floare clasica, mare, astea-s mai interesante  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

pronet

interesanta.

am cumparat-o si eu azi de la brico, alaturi de alte 4, la reduceri cu 11 lei buc, ce-i drept cam pricajita dar nu uscata. sper sa se prinda toate.

flordel

Sa le stapanesti sanatos! :-bd ;D
Eu stiu ca clematis, la plantare, trebuie pusa mai adanc decat era radacina in ghiveci cam cu 10 cm.

pronet

Quote from: flordel on September 04, 2012, 03:06:15 PM
Sa le stapanesti sanatos! :-bd ;D
Eu stiu ca clematis, la plantare, trebuie pusa mai adanc decat era radacina in ghiveci cam cu 10 cm.

multumesc si o sa tin cont si de sfatul de plantare.
fiind luate la reduceri au anumite zone cam la 30-40 cm indoite dar nu rupte, sper sa se prinda, oricum o sa le identific si pe clase sa vad ce si cum trebuie eventual tunse. Alpina am inteles ca nu se tunde.

am fost azi sa iau altceva din brico si le-am vazut acolo amarate intr-un colt  la un pret bun si am zis sa imbin placutul cu utilul. erau si aduse recent dar la 38-40 lei.

claude

Pronet referitor la tunderea alpinei cumparate, si nu numai a ei... la toate clematitele tinere se recomanda ca cel putin in primul an dupa plantare sa fie tunse scurt primavara, deaspupra primilor perechi de muguri sanatosi, e vorba de o tundere de formare, in felul acesta lastaresc de jos si formeaza o structura. Daca nu faci aceste taieri te vei trezi cu 2 lastari amarati care se duc in sus,lastarind din mugurii aflati mai la inaltime iar baza va ramane golasa.

In plus, clematitele sunt plante care se instaleaza mai greu, le trebuie timp, deci anul viitor s-ar putea sa ai o amarata la care nici nu-ti vine sa te uiti  ;D  Alpina mea Lagoona asa a fost asa a fost, dar anul acesta si-a scos parleala, in primavara am tuns-o scurt iar acum are 2,5m inaltime si 1 m latime...deci merita sa sacrifici un an-doi florile, ca pe urma sa ai o planta frumoasa  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

pronet

Quote from: claude on September 04, 2012, 10:25:45 PM
...

In plus, clematitele sunt plante care se instaleaza mai greu, le trebuie timp, deci anul viitor s-ar putea sa ai o amarata la care nici nu-ti vine sa te uiti  ;D  Alpina mea Lagoona asa a fost asa a fost, dar anul acesta si-a scos parleala, in primavara am tuns-o scurt iar acum are 2,5m inaltime si 1 m latime...deci merita sa sacrifici un an-doi florile, ca pe urma sa ai o planta frumoasa  ;)

Multumesc claude pentru sfaturi si informatii. Nu pot sa zic ca ma bucur foarte mult de ceea ce mi-ai scris, deoarece eu vreau rezultate cat mai repede; trebuie sa ma obijnuiesc sa am rabdare ...

Opal

Am si eu una
Tare mofturoasa e.are nevoie e umbra si racoare
Nu-i place deloc Bucurestiul

claude

Asa e, Opal, a mea o plantasem la baza unui prun si a cam chinuit-o soarele de dupa-amiaza, dar daca-i gasesti un loc cu soare doar pana pe la ora 13 o sa vezi ca se va dezvilta frumos...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

La mine la Buc vad ca Polish Spirit a inflorit toata vara, si acum are flori, cu toate temperaturile ridicate care au fost.
Este cam ca tancul... ;D

Opal

Am pus-o spre nord cu radacina la adapostul unor boscheti de conifere si catatrata pe un gard si e de anul trecut
Caldura din vara asta a toropit-o bine
Ca fiu mai precisa,locatia i-a fost aleasa de "nasa" gradinii
Speram sa creasca mai repede si mai mare,in toamna asta ma bate gandul s-o fac "munteanca" sa o duc la casa de vacanta a parintilor mei,Sinaia
Cred ca o mai  tolerez inca un an si daca ii merge la fel de nasol,inmpreuna cu inca 2 surate de ale ei le fac mutatie definitiva la munte

penelopa

Si "Albina" mea poloneza a inflorit, dar s-au desfacut doar bobocii cu care am primit-o.
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2012/71872011
Pana in toamna n-a mai crescut decat 3-4 cm, asa ca, daca scapa cu bine de iarna asta, am s-o scurtez dupa indicatiile tale, Claude.
E plantata la umbra, la radacina unei magnolii albe si intetionez s-o catar in magnolie.

claude

Nici a mea nu a crescut, a afectat-o foarte tare canicula de asta-vara, a mea are si soare de dupa-amiaza si asa rau i-a mers la un moment dat ca am crezut ca moare  :(   Dar in toamna a inceput sa dea ceva lastari din radacina, asa ca sper sa fie ok la anu'. O s-o tai si eu scurt, ca vreau sa se faca stufoasa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Eu m-am convins ca sint plante tare rezistente. Sint recunoscute ca mari iubitore de apa (ma refer la toate clematitele) iar ale mele au indurat o seceta cumplita asta vara. In toamna toate erau uscate , nu mai aveau o frunza verde, insa dupa ce au fost udate 2 saptamini regulat si-au revenit aproape toate. Sint convinsa ca ale voastre o sa-si revina si o sa fie si mari si pline de flori. In primii 2 ani cresc mai greu, apoi explodeaza.