Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Azi am avut un drum pe niste stradute mai ascunse si, pe un teren parasit, o minune de trandafir urias, care umplea zona cu un parfum dulce, greu, asemanator cu cei de dulceata dar mai dulce.Nu pot sa va spun cum mirosea, era ametitor, parca scapase cineva sticla de parfum. Cand l-am vazut m-a impresionat, avea peste 4m. Fiecare floare alta nuanta de ciclam, de la ciclam intens cu zone pudrate pana la un indigo inchis, erau foarte mari. Desi plin de balarii, neingrasat, sub un copac,  el reusea sa se dea in spectacol!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Alta straduta, alt trandafir +dns
De data asta mai fragil, mai subtire, mai delicat. Florile mai mici puternic parfumate ,un roz ciclam intens, dar cu parfum mai fructat, nu asa greu. Florile mai vechi aveau petalele exterioare spre alb, iar floarea in sine arata ca un pompon. Parea foarte potrivit acolo, nonsalant in fata unei case vechi micute cu trepte de piatra.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 +dns +dns +dns +dns Luat, cum sa nu, abia astept sa am asa un monstru la gard!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on May 22, 2012, 05:58:57 AM
+dns +dns +dns +dns Luat, cum sa nu, abia astept sa am asa un monstru la gard!
Am mai imbatranit,si sunt (mai )micut de inaltime(nu chiar un ,,monstru,,)dar stii ca m-am oferit sa ,,fiu,, langa gardul tau(bineinteles cu foarfeca in mana)!! :D...poti sa imi spui cum doresti:monstru-nemonstru,eu nu ma supar...doar sa fiu acolo!! +dns +dns :D :D :D :P

einsteinitza

Dane, daca vrei butasi de la ai mei, mai incolo, la mine nu cred ca e inca nimic deschis, eu am avut insa niste probleme si nu am ajuns acolo de ceva timp.
Daca vrei butasi din cel superparfumat din primele poze, iti pot face rost  :D :D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai fa-mi si mie rost de butasi din cel superparfumat  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Bineinteles!
Sa stii ca si celalalt era foarte parfumat, poate ca doar faptul ca era mai mic nu-l facea sa te dea pe spate cand intrai pe strada.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Quote from: einsteinitza on May 21, 2012, 01:22:06 PM
Azi am avut un drum pe niste stradute mai ascunse si, pe un teren parasit, o minune de trandafir urias, care umplea zona cu un parfum dulce, greu, asemanator cu cei de dulceata dar mai dulce.Nu pot sa va spun cum mirosea, era ametitor, parca scapase cineva sticla de parfum. Cand l-am vazut m-a impresionat, avea peste 4m. Fiecare floare alta nuanta de ciclam, de la ciclam intens cu zone pudrate pana la un indigo inchis, erau foarte mari. Desi plin de balarii, neingrasat, sub un copac,  el reusea sa se dea in spectacol!
Offf, ce frumusel!
Eu am mai facut o plimbare pe la trandafirii fotografiati pt a-mi fixa f bine locatiile. Cand credeti ca este timpul pt butasi, va rog sa-mi spuneti, iau foarfeca cu mine si vi-i trimit! :)

claude

Quote from: einsteinitza on May 22, 2012, 04:19:10 PM
Bineinteles!
Sa stii ca si celalalt era foarte parfumat, poate ca doar faptul ca era mai mic nu-l facea sa te dea pe spate cand intrai pe strada.


Multumeeeesc! Pentru mine daca are parfum nu conteaza ca e mic, mare, oricum ma da pe spate   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cred ca e cu inflorire singulara, dar e tare frumos.
Nicol, eu cred ca poti lua deja butasi, eu iti pot trimite din ce gasesc eu.
Daca nu te aventurezi la prins, eu deja am pus la borcan ;D din cei doi, asteptam.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

cum adica ai pus la borcan ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am inteles deci sa pun borcan nu pet ?

nicol

Ok, ma apuc de treaba! As dori doar sa aflu ceva detalii legate de modul in care ar trebui sa arate butasii ( mai verzi sau mai lemnificati, lungimea optima butasilor etc).  Si pt ca sigur vor trece cateva zile pana butasii vor ajunge la destinatie, n-ar fi bine sa le asigur o sursa de hidratare?
Din cei doi trandafiri ai vecinului, primul postat( "in cautarea trandafirilor vechi 2"), umple zona de parfum. 
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_2/72477835

einsteinitza

Daca se poate, eu vreau neaparat din asta, mutlumesc.
Butasii trebuie sa fie din ramurile care au avut sau au  flori anul asta, nu lemnificati, cu macar 7-8 frunze, poate si cu buchetul de flori de deasupra ca sa nu se deshidrateze, il taie la destinatie.
Butasii inveliti in servetel mai mult sau in putina vata, umede bine dar nu siroind, stoarse inainte, invelite bine mai ales la capete in asa ceva si apoi in punga inchisa bine sau in folie alimentara . Pana la trmitere e bine sa ii tii in frigider daca poti.
E atata de frumos!
Tu vrei ceva de la mine?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Nicol, acela nu este trandafir de dulceata?

dancoman

Quote from: nicol on May 23, 2012, 09:40:06 AM
Ok, ma apuc de treaba! As dori doar sa aflu ceva detalii legate de modul in care ar trebui sa arate butasii ( mai verzi sau mai lemnificati, lungimea optima butasilor etc).  Si pt ca sigur vor trece cateva zile pana butasii vor ajunge la destinatie, n-ar fi bine sa le asigur o sursa de hidratare?
Din cei doi trandafiri ai vecinului, primul postat( "in cautarea trandafirilor vechi 2"), umple zona de parfum. 
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_2/72477835
Nicol,daca se poate ma inscriu si eu pe lista cu cei care doresc butasi!!

cristinaf

Astazi am vazut in doua curti acelasi soi de trandafir, tufe mari, mature. Mirosul era puternic, se simtea de la distanta, mirosul specific al trandafirului de dulceata.
Interesant e ca apare si in oferta unui producator din zona mea http://www.paradisverde.ro/magazin/rosa-damascena/quatre-saisons-trandafirul-de-damasc ca fiind 'quatre saisons' dar culoarea este mult mai intensa decat in pozele care apar pe HMF. Si cel vazut de mine avea culoarea exact asa ca in pozele lui de pe site.
E oare posibil sa fie acelasi trandafir in conditiile in care diferenta de culoare este destul de mare?

Carina

Mai mult ca sigur nu e acelasi trandafir. Cel ciclam de pe site mie-mi pare a fi un trandafir rugosa, nu damasc  ???

cristinaf

Eu rugosa nu am, nici n-am vazut si nici n-am mirosit vreunul cumparat din sursa sigura, dar banuiesc ca in primul rand se cunoaste dupa frunze ...cred. Si la astea nu am fost atenta. Florile aratau asa, dar de frunze nu stiu ce sa zic ...mai trebuie sa trec pe acolo.

einsteinitza

Carina, esti deja brici! ;) +apl +apl +apl
E chiar un rugosa. In primul rand dupa frunze, putin rugoase, caracterisitice, verde inchis. Al doilea lucru specific e modul in care tine bobocii, inghesuiti unul in altul, se deschide cel mare si imediat ii iau locul cei mai mici. Nici o alta clasa nu are bobocii aia asa manunchi fara pic de spatiu. In al treilea rand, si cel mai important, este ca rugosa face macesele inainte sa se ofileasca florile, adica imediat ce florile se matureaza, deja la baza lor apar macesele, din acest motiv pe tufa poti avea flori si macese in acelasi timp, de  la acelasi val de flori. La trandafirul din imaginile firmei respective, unde e tufa in intregime, se vede in partea de jos o macesa deja formata, specific rugosa, iar alaturi tufa are boboci !
Nu am timp sa ma uit, dar poate fi Hansa, e un rugosa destul de frecvent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Daaaa, e rugosa  :D   Acuma pot sa spun, pentru ca amsi eu unul in curte si sunt atat de caracteristice frunzele acelea gofrate si atat de diferite de altele incat nu ai cum sa nu-ti dai seama cand vezi unul ca e rugosa ;)
Ce e enervant e faptul ca nu le pasa deloc comerciantilor ce vand, li s-a parut lor  ca suna bine si a noutate 'Quatre Saisons' si l-au si botezat  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce e mai enervat e cum spun ca infloreste tot la sase saptamani, de parca are  cronometru, te infiroi de unde scot aiurelile astea.

Buuun, azi am facut miscare pana la cimitir ;D ;D Si am dat lovitura. Am gasit o gramada de splendori, insa, venea ploaia si nu am putut sa prea fac poze, si era si un soare din ala dinainte de ploaie, care ma termina la poze.
O tufa condusa cu picior, foarte batrana dupa cum se vedea cu flori mari albe, parfumate mediu spre tare, duble. Era ca si cum avea fluturi pe ea, mari, era vand si se si leganau petalele alea subtiri, o frumusete. Poza cu tufa nu mi-a iesit dar am pus cateva cu floarea cand am ajus acasa.
Tufa doi, cu ramuri arcuite lungi, fiecare frunza avea ramurica cu cel putin un boboc gras, rotund, promitea floare mare si bogata. Florile, parfumate puternic, culoarea de la Tuscany, cu nuantele alea foarte inchise ca de catifea si cu staminele foarte putin vizibile, cat sa faca putin contreast, o nebunie de trandafir.Mult mai inchis decat in poza, dar era soarele ala orbitor dinainte de ploaie, si nu am reusit sa fac poze prea bune.
http://community.webshots.com/album/582857314hdhSME
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +hypno  Chiar ca ai dat lovitura, amandoi sunt minunati, ai luat butasi?    Sau cel putin sa-i insemni locul pe harta, sa stii de unde sa iei mai incolo...vreau si eu te rooooog!  +hypno

Luni merg la Cluj...il parchez pe sotul meu la taica-su, sa stea la barfe ca baietii si eu o tulesc in cimitir  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot