Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

nicol

Quote from: einsteinitza on May 30, 2012, 06:41:29 PM
Primul postat de Nicol, este Alba Maxima- Sangerhausen, adica cel prezent in rozariul din Sangerhausen.
Ramurile tinere sunt aproape complet lipsite de spini, cele mai batrane mai au cativa.

http://www.stauden-und-rosen.de/index.php?seite=rosen&id=315


Oau, chiar el este! Oare cum ai reusit sa-l identifici asa repede???????  +rsp

einsteinitza

Adrianam, ai mai fost pe la casa parasit, sa vezi trandafirul inflorit? Sunt curioasa daca l-am ghicit ca fiind New Dawn, insa frunzele alea rotunde si bobocii ascutiti sunt destul de caracteristici.

Multumesc tuturor pentru butasi, am pus-o de o colectie de trandafiri iubiti de bunicii nostri! :-bd +hug

Sannamaria, ai putea oare sa-mi trimiti niste butasi din cel roz cu floare mica batuta, mi-a ramas mintea la el, are un aer foarte diafan, cu ramurelelle alea mai mult de poliantha, imi place foarte mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

Es , saptamina viitoare o sa ma duc in satul ala unde l-am pozat ,e bine asa ? mai repede nu am cum sa ajung  ::)

geodezia

las-o soro ca i-am trimis eu lastari din aia ...  alb cu mijlocul roz diafan ... si mirositor de iti strimba nasul da nu stie ce i-am trimis ca nici eu nu stiu sa spun cum il cheama .. da e ca in pozele tale ..la mine la intrep e inalt de 4 m ...  ;)

einsteinitza

Ma refream la cel roz cu floare mica, foarte diafan la ramuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

a ala da e fain rau .. e super tare ..

einsteinitza

Multumesc mult, asta era, da. Daca poti sa-mi pui si un biletel cu locul unde l-ai gasit, marimea tufei si parfum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sa va arat ce-am gasit eu in cimitirul din Cluj...am tras o tura foarte rapida, am alergat ca o bezmetica printre morminte ca eram contra cronometru  ::) Oricum, surpriza a fost ca am gasit putin trandafiri, multi identici, un urcator rosu fara parfum pe care il am si eu, ciudat...trandafirii vechi cred ca au murit toti sau i-au taiat, ca eu am gasit doar 2 suspecti de a fi mai vechi  ???

O alta surpriza a fost sa gasesc pe un mormant un Scepter'd Isle al lui Austin, am cascat niste ochi cand l-am vazut  :o  Micut, plantat cred de vreo 2 ani si suferind, a fost cam ciopartit dar tot a reusit sa scoata 3 flori. Va pun si poza, jur ca nu-i al meu  ;D



Un urcator alb frumos, cu tente galbui, poate il aveti prin gradina...parfum mediu
 

Acesta il suspectez a fi varietate mai veche, floare de 8 cm, parfum de trandafir vechi de nota 6-7, posibil mai puternic pe soare, acum era innorat
In poza 2 e floarea matura, culoarea s-a schimbat.
 



Acesta mi-a amintit de patatul postat de Dan, floare de 5 cm,floare semi-dubla, parfum de trandafir vechi, stamine galbene la deschidere, unele flori pe tufa erau patate cu grena mai inches, altele nu. Florile sunt reunite in buchetele mari. Mai avea macese ramase din iarna

 



Despre acesta ma gandisem ca e Coral Dawn, initial, dar revazand pozele mi-am dat seama ca totusi nu seamana aranjamentul petalelor. M-a impresionat, florile sunt minunate, cam de 8-9 cm, e un urcator dar fusese taiat cam la 1 m si avea lastari floriferi de la absolut toate nodurile, desi lastarii principali mergeau drept in sus ca niste bete. Culmea e ca l-am regasit intr-un alt cimitir si situatia era aceeasi -taiat scurt si cu lastari la fiecare nod, efectiv imbracat in flori. Parfum mediu de tea

     





"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Dumnezeule mare cum arata ultimul!!!!!!!!   Adica pot taia scurt trandafirii urcatori si ei vor arata asa??  :o :o :o Pai stiti cum intru cu foarfeca in ei, numai sa-mi spuneti. Doamne, m-a dat pe spate, este demential ultimul. Bine ca nu am fost in locul tau ca daca aveam o cazma il scoteam si fugeam cu el  ;D

einsteinitza

Al doilea pare Ilse Krohn. Daca ala ultimul e urcator, habar n-am cine e, nu smana insa cu Coral D nici macar la culoare, Coral Dawn nu e asa somoniu, e putin mai spre roz. Nu e roz pur, e drept, dar nici asa. Mie imi aduce aminte de Leonardo da Vinci, dar nu stau acum sa caut, poate mai pe seara.
Amandoi astia vechi sunt interesanti, mai ales cel cu macese cu tot. ;D

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Si eu cred ca ultimul e Leonardo da Vinci. Am vazut poze in care arata exact asa, de parca ar fi fost un urcator scund.
http://www.mein-schoener-garten.de/experten/resources/rosen_und_mehr/ldv8982.jpg
Nu stiu de ce l-am ocolit de fiecare data, chiar arata foarte bine.


Dalia

Astazi m-am plimbat si eu prin parc, si mi-a sarit in ochi un trandafir, crescut printr-o vegetatie lasata la voia intamplarii. Floricelele sunt micute, simple, albe si usor parfumate, si cresc in manunchiuri. Ramurile sunt total lipsite de spini. Doar pe spatele frunzelor se simt niste ace.


Dalia

Si inca doua poze cu floricele:


claude

Quote from: einsteinitza on June 10, 2012, 06:38:08 AM
Al doilea pare Ilse Krohn. Daca ala ultimul e urcator, habar n-am cine e, nu smana insa cu Coral D nici macar la culoare, Coral Dawn nu e asa somoniu, e putin mai spre roz. Nu e roz pur, e drept, dar nici asa. Mie imi aduce aminte de Leonardo da Vinci, dar nu stau acum sa caut, poate mai pe seara.
Amandoi astia vechi sunt interesanti, mai ales cel cu macese cu tot. ;D



Cred ca ai dreptate cu cel alb, e Ilse Krohn

Din cei 2 vechi am luat butasi, desi nu stiu ce va fi cu ei ca de-abia am gasit ce sa tai, stateau rau la capitolul lastari cu muguri axilari, cred ca ar fi trebuit sa mai astept putin, dar eram asa grabita de nu mi-am luat repere si dupa ce nu vor mai avea flori nu cred ca-i mai gasesc, nu voi sti care sunt  +ham

Cu Leonardo da Vinci...vad ca exista si urcator dar ala chiar nu seamana, are petalele din interior cumva motate, asta al meu nici vorba...in schimb, cel dat pe HMF ca floribunda seamana perfect, desi daca va uitati la toate paginile, apare si floarea aceea cu petale motate, care e probabil al urcatorului  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Al treilea trandafir gasit de Claude (cel roz ciclam) il am si eu, dintr-un butas prins de la un vecin acum 2 ani si recomandat ca fiind trandafir de dulceata. Din pacate nu stiu cum il cheama.




einsteinitza

Dalia, ala alba are frunze de ramber si cred ca e un rambler tuns scurt, de asta e si lastarit asa. Ar fi interesant de crescut pe un gatd, sa "ramblareasca" :D in legea lui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

 :D  , si pe mine m-a dus gandul la un rambler. Aduce un pic cu Rosa banksiae nomalis. Dar, din cate vad, nu se prea potriveste la foma petalelor si a staminelor.

Aici este Rosa banksiae nomalis:
http://i927.photobucket.com/albums/ad118/Gazzaladra_photos/rose_banksiae.jpg

einsteinitza

Nu poti seleta un detaliu de floare? Nici parfumul nu corespunde RBN are parfum puternic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Florile erau cam zburlite fiindca tocmai turnase o ploaie zdravana. Poate ca si parfumul a fost afectat, nu stiu ce sa zic. N-am reusit sa fac niste poze mai bune. Incerc sa ma fac o plimbare.  :)

einsteinitza

Cred ca m-am lamurit, e un Rosa laxa, folosit des ca portaltoi, dar nu numai, intr-o vreme a fost cultivat, fiind o noutate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Da, ai dreptate, Es!  +apl

Am gasit pe net si o poza foarte buna, si, intr-adevar cam asa e:
http://i574.photobucket.com/albums/ss182/LauraV_photo/Rose/13_05_2009003mod.jpg

Carina

Impulsionata de descoperirile voastre, am plecat si eu la vanatoare de trandafiri vechi prin cimitire  ;D Dupa ce m-am plimbat prin vreo 4 cimitire (de-a crezut saracu barbatu-miu ca m-am ticnit definitiv), am ajuns la concluzia ca trandafirii cei mai la moda in cimitirele brasovene sunt Peace, Queen Elizabeth, Schneewittchen si cataratorii rosii, astia i-am vazut absolut peste tot. Am gasit si cativa englezesti, Abraham Darby si Winchester Cathedral i-am recunoscut sigur
Din pacate destul de putini trandafiri vechi, poate si din cauza ca mi-am ales prost momentul, cei mai multi rambleri inca nu erau deschisi iar alti trandafiri vechi se cam scuturau
Am gasit insa un trandafir, care daca nu e American Pillar e sigur un frate geaman de-al acestuia  ;D

Carina

Si inca unul vechi roz, cam pe trecute din pacate, intins ca o caracatita peste mormant dar plin, plin de flori. Florile de marime mijlocie, cu ochi, cu o culoare ceva m-ai deschisa decat cea scoasa de aparatul meu. N-am simtit un miros prea puternic, dar cum am spus era cam pe trecute

Carina

Si la cativa metri un alt trandafir roz, acolo mi s-a parut ca e acelasi trandafir, dar cand am ajuns acasa am vazut ca are frunze mai mari. Spinii si florile insa sunt la fel