Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

sannamaria

cea ce a pozat copilul  nu-l mai am [ ca a fost pc-ul la reparat de atunci  ::)]dar il voi poza in primavara ,restul il am pe blog si l-am salvat din nou  :)
roz gasit in cimitir ,cu flori mici parfumate


einsteinitza

Oh, da, rozul ala, superb!
Ce blog, ce blog? Si eu vreau sa il citesc! +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


larisa

Sannamaria ,poti sa-mi dai si mie butas din trandafirul galben? L-am avut si eu dar a fost atacat de niste gize portocalii ,acum vreo 3 ani si s-a uscat.Matusa care mi-l daruise ,l-a pierdut si ea  si nu-l mai gasesc pe la cunostintele mele

einsteinitza

Sannamaria, e un blog cu poze foarte frumoase!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

Es  +hug
Larisa ! dar nu am nici eu trandafirul ala  >:( ca vroiam sa iau butasi in toamna ,dar casa in fata careia e plantata a fost renovata ,si tot l-au rupt si l-au acoperit cu moloz  >:(
zilele trecute am fost si am vazut ca au curatat molozul si ce era pe acolo ,dar trandafirul nici nu se vede e tuns de jos ,asa ca eventual la toamna daca mai da din pamint ,o sa pot lua lastari .................

larisa

Sper sa poti gasi ceva din el. Asta a fost primul trandafir plantat in gradina mea.Cind am intrat in posesia terenului ,o verisoara de-a socra-mii ,mi-a dat pui din acest trandafir,bujor alb si roz,cartofi de  samanta,coacaz alb si astere de toamna albastre.Nu-i cerusem nimic ,doar m-a chemat la ea si m-.a dat.am pierdut acest trandafir si, bujorul roz.Bujori pot lua de la mama mea,are 3 feluri de roz dar trandafirul acesta nu-l vad nicaieri.


einsteinitza

Sannamaria, eu l-am primit anul asta, daca se prinde si merge bine in toamna iti pot trimite probabil un buatas doi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am primit si eu un fir cu radacina de la o doamna foarte draguta si am primit si cativa butasi, daca se prind toti ar fi super, as putea sa dau si eu doritorilor  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

multumes Es si Claude sunteti  dragute  +hug ,mai vorbim spre toamna  :)

einsteinitza

Aici in slanic sunt cateva curti care il au, facem noi rost cumva, daca ai nostri se misca incet, si iti trimitem.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Nu este.am sa incerc sa fac poze mai detaliate...daca mai il nimeresc!:)

BoboROM


Toamna tarziu am gasit si eu pe langa gardul unui bloc un trandafir roz pal, cu floare mai mica. Avea un miros de "doamna bine" din anii '80.  ;D

Asa ca am incercat si eu metoda de iarna, putin Bobo-modificata (butas pus acum 3 saptamani):


einsteinitza

 :D cum e metodea, are punga? :D mereu iti iese figura!
Nu ai poze cu floarea? Ce fel de crestere avea?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Spune-ne si noua metoda Bobo, te roooooooog. Ma intereseaza foarte mult si in cit timp au facut radacinile.

BoboROM


Este un fel de metoda "italiana" putin modificata autohton. O aveam mai de mult in cap, dar m-am hotarat dupa ce a pus Claude pozele de la italieni. Deci este pus in sticla acum 3 saptamani. Saptamana trecuta cand m-am uitat la el avea doar calus. Nu-mi venea sa incerc metoda la servetel sau ziar pentru ca am impresia ca trebuie sa ai foooarte mare grija sa nu rupi radacinile cand despachetezi.

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa am grija acum acum cand voi planta butasul, sa nu "troznesc" radacinile.

Nu stiu ce trandafir era, ca l-am descoperit toamna tarziu cand era foarte frig si nu mai apuca sa deschida bine florile. Dar mirosul este deosebit, diferit de ce am intalnit la trandafiri pana acum. Era crescut tufa langa gard, dar tuns la nivelul lui. Arata gen Cecile Brunner.


adrianam

Dupa descriere, pare un trandafir intersant daca infloreste pana da gerul!  ::)
Si mai este si parfumat!
Si metoda merita incercata!  +apl

einsteinitza

Da, chiar asa, daca tu ii categorisesti asa parfumul, tu care. Esti foarte atent, e clar, vreau si eu butasi! Plizzz! ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Ca putere parfumul era de nota 7. Dar era deosebit. Floarea nu parea sa aiba foarte multe petale. De aceea ma gandesc ca nu poate fi New Dawn. Si parca ND nu are miros. O sa iau butasi la mijlocul lui iunie, eventual o sa fac si poze atunci cand este inflorit.

flordel

Cum in sticla? Il bagi in pet si inchizi dopul, ca intr-o sera? ???

soeurmarie


einsteinitza

Bobo, te refereai la forma florii sau la tufa, cand ziceai de CB?
Mai avea ceva frunze pe el? Daca te uit la topicul asta, unde e postarea Adrianei, cu un trandafir roz , care sigur e ND, are frunzele puse in poza. La ND frunzele sunt cumva mai mici si rotunjite la varf, e destul de interesant, au o forma destul de personala. Oricum NEw DAwn are parfum , nu foarte puternic dar are. Nu cred totusi ca il poti simti cu floarea foarte ofilita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro