Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

da e pus de mult acolo ca are o tufa lemnificata si avea lastari pe linga ea.. anu trecut am luat lastari sa pun sub pet nu a mers prin mai iunie am luat citiva lastari cu radacina au murit peste vara nu au vrut sa se prinda si acum am luat 4 lastari cu radacina si i-am pus .. vad ca s-au prins 2
aiailati 2 ma duc dupa-masa sa ii inspectez
de ce crezi tu ca eram eu innebunita dupa galben ..treceam in fiecrae zi pe linga el si ma uitam ca vulpea la struguri si mi se sterpezeau dinti ca nu puteam ajunge la ei .. de-ai stii ce frumos este .. un galben galben desavirsit un galben mai pur ca asta nu stiu daca este  =)) =))
ma bucur tare mult ca am reusit sa il prind
astia pe aici prin tg jiu sunt tare ciudati au rose la care nici nu te astepti
mi se face coama vilvoi cind ma gindesc ca nu ma pot duce prin cimitire sa vad ce si cum ..

einsteinitza

Ce va fac vechiturile, butasii luati de peste tot anul trecut? Cum au evoluat,au cumva si boboci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

eu din cei vechi am pus doar Double Cinnamon ( parca asa se numeste) dar nu s-a prins ,insa la Claudia parca a avut o floricica  :)

einsteinitza

Dar alba, minunatia din vasul acela simplu si frumos din avatar, nu ai incercat sa prinzi? Ar sta minunat langa un gard.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

deci asta alba plena ca nu stiam denumirea .. se face urias  al mei al 2 -lea an si deja are 2 m .. dar are lastarii cam subtiri fragili bine il am pus la umbra dar ala de la intreprindere are 5 m inaltime si lat tot de 5 m e urias ..

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

Quote from: einsteinitza on May 22, 2013, 09:51:19 AM
Dar alba, minunatia din vasul acela simplu si frumos din avatar, nu ai incercat sa prinzi? Ar sta minunat langa un gard.
nu ,nu am pus la inradacinat .......dar o sa iau lastari anul asta , acum incepe sa infloreasca ...la vecinii de vizavi  ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Pana la urma cred ca ne apropiem de zece vechituri determinate si cu numele gasit. nu-i rau pentru un singur sezon!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

ma pregatesc sa merg prin cimitir ,aici in localitatea unde stau ,ca in tomana am fost la o inmormantare care a avut loc in partea mai veche a cimitirului ,si am vazut niste tufe uriase de trandafiri si vreau sa vad ce sunt  :)

einsteinitza

Ma bucur ca nu ti-ai pierdut interesul, sunt atat de frumosi! Si se descurca zeci de ani neglijati, fara pic de atentie, se fac tufe impresionant de frumoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Pai de aceea si cresc mari ca nu bagam noi oamenii mana prin ei!!!: ;D

einsteinitza

 ;D ;D ;D ;D
Da, abia astept sa infloreasca Ghislaine sa vedeti ce minunatie de tufa s-a facut, sper sa nu vina vreo grindina sau ceva sa mi-o strice, e...extraordinara! si nu i-am facut nimic, de trei ani nu ma ating de ea. Trandafirii astia mai vechi sunt fericiti de capul lor. Nu plivit, ca nu creste nimic sub ei, nu udat, nu ingrasat, au ei felul lor de a se descurca singuri, le polace mai mult sa isi poarte singuri de grija.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Eu din ce am adunat anul trecut am reusit sa prind doar American Pillar si ramblerul ala roz pe care l-a identificat Cristina ca fiind Fragezeichen
Plus niste butasi primiti de la Paunita dintr-un trandafir tepos (am inteles ca si ea l-a luat dintr-o gradina de bloc, deci merge cu topicul  ;D)
http://paunita.sunphoto.ro/trandafiri_2012/73961078
L-am primit cu denumirea de Himmelsauge, dar nu cred ca va inflori anul asta ca sa ma dumiresc daca e el sau nu

In iunie o sa ma duc iar la vanatoare, de data asta sper sa gasesc si eu o tufa de Alba Plena sau Semiplena, chiar daca o sa iau la picior tot Brasovul. Nu se poate sa nu existe vreuna si pe-aici  ::)



geodezia

daca nu gasesti punem de un schimb  iti trimti eu alba plena ..

dancoman

Si eu am prins American Pillar,cred ca inradacineaza usor caci nu prea l-am ingrijit in ghiveciul unde l-am pus Si da Geo,sigur  multumesc! =))

geodezia

Dane iti trimit si tie ca ma de unde da ce imi trimti la schimb ?

dancoman

nimic ca' sunt zgarcit!!!! =)) (gasim noi vr'o craca sa-ti placa la schimb)!! :D

geodezia

cind va hotariti ca a inceput sa se scuture floarea ..imi spuneti si vedeti ca nu va pun cite un lastar va pun mai amulti sa aveti de unde  jumol tufanu

claude

Quote from: geodezia on May 22, 2013, 02:30:58 PM
da ce imi trimti la schimb ?

Ce jidanca esti  =))

N-o luati ca pe-o jignire la adresa evreilor, doar ca asa e vorba, evreii fiind cunoscuti ca afaceristi  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

Pai de ce sa fiu jidanca ? schimb la schimb nu imi de e de asta alba plena   da Dan daca e   o  sa  vrea si variegata di bologna pe urma si ca atare mai bine iau masuri din timp .. lasa ca am ochit eu deja ceva la el ca prea s-a  laudat cu louis odier  si are si zepherine  odier asa ca are cam ce vreau eu ..  =)) =))

Carina

Eu accept schimbul, deci uita-te si la mine in album si alege ce-ti place  +hug

dancoman

odaie ala am da' zefirina ioc! si variata aia bologneza am! :D

geodezia

pai atunci ramine louis odier aia daca vrei schimbul .. Carina m-am uitat perenialul si madama ramin daca le poti marcota pi na in august ar fi bine
Nea Dane si de ce nu te lauzi cu variegata ca ar trebui sa fie superbisima

anasstasia

Eu am vazut in cimitirul Bellu un trandafir extraordinar. Cred ca are mii de flori. Este rosu, catarator si arata extraordinar. Se vede ca este batrin. L-am ochit din tramvai ca trec pe linga cimitir zi de zi. Simbata as trece pe la o sesiune foto.
Eu cred ca m-as baga la butasi la toamna. Acum o sa-i nenoroceasca soarele daca-i duc la tara. Nu am umbra si nici cine sa-i ude.... :-\

Din pacate pe cei pe care i-am luat din cimitir in iarna trecuta 1 singur a supravietuit. I-am pus prea tirziu. Cei pusi in toamna au rezistat mititeii de ei toti. Si stiu ca am si variegata prinsa  ;D